closedownload
Assay Group

Media o nas

17 września 2020

biznes.wprost.pl

Akcje firm najbardziej poszkodowanych przez kryzys mogą być niedoceniane

Jednym z najważniejszych pytań, jakie aktualnie stawiają sobie inwestorzy na rynkach kapitałowych jest to, jak będą sobie radzić w przyszłości sektory najbardziej poszkodowane przez kryzys. Czy sieci hoteli i linie lotnicze mogą być doskonałą okazją inwestycyjną? Bardzo niskie stopy procentowe już od ponad 10 lat wyznaczają trendy na rynkach kapitałowych. W związku z tym inwestorzy muszą szukać innych rozwiązań niż lokaty bankowe i obligacje skarbowe. Jeżeli chcą osiągnąć jakiekolwiek dochody lub choćby uniknąć strat związanych z inflacją, muszą zainteresować się aktywami o wyższym ryzyku. To oznacza, że szczególnie atrakcyjne mogą stać się inwestycje w akcje przedsiębiorstw.

Więcej

08 września 2020

forbes.pl

Na celowniku inwestora. Jak znaleźć perełkę w gąszczu innowacyjnych projektów

Z punktu widzenia inwestora, który chce wyłożyć środki na start-up, kluczowa będzie trwała przewaga konkurencyjna projektu. Powinna się opierać na czynnikach unikalnych, takich jak trudna do skopiowania, opatentowana technologia czy ekspercka wiedza, której nie da się zdobyć w krótkim czasie. Pierwszym etapem oceny przedsięwzięcia przez inwestora powinna być ocena jego założycieli. Najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę, to wiedza, doświadczenie, pracowitość, zaangażowanie w projekt, zdolność rozwiązywania problemów i umiejętność reagowania na sytuacje kryzysowe. Szczególnie cenna jest unikalna wiedza techniczna założycieli.

Więcej

18 sierpnia 2020

ceo.com.pl

Inwestorzy szukają alternatywnych metod lokowania kapitału

Polsce potrzebny jest skuteczny model finansowania małych i średnich przedsiębiorstw ze środków prywatnych. Nowoczesna gospodarka nie może się dynamicznie rozwijać bez sprawnie działającego rynku inwestycji alternatywnych. Nie jest wykluczone, że już w najbliższym czasie indeksy giełdy NYSE w Nowym Jorku pójdą w ślady swoich odpowiedników z technologicznej giełdy Nasdaq i pobiją nowe rekordy wszechczasów. Wartość indeksu Dow Jones, od drugiej połowy marca, wzrosła już o 47%. Warszawska giełda jest co prawda daleka od historycznych rekordów, ale tutaj również inwestorzy zarobili około 40% w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Fakt, że dzieje się to w czasie najgłębszego kryzysu, gdy produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale spadł aż o 32,9%, jest ekonomicznym absurdem. Zastanówmy się jednak, czy można z tego wyciągnąć jakieś użyteczne wnioski.

Więcej

12 sierpnia 2020

forbes.pl

Specjaliści od inwestowania w start-upy. Czy mogą dać zarobić także Kowalskiemu?

Inwestycje na rynkach nieregulowanych wymagają specyficznej wiedzy. Dlatego większość z nich odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji – takich jak alternatywne spółki inwestycyjne. Rolą tych ostatnich jest ocena strategii biznesowej przedsiębiorstw (w tym start-upów) oraz przedstawienie jej inwestorowi w zrozumiały sposób. Celem inwestora jest osiągnięcie odpowiednio wysokiej stopy zwrotu przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Spełnienie pierwszego warunku stało się ostatnio trudne na tradycyjnych rynkach pieniężnych. Wobec tego alternatywne spółki inwestycyjne stały się kuszącą alternatywą.

Więcej

12 sierpnia 2020

europejskafirma.pl

Nagrody i wyróżnienia

Grupa Assay w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2020, XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020, XIII edycji Konkursu Efektywna Firma 2020, w VIII edycji Konkursu Światowa Firma Worldwide Company 2020  i VIII edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2020 na podstawie danych finansowych. Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Więcej

11 sierpnia 2020

rp.pl

Innowacje w obliczu pandemii okazały się niezbędne do przetrwania

Ci, którzy przespali dobre lata i nie inwestowali w cyfryzację, obsługę zdalną i nowe modele sprzedaży, mieli w trakcie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa bardzo duże problemy z płynnością działania – podkreślają eksperci. Łukasz Blichewicz, prezes grupy Assay, nie ma wątpliwości – odpowiedzią na pandemię oraz związany z nią kryzys gospodarczy okazała się technologia. – W okresie przymusowej izolacji dzięki nowym technologiom kontaktowaliśmy się ze sobą, robiliśmy zakupy, a dużą część wolnego czasu spędzaliśmy, korzystając z internetowych form rozrywki. Pandemia oraz ograniczenia z nią związane zmusiły nas do zmiany przyzwyczajeń i skorzystania z nowych możliwości – przekonuje.

Więcej

09 sierpnia 2020

forbes.pl

Na celowniku inwestora. Jak znaleźć perełkę w gąszczu innowacyjnych projektów

Z punktu widzenia inwestora, który chce wyłożyć środki na start-up, kluczowa będzie trwała przewaga konkurencyjna projektu. Powinna się opierać na czynnikach unikalnych, takich jak trudna do skopiowania, opatentowana technologia czy ekspercka wiedza, której nie da się zdobyć w krótkim czasie. Pierwszym etapem oceny przedsięwzięcia przez inwestora powinna być ocena jego założycieli. Najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę, to wiedza, doświadczenie, pracowitość, zaangażowanie w projekt, zdolność rozwiązywania problemów i umiejętność reagowania na sytuacje kryzysowe. Szczególnie cenna jest unikalna wiedza techniczna założycieli.

Więcej

06 sierpnia 2020

polskatimes.pl

Nowe technologie w walce z koronawirusem. „Przedsiębiorcy z branży technologicznej nie marnują szans”

Naszą odpowiedzią na pandemię oraz kryzys gospodarczy okazała się technologia. W okresie przymusowej izolacji dzięki nowym technologiom kontaktowaliśmy się ze sobą, robiliśmy zakupy, a dużą część wolnego czasu spędzaliśmy korzystając z internetowych form rozrywki. Zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów, w wyniku pandemii mamy do czynienia z przyspieszeniem rozwoju technologicznego w wielu dziedzinach. Producenci zaawansowanych technologii wychodzą z okresu pandemii silni jak nigdy przedtem. Jeden ze światowych liderów w branży gier komputerowych – Activision Blizzard, producent gry „Call Of Duty”, w pierwszym kwartale zanotował wzrost sprzedaży o 21% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Więcej

04 sierpnia 2020

biznes.wprost.pl

Kryzys na razie omija warszawską giełdę

Warszawska giełda nie miała w ostatnich latach najlepszej opinii wśród inwestorów. Jej najważniejszy indeks – WIG 20 jest w trendzie spadkowym od 2007 roku. Obecna wartość indeksu, nieco poniżej 1800 punktów oznacza spadek o około 53% w porównaniu z rekordowym wynikiem z października 2007. Tak złe wyniki GPW, zupełnie odbiegające od trendów panujących na najważniejszych rynkach świata, są efektem niskich wycen najważniejszych notowanych przedsiębiorstw – spółek skarbu państwa. Niektórzy inwestorzy źle oceniają ich polityczne zależności oraz postępujące zmiany prawne związane z polskim rynkiem energetycznym. Jednak wygląda na to, że od kilku miesięcy coś na warszawskim parkiecie się zmienia. Niebywałe jest to, że akurat w czasie największego kryzysu, od końca marca do końca maja 2020, WIG 20 wzrósł aż o 17%. Indeks spółek paliwowych i chemicznych WIG MS-PET wzrósł w tym samym czasie aż o 30%.

Więcej

25 lipca 2020

biznes.wprost.pl

TUZY Biznesu „Wprost” rozdane

TUZY Biznesu rozdane. Redakcja „Wprost” uhonorowała firmy i ich liderów, oraz wizjonerów biznesu. W sobotę 25 lipca w Warszawie, w trakcie wydarzenia „Graj o swój biznes” realizowanego przez Manager Business Hub wręczono po raz pierwszy nagrody redakcji „Wprost” TUZY Biznesu. Jest to wyróżnienie dla firm i ich liderów, wizjonerów biznesu, którzy nie boją się iść pod prąd, nie unikają podejmowania ryzykownych decyzji, którzy skutecznie pomnażają kapitał i tworzą wartość firmy w dłuższym okresie. Laureatem pierwszej edycji nagrody został, m.in. Łukasz Blichewicz, prezes alternatywnej spółki inwestycyjnej ASSAY, która zapewnia młodym talentom nie tylko kapitał na rozwój, ale i kompleksowe doradztwo.

Więcej

16 lipca 2020

filarybiznesu.pl

Kryzys był, ale jak wpłynął na polskie firmy? Dominuje umiarkowany optymizm

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, pojawiły się obawy, że ograniczenia w kontakcie społecznym i zamrożenie funkcjonowania wielu branż, będą miały fatalny wpływ na gospodarkę.

W komentarzu dla serwisu FilaryBiznesu.pl Łukasz Blichewicz – prezes zarządu w alternatywnej spółce inwestycyjnej Assay, podkreśla, że brakuje jeszcze informacji Głównego Urzędu Statystycznego o  upadłości i nowych rejestracji przedsiębiorstw za drugi kwartał 2020 roku. A to właśnie te dane dadzą pełny obraz sytuacji. Natomiast opublikowane już dane za pierwszy kwartał 2020 wyglądają całkiem nieźle. Co prawda liczba nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw spadła o 11,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, ale za to wzrosła o 7% w stosunku do czwartego kwartału 2019. Z kolei liczba upadłości podmiotów gospodarczych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zmniejszyła się o 8,4% .

Autor: Grzegorz Broński

Więcej

15 lipca 2020

wydawca.com.pl

Nowe technologie i sztuka

O nowoczesnych formach kontaktu ze sztuką oraz o tym skąd wiadomo, że dzieło sztuki jest dobre, rozmowa z Robertem Kaczmarskim, założycielem portalu Pikoteka.com.  Pikoteka.com to internetowy sklep ze sztuką. Skąd taki pomysł?
Od lat byłem związany z rynkiem reklamy a w reklamie naturalne jest, że kreacje i pomysły często krążą wokół sztuki. W sposób oczywisty często naszymi podwykonawcami byli fotografowie, często graficy, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze pomysły dotyczyły fotografii. Zaczęło się od tego, że chcieliśmy wesprzeć fotografów w sprzedaży ich artystycznych zdjęć. Na tamtym etapie projekt wydał się jednak zbyt absorbujący i w efekcie odłożyliśmy go na bok. Po jakimś jednak czasie postanowiliśmy do niego wrócić. Zaczęliśmy myśleć nie tylko o fotografiach, ale także o malarstwie czy rzeźbach.

Więcej

09 lipca 2020

magazynlbq.pl

Wiemy coraz więcej o wpływie COVID-19 na światową gospodarkę

UNIDO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego opublikowała raport o wpływie epidemii COVID-19 na światową gospodarkę. Rozważania ekspertów ONZ koncentrują się na trzech najważniejszych zagadnieniach: typowej ścieżce rozwoju i odbudowy gospodarki w czasie kryzysów zdrowotnych, problemach regionów najbardziej dotkniętych kryzysem oraz efektywnych metodach reakcji na kryzys. Przede wszystkim uwagę zwraca fakt, że koronawirus stanowi bardziej rozpowszechnione zagrożenie dla światowej gospodarki niż wcześniejsze epidemie, takie jak SARS, H1N1, MERS, Ebola czy Zika. Podczas poprzednich, w krajach najbardziej dotkniętych tempo rozwoju gospodarczego było o 2,4% niższe niż w pozostałych. Jednocześnie zauważono, że po ustaniu epidemii, wzrost gospodarczy przyspieszał, przekraczając o 1% wzrost w pozostałych krajach. Jest jednak obawa, że obniżone tempo wzrostu może się utrzymywać w kolejnych latach.

Więcej

18 czerwca 2020

wiadomosci.onet.pl

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania? Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay ostrzega jednak: „Bardzo dużo mówi się o zagrożeniach dla przedsiębiorstw wynikających z epidemii. To do nich są skierowane wszystkie programy pomocowe. Tymczasem nie mówi się nic o zagrożeniach dla inwestorów. W związku z emisją ogromnej ilości pieniądza, który trafi bezpośrednio do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, cały czas istnieje niebezpieczeństwo wysokiej inflacji. Wtedy, przy pozostawieniu zerowych stóp procentowych, okazałoby się, że właściciele oszczędności mogą również ponosić straty i koszty walki z kryzysem. Rolą sektora finansowego jest stworzenie produktów, które zabezpieczą inwestorów przed takim niebezpieczeństwem”.

Więcej

16 czerwca 2020

cyfrowa.rp.pl

Pandemia zmieni układ sił w biznesie. Kto pójdzie na dno?

Obecny kryzys obnażył słabości jednych firm, ale dla innych okazał się szansą. Dziś jak nigdy innowacyjność jest w cenie. Łukasz Blichewicz, prezes spółki inwestycyjnej Assay: Typowe reakcje przedsiębiorców na kryzys to ograniczenie kosztów lub optymalizacja procesów produkcyjnych i biznesowych. Dlatego kryzysy często są katalizatorami innowacji. Zmuszają do bardziej ekonomicznych zachowań. Jednak o tym, które zachowania są aktualnie ekonomiczne, decydują czynniki odrębne od bezpośrednich przyczyn kryzysu. Identyfikując te aktualne, możemy poznać odpowiedź na pytanie, jakie zmiany w światowej gospodarce przyniesie pandemia. Pewnie będzie to dalsze zmniejszenie znaczenia światowej wymiany handlowej.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

15 czerwca 2020

money.pl

Grupa PKP przeprowadzi w czerwcu na Helu pilotaż pojazdów elektrycznych

Grupa PKP przeprowadzi w drugiej połowie czerwca testy na Półwyspie Helskim w ramach prac badawczo-rozwojowych nad rozwojem elektromobilności z wykorzystaniem stacji ładowania małych pojazdów i rowerów elektrycznych, podały PKP SA. Pierwsza stacja ładowania małych pojazdów elektrycznych (rowery i hulajnogi elektryczne), na której będzie można podładować również urządzenia mobilne, została ustawiona przy dworcu we Władysławowie, a kolejna już wkrótce zostanie uruchomiona w Helu. Wdrażany obecnie projekt pilotażowy jest prowadzony w ramach projektu Pilot Maker Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Testy na Półwyspie Helskim są owocem współpracy PKP Telkol ze start-upem TrybEco z Łodzi i wpisują się w działania PKP S.A. na rzecz rozwoju elektromobilności.

Więcej

12 czerwca 2020

biznes.wprost.pl

Kim są najlepsi polscy przedsiębiorcy? Ogłoszenie zwycięzców Listy 200 największych polskich firm

Tygodnik „Wprost” po raz szósty nagrodził najlepsze polskie firmy. Przyznawaliśmy wyróżnienia nie tylko największym przedsiębiorcom w kraju, ale też gigantycznym eksporterom i spółkom, które potrafią najszybciej pomnażać swoje zyski. Tegoroczny ranking 200 największych polskich firm był rankingiem rekordów. Jeszcze nigdy w historii naszego zestawienia polskie firmy nie sprzedały tak dużo. Pierwsze miejsce w dwusetce zajął nasz gigant paliwowy, PKN Orlen. Gala była okazją do wyróżnienia innych wiodących, polskich firm. Specjalne Orły „Wprost” wręczono firmom: Protech Motors Industrial Services Sp. z o.o., El-Expert Sp. z o.o., Grupa Assay i Polfrost Internationale Spedition Sp. z o.o.. Nagrodę Lidera Biznesu „Wprost” 2020 odebrała firma Provema Sp. z o.o.

Więcej

09 czerwca 2020

newsgastro.pl

W czasie recesji potrzeby klientów są ważniejsze

Branża gastronomiczna została szczególnie dotknięta restrykcjami związanymi z epidemią. Obecnie wszystko wskazuje na to, że życie wraca do normy. W związku z tym trzeba zrobić wszystko co możliwe, aby cała branża jak najszybciej mogła wrócić do normalności. Z ekonomicznego punktu widzenia na rynku gastronomicznym obserwujemy w tej chwili zmniejszoną podaż i zmniejszony popyt. Dla przedsiębiorców taka sytuacja jest najgorsza z możliwych, gdyż oznacza nieuchronną recesję. W konsekwencji ponowne otwarcie lokali gastronomicznych wcale nie musi oznaczać końca ich problemów. Strategię wyjścia z kryzysu należy głęboko przemyśleć pod kątem finansowym, marketingowym, a także z punktu widzenia polityki personalnej.

Więcej

09 czerwca 2020

autoexpert.pl

Epidemia ma przyspieszyć tempo zmian w branży motoryzacyjnej

Według Przemysława Rozmysłowicza, Chief Constructor w Elimen Racing, rynek samochodów elektrycznych mimo epidemii rośnie w tempie trzycyfrowym, a fabryki podzespołów w wyniku zakłóceń łańcuchów dostaw mogą trafić z powrotem do Europy i Stanów Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że branża pojazdów elektrycznych nie będzie dotknięta skutkami epidemii tak, jak rynek samochodów spalinowych. Europejskie stowarzyszenie producentów samochodów ACEA podało, że udział samochodów elektrycznych w sprzedaży na rynku europejskim w pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł 6,8%. W pierwszym kwartale roku ubiegłego było to tylko 2,5%. Ten wzrost jest spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze wzrosła sprzedaż samochodów elektrycznych w liczbach bezwzględnych, po drugie spadła sprzedaż samochodów z silnikami spalinowymi.

Więcej

08 czerwca 2020

polskatimes.pl

Wprowadzanie i wycofywanie restrykcji jest nieprzewidywalne. „Skalę powstałego bałaganu będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat”

Epidemia koronawirusa wyrządziła gospodarce bezprecedensowe szkody na wiele sposobów. Niedawno opublikowane przez GUS dane gospodarcze dotyczące kwietnia pozwalają na dość szczegółową ocenę rozmiaru strat.
Widać wyraźnie, że bezpośrednim efektem kryzysu są upadające przedsiębiorstwa i wzrastające bezrobocie. Pośrednio, gospodarce szkodzi niespotykana dotąd w państwach demokratycznych, skala ograniczeń wolności obywatelskich i problemy z praworządnością. Ograniczenia w poruszaniu, zamknięcie granic, zamrożenie sądownictwa i administracji spowodowały zaburzenia procesów biznesowych i technologicznych w ramach przedsiębiorstw a także przerwanie łańcuchów dostaw.

Więcej

04 czerwca 2020

Raport koronawirus

W historii epidemie zdarzały się często i zawsze miały znaczący, negatywny
wpływ na gospodarkę. Obecny kryzys ekonomiczny jest jednak z kilku powodów
wydarzeniem bezprecedensowym.

Oparte na usługach, nowoczesne gospodarki są w ogromnym stopniu
uzależnione od powiązań społecznych. A to właśnie w nie uderza koronawirus,
wymagając przemodelowania najistotniejszych procesów biznesowych.
Poziom ryzyka związanego z zarządzaniem przedsiębiorstwami wymknął się
spod kontroli. Zakłócenia dotyczą zarówno globalnych łańcuchów wartości,
jak i najmniejszych organizacji, takich jak zakłady fryzjerskie.

Więcej

01 czerwca 2020

hipoalergiczni.pl

Może to wcale nie alergia, tylko przewlekły zespół suchego oka? Dr n. med. Anna Ambroziak odpowiada

Przecierasz oczy, bo swędzą i mówisz „Ach, znowu ta alergia!”. Pieczenie, zaczerwienienie, suchość, a Ty i tak nic z tym nie robisz, bo mówisz „Ach, ta alergia!”. I tak mijają miesiące, czasem lata, a Ty lekceważysz i alergię i oczy! Może to wcale nie alergia, tylko przewlekły zespół suchego oka, który nęka coraz większą rzeszę ludzi z powodów cywilizacyjnych? Światło, oliwa i sen, zobacz jak naprawić sytuację i jak sobie przy tym nie zaszkodzić. Rozmawiamy z dr n. med. Anną Ambroziak, Dyrektor Medyczną i Naukową Centrum Okulistycznego Świat Oka, specjalistką chorób oczu, redaktorką stanowiska Polskiej Grupy Ekspertów Akademii Powierzchni Oka.

Więcej

20 maja 2020

money.pl

Restauracje muszą przeprosić się z dowozem. Przynajmniej na początku

Choć od kilku dni restauracje mogą już działać, to bez oferowania jedzenia na wynos będzie im trudno się utrzymać – twierdzą eksperci. Przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy Polacy nadal mogą preferować zamawianie posiłków do domu. Mogło dojść do trwałych zmian w preferencjach klientów. Co najmniej przez jakiś czas może się utrzymać zwiększona popularność posiłków na wynos – tłumaczy w „Rz” prezes platformy Gastrojob Antoine Azais. Efekt? Nie wszystkie lokale, które się ponownie otworzą, przetrwają w dłuższym okresie – prognozuje Azais. I dodaje, że najbliższe miesiące mogą być dobrą okazją do przejęć i konsolidacji.

Autor: Jakub Ceglarz

Więcej

18 maja 2020

comparic.pl

Czy w czasie epidemii rynki mogą być naprawdę efektywne?

Masowa informatyzacja procesów biznesowych prowadzi do zwiększenia ich efektywności. Z punktu widzenia inwestora, hipoteza rynku efektywnego to jedna z ciekawszych koncepcji ekonomicznych. Dotyczy ona w szczególności rynków papierów wartościowych, walut i surowców. Zakłada, że ceny instrumentów finansowych w danej chwili w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje na ich temat. Inaczej mówiąc, nie ma informacji, które mogą pomóc w ustaleniu przyszłych cen. Inaczej mówiąc, nie ma informacji, które mogą pomóc w ustaleniu przyszłych cen. Osobą najbardziej zasłużoną w badaniu efektywności rynków jest laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, profesor uniwersytetu w Chicago Eugene Fama. Jego teoria została sformułowana na początku lat 70-tych XX wieku.

Więcej

18 maja 2020

liderzyinnowacyjnosci.com

Po Europie krążą polskie rowery

TrybEco, polski producent rowerów, skuterów i hulajnóg elektrycznych, otwiera salony franczyzowe w Irlandii i Szwajcarii. Zainteresowanie produktami firmy na zagranicznych rynkach potwierdza ich wysoką jakość. Jednoślady idealnie wpisują się także w trend „smart city”. Dzięki nim przemieszanie się po dużych i zatłoczonych miastach jest szybkie i przede wszystkim ekologiczne. Obecnie spółka posiada kilkadziesiąt punktów sprzedażowo-serwisowych w całej Polsce. Kraje Europy Zachodniej, to naturalny kierunek naszej ekspansji, ze względu na dużą świadomość ekologiczną oraz aktywność społeczeństwa. Obecnie jesteśmy w trakcie uruchamiania współpracy na terenie Niemiec, Holandii czy Słowacji oraz Irlandii i Szwajcarii, poprzez nowe salony franczyzowe. W planach marki mamy dalszą ekspansję na inne rynki zagraniczne takie jak Włochy czy Francja, mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco.

Więcej

14 maja 2020

rp.pl

Firmy technologiczne rosną na pandemii. Kto zyskuje najwięcej

Pandemia nie zaszkodziła firmom technologicznym – zwiększają przychody, dają największe zwroty akcjonariuszom i nieustannie przyciągają inwestorów. Co ważne, obecny kryzys – wbrew obawom – nie pogrążył startupów. Eksperci twierdzą, że choć epidemia ma negatywny wpływ na efektywność systemu finansowania młodych, innowacyjnych spółek, to przybywa przykładów udanych transakcji venture capital. Nie jest to jednak łatwy czas dla takich spółek. Jak tłumaczy Rybacki, popularną i skuteczną metodą pozyskiwania kapitału przez startupy jest roadshow. Tymczasem praktycznie wszystkie imprezy branżowe zostały odwołane. – Brak bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy i inwestora może stanowić problem szczególnie wtedy, gdy chodzi o inwestycje o podwyższonym stopniu ryzyka. Inwestorom trudniej podejmować optymalne decyzje, coraz więcej projektów jest w zawieszeniu – zaznacza.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

07 maja 2020

rp.pl

Jak pandemia zmieni branżę nowych technologii

Branża technologiczna powinna się skupić na tym, co od zawsze robi najlepiej. Czyli na coraz bardziej efektywnym zastępowaniu pracy człowieka przez maszyny – pisze Senior Partner w alternatywnej spółce inwestycyjnej ASSAY. Co cię nie zabije, to cię wzmocni. To popularne powiedzenie doskonale pasuje do współczesnej branży technologicznej. Bez względu na rządowe programy pomocowe, przetrwają jak zwykle, najlepiej przystosowani. W tym wypadku będą to te przedsiębiorstwa, które najszybciej zmienią swoją ofertę tak, aby zaspokajać zmienione w wyniku kryzysu potrzeby nabywców. Zrozumienie zmieniającej się struktury popytu będzie kluczowe.

Więcej

05 maja 2020

rp.pl

Pandemia matką wynalazków. Zagranica zainteresowana polskimi pomysłami

Rodzime startupy prześcigają się w pomysłach, które mogą pomóc w walce z koronawirusem i ułatwić funkcjonowanie w izolacji. Epidemia zamroziła rynek funduszy wysokiego ryzyka na świecie. A bez dopływu gotówki wiele startupów stanęło nad przepaścią. Kryzys to jednak nie tylko wizja utraty kroplówki z pieniędzmi i klientów, ale też – wbrew pozorom – szansa. Innowatorzy w czasach kryzysów stworzyli takie potęgi jak Slack, Dropbox czy Uber. I teraz nie musi być inaczej. – Ciężkie czasy są ogromną szansą dla tych przedsiębiorstw, które będą w stanie dostarczyć swoim klientom rozwiązania skutecznie zwiększające efektywność procesów technologicznych i biznesowych – przekonuje Iwo Rybacki, członek zarządu spółki inwestycyjnej Assay.

Więcej

04 maja 2020

mamstartup.pl

Polskie startupy budują ekologiczne samochody. Oto 6 projektów zaangażowanych w elektromobilność

Zatłoczone, zanieczyszczone i przepełnione hałasem ulice to współczesna rzeczywistość praktycznie każdego większego miasta. Elektromobilność to odpowiedź na ten problem. Zobaczmy zatem, jak polskie firmy wspierają tę branżę. Polska znajduje się obecnie na początkowym etapie wdrażania elektromobilności. Wykorzystując nasze doświadczenie, chcemy rozwijać trend elektryfikacji transportu i uczestniczyć w poprawie jakości życia mieszkańców naszego kraju. Dzięki współpracy z nami startupy, które tworzą ekologiczne formy transportu otrzymują dostęp do środków pozwalających im dynamicznie się rozwijać i maksymalizować swoją konkurencyjność na polskim i międzynarodowym rynku – mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Więcej

29 kwietnia 2020

mamstartup.pl

Jakie startupy mają szansę na sukces w czasach epidemii?

Ciężkie czasy są ogromną szansą dla tych przedsiębiorstw, które będą w stanie dostarczyć swoim klientom rozwiązania skutecznie zwiększające efektywność procesów technologicznych i biznesowych. Niedługo miną dwa miesiące od 12 marca 2020 roku, kiedy światowa gospodarka wpadła w szok związany z konsekwencjami epidemii koronawirusa. Aktualnie zachowania inwestorów na rynkach zaczynają przybierać bardziej racjonalną formę. Dostępne są też pierwsze dane pozwalające ocenić skuteczność przyjętych przez przedsiębiorstwa strategii. Przygotowany przez serwis Nerdwallet ranking najlepszych amerykańskich inwestycji giełdowych ostatnich 52 tygodni nie pozostawia wątpliwości. Branża technologiczna przeżyje obecny kryzys.

Więcej

14 kwietnia 2020

rp.pl

Innowacje pomogą w rozwoju po pandemii

Szanse dostrzega także Łukasz Blichewicz, prezes spółki inwestycyjnej Assay. Zastrzega on, że innowacje, szczególnie te związane ze sztuczną inteligencją, przemysłowym internetem rzeczy, robotyką czy technologią 5G, są bardzo kapitałochłonne i osiągnięcie progu opłacalności wymaga często ogromnej skali produkcji. Zatem – jak przekonuje – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy może nieco przyhamować ich tempo rozwoju. Zaraz jednak dodaje, że jednym z podstawowych celów innowacji jest zwiększenie efektywności i odpowiedź na nowo powstałe zapotrzebowanie. – A właśnie kryzys wywołany pandemią jest momentem, kiedy ta efektywność jest szczególnie potrzebna – zaznacza.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

08 kwietnia 2020

rp.pl

Jazda na e-rowerze lepiej wpływa na kondycję niż na tradycyjnym

Z sondażu CBOS wynika, że na rowerach jeździ ok. 70 proc. Polaków i liczba ta stale rośnie. Jednoślady wykorzystujemy głównie do jazdy rekreacyjnej oraz jako środek komunikacji. Rower elektryczny pomaga użytkownikowi. Nie ma jednak mowy o tym, by rozleniwiał cyklistów. Wspomaganie elektryczne zachęca do intensywniejszego pedałowania, bez dodatkowego obciążania mięśni. Możemy to porównać do bieżni, która poprzez samodzielny ruch wymusza bieg jej użytkownika. Napęd dwukołowca odcina się samoczynnie przy 25 km/h. Po przekroczeniu prędkości wspomaganej przez silnik elektryczny, rower jedzie już tylko dzięki sile naszych mięśni. Według badań naukowców, tego typu rozwiązanie lepiej wpływa na kondycję rowerzystów, niż jazda na zwykłym pojeździe – mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów elektrycznych.

Więcej

03 kwietnia 2020

polskatimes.​pl

Każdy krach giełdowy to bańka spekulacyjna. Co robić?

O wpływie koronawirusa na gospodarkę napisano już prawie wszystko. Wiemy, że kłopoty mają sieci hoteli, restauracje i linie lotnicze. Wiemy też, że powstają nowe szanse rynkowe dla sektora e-commerce. Zastanówmy się jednak, jak można rozwiązać najważniejszy problem dzisiejszych rynków, jakim jest skokowy wzrost ryzyka. A ryzyko wzrosło ostatnio tak bardzo, że wielu inwestorów zaczyna na poważnie myśleć o chowaniu gotówki pod materacem. Jest jednak jedno wyjście. Kompasem na wzburzonym oceanie powinno być konsekwentne opieranie strategii inwestycyjnych na danych fundamentalnych.

Więcej

02 kwietnia 2020

manageronline.pl

Czy rządowe finansowanie startupów jest skuteczne?

Istnieje stosunkowo niewiele badań naukowych na temat finansowania polskich startupów technologicznych. Jednym z nich jest opublikowane w 2017 roku badanie pod tytułem „Źródła finansowania startupów w Polsce”, autorstwa Edyty Cegielskiej i Danuty Zawadzkiej z Politechniki Koszalińskiej. Ciekawym wnioskiem wynikającym z tego badania jest to, że aż 50% polskich startupów w ogóle nie korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania. Powody tego zjawiska są nieznane, ale można się domyślać, że albo przedsiębiorcy chcą zachować pełną kontrolę nad firmą, albo dostęp do zewnętrznego finansowania jest zbyt trudny dla młodych przedsiębiorstw nieposiadających przychodów i wiarygodności kredytowej. Tymczasem prosta logika wskazuje na to, że na bardzo szybko zmieniającym się rynku technologicznym, powolny rozwój organiczny to recepta na porażkę w walce z dynamicznie działającą konkurencją.

Więcej

17 marca 2020

gu.com.pl

Dłuższa praca – obowiązek czy przywilej

Starzenie się polskiego społeczeństwa jest faktem. Nikłym pocieszeniem jest, że podobne problemy przeżywają i inne kraje nie tylko w Europie, ale i na świecie. Zwiększająca się liczba osób w starszym wieku to nie tylko kłopot dla gospodarki, gdyż w przyszłości coraz mniej osób będzie aktywnych zawodowo, tworząc produkt krajowy brutto, ale także dla samych obywateli. Bez wątpienia będziemy mieli do czynienia ze skokowym wzrostem liczby osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych oraz równie dynamicznym spadkiem liczby osób pracujących – uważa Łukasz Blichewicz, prezes zarządu firmy doradczej Assay Consulting & Research.

Więcej

16 marca 2020

parkiet.com

Co czeka startupy technologiczne

Czy polskie startupy są realną alternatywą dla inwestorów? Trochę tak, a trochę jeszcze nie. Trudno jednak wyobrazić sobie rynek, który w najbliższym czasie będzie rósł bardziej dynamicznie. Dla inwestora nie ma nic bardziej ekscytującego, niż znać przyszłość wcześniej niż inni. A w przyszłości polskiej gospodarki jest kilka rzeczy pewnych, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Chyba najważniejsza z nich to czekający nas intensywny wzrost rynku startupów technologicznych. To do nich będzie należeć nadchodząca dekada.

Więcej

06 marca 2020

warszawa.naszemiasto.pl

Dobry wzrok – co jeść, by o niego dbać? Czy witaminy i luteina na oczy działają? Jak troszczyć się o suche oczy?

Skąd biorą się wady wzroku? Jak wyjaśnia dr Anna Ambroziak z Centrum Okulistycznego „Świat Oka”, na ich wielkość i progresję wpływa przede wszystkim wzmożony wysiłek wzrokowy w bliskich odległościach np. czytanie, nauka, praca przed monitorem komputera czy wielogodzinne korzystanie ze smartfona. Niekorzystne są też zbyt rzadkie przerwy w wysiłku wzrokowym, a ponadto brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w otwartej przestrzeni i w naturalnym oświetleniu.

Autor: Anna Rokicka-Żuk

Więcej

06 marca 2020

polskatimes.pl

Odpowiedzialne inwestowanie jest nieopłacalne? Niekoniecznie

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie oznacza, że inwestorzy chcą, aby ich przedsięwzięcia oprócz przynoszenia zysków finansowych, przyczyniały się do pozytywnych zmian społecznych. Z czysto finansowego punktu widzenia, podejście odpowiedzialne społecznie z reguły oznacza wzrost kosztów operacyjnych, czyli może negatywnie wpływać na stopę zwrotu. Nie ma jednak wątpliwości, że zaangażowanie przedsiębiorstw w działania nieetyczne lub nieodpowiedzialne społecznie prowadzi do bardzo niekorzystnych skutków, takich jak procesy sądowe czy bojkoty konsumenckie. Inwestorzy, również z powodów finansowych, nie mogą sobie pozwolić na zatruwanie środowiska, dyskryminację pracowników ze względu na płeć albo pochodzenie etniczne

Więcej

29 lutego 2020

wysokieobcasy.pl

Smog, praca przed komputerem, przyspieszają starzenie się wzroku. Choroby gałki ocznej pojawiają się coraz wcześniej

Dużo się mówi o szkodliwym działaniu światła niebieskiego czy promieniowania UV i jego wpływu na przyspieszone starzenie się oczu. Jak zadbać o wzrok? Po 40. roku życia mówi się o fizjologicznej starczowzroczności, ładniej nazywanej prezbiopią. Wiele czynników cywilizacyjnych drastycznie przyspiesza starzenie się wzroku. A nasz stan psychosomatyczny jest bardzo zależny od kondycji oczu. Kiedy wzrok niedomaga, pojawia się gorsze samopoczucie. Zaburzenia powierzchni oka, np. suche oko, mogą być przyczyną depresji. Nie należy zatem bagatelizować dbania o wzrok i profilaktyki – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki z Centrum Okulistycznego „Świat oka”.

Autor: Maria Kowalczyk

Więcej

25 lutego 2020

money.pl

Szwajcaria balansuje na krawędzi. „Krach na franku możliwy w każdej chwili”

Szwajcarski bank centralny wpompował już tak dużo pieniędzy na rynek, że eksperci wieszczą krach na franku. To bomba, tylko nie wiadomo, kiedy odpali. Wystarczy skoordynowany atak spekulantów i kurs poleci w dół. Ilość franków szwajcarskich w obiegu w stosunku do wielkości produktu krajowego brutto jest około dwa razy większa niż w przypadku Stanów Zjednoczonych i strefy euro – wskazuje Paweł Kruszyński, członek zarządu Assay Investment.​ – Szwajcaria ma stosunkowo niewielką gospodarkę, mniej więcej wielkości polskiej, co powoduje, że w razie kryzysu może być podatna na manipulacje.​

Autor: Damian Słomski

Więcej

24 lutego 2020

czasdlaseniora.pl

Jak depresja wpływa na zmysł wzroku

Według szacunkowych danych opracowanych w 2017 roku przez Światową Organizację Zdrowia depresja dotyka 322 miliony osób na świecie a zaburzenia lękowe ponad 264 miliony. Niestety liczba zachorowań stale wzrasta czyniąc depresję wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do funkcjonowania na świecie. W Polsce na depresję cierpi ponad 1.8 mln ludzi. O ubocznych skutkach depresji na zmysł wzroku i o tym czy zaburzenia tego zmysłu mogą skutkować jej nasileniem opowiada dr Anna Maria Ambroziak specjalistka okulistyki, dyrektor medyczna i naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka.

Więcej

18 lutego 2020

rp.pl

Mit polskich innowacji

Według raportu Startup Poland spośród wszystkich młodych firm uzyskujących dofinansowanie ok. 69 proc. otrzymuje wsparcie państwa, a nieco ponad 30 proc. – od funduszy typu venture capital. – Oznacza to, że wsparcie rządowe można uzyskać dwa razy łatwiej. I to jest bardzo ciekawa statystyka. Najwyraźniej państwowe fundusze są znacznie bardziej skłonne do podejmowania ryzyka. Sądząc po rezultatach, prawdopodobnie to ryzyko jest zbyt duże – podkreśla Iwo Rybacki z zarządu Grupy Assay. Dodaje, że innym problemem są kwoty dofinansowań.

Autor: Katarzyna Kucharczyk

Więcej

17 lutego 2020

strefabiznesu.pl

Ujemne stopy procentowe wspomagają gospodarkę?

We współczesnej gospodarce podstawową rolą banków centralnych jest kontrolowanie ilości pieniądza w obiegu. Właściwa polityka w tym zakresie zapewnia zaufanie do pieniądza oraz stabilność cen. Podstawowym narzędziem dla banku centralnego jest krótkoterminowa stopa procentowa. Konsekwencją jej obniżenia jest zwiększenie ilości pieniądza w obiegu dzięki temu, że banki komercyjne mogąc pożyczać taniej, pożyczają więcej. Odwrotnie jest w przypadku podwyższenia stopy procentowej. Taki krok pomaga bankom centralnym walczyć z inflacją.

Więcej

12 lutego 2020

comparic.pl

Banki nie chcą pieniędzy Polaków. Gdzie szukać dodatnich stóp zwrotu?

To nie jest dobry czas dla lokowania naszych pieniędzy w bankach. Ale czy mamy jakiekolwiek wystarczająco zyskowne i bezpieczne alternatywy? Zastanówmy się, dlaczego oprocentowanie lokat jest w ostatnich latach tak mało atrakcyjne. Nawiasem mówiąc, w Polsce nie jest aż tak źle. W wielu krajach, w tym w strefie euro, inwestorzy mają znacznie gorzej. Źródło problemu leży w polityce monetarnej banków centralnych. Najważniejszym narzędziem wpływu na gospodarkę poprzez politykę monetarną są stopy procentowe. Ich obniżanie w celu ożywienia gospodarki, od około dziesięciu lat stało się ulubionym zajęciem najważniejszych światowych banków centralnych.

Więcej

11 lutego 2020

magazynlbq.pl

Czy startupy mogą rozwijać się samodzielnie?

Jakie są potrzeby młodych, dynamicznie rozwijających się firm? Czy są w stanie rozwinąć się bez pomocy inwestorów? Nawet jeżeli tak, to czy organiczny rozwój ma sens na dynamicznych rynkach nowych technologii? Każdy startup zaczyna się od pomysłu. Najczęściej założycielom udaje się rozwiązać jakiś problem. Wtedy powstaje pytanie, czy projekt ma sens biznesowy. Czy przyjmie się na rynku? Czy nabywcy będą gotowi zapłacić tyle, aby stał się rentowny? Pierwszą potrzebą startupu jest więc konieczność walidacji modelu biznesowego.

Więcej

06 lutego 2020

kobieta.dziennik.pl

Prawdziwą miłość widać w oczach – dosłownie!

Pożeranie wzrokiem to nie mit! Czy okulista patrząc w oczy pacjenta jest w stanie zobaczyć, że jest on zakochany? Dr med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka: Są pewne symptomy stanu zakochania i jeśli wiemy, że ten człowiek jest w tym stanie, to widzimy je natychmiast. Przede wszystkim rozszerzają się nasze źrenice. Oczy robią się przez to „większe”. Kiedy patrzymy na kogoś kto nam się bardzo podoba, źrenice mogą powiększyć się prawie dwukrotnie. A to z kolei bardzo podoba się płci przeciwnej i efekt jest taki, że może wywołać zauroczenie patrzącego.

Więcej

28 stycznia 2020

strefainwestorow.pl

Inflacja rośnie, a mimo to banki obniżają oprocentowanie lokat

Stopy procentowe w NBP są od dawna na rekordowo niskich poziomach, a mimo to banki dalej obniżają oprocentowanie lokat. Robią to pomimo, że inflacja rośnie, a tzw. podatek belki obniża i tak niskie oprocentowanie. Mimo to, jak podkreśla fundusz inwestycyjny Assay, Polacy wciąż trzymają blisko 50% gotówki i depozytów w bankach. – Lokaty bankowe zapewniają największe bezpieczeństwo zainwestowanych środków, ponieważ ujęte są w bankowym systemie gwarancyjnym. Ceną za to bezpieczeństwo jest jednak niskie oprocentowanie, czyli możliwość uzyskania niskich zwrotów z inwestycji.

Autor: Natalia Kieszek

Więcej

27 stycznia 2020

biznes.newseria.pl

Zaufanie do polskiego rynku finansowego: Bezpieczeństwo a zyski inwestorów

Oprocentowanie lokat bankowych w kraju jest obecnie na najniższym poziomie w historii, a odsetki nadal są obniżane. Kiedy porównamy je z inflacją, okazuje się, że powierzając nasze pieniądze bankom możemy na tym stracić, zamiast zyskać. Mimo to, struktura oszczędności Polaków to wciąż blisko 50% udział gotówki i depozytów w bankach. Barierą w zmianie naszego podejścia do inwestycji jest niski poziom zaufania do rynku oraz mała wiedza ekonomiczna w naszym kraju, Milena Krasuska, Chief Operations Officer w Grupie Assay.

Więcej

27 stycznia 2020

parkiet.com

Czy polskie startupy mają czym podbijać Europę

Patrząc obiektywnie na osiągnięcia polskich startupów, nie jest dobrze. Co trzeba zrobić, aby to zmienić? Magazyn CEOWorld niedawno opublikował ranking państw najbardziej przyjaznych startupom. Pierwsze trzy miejsca zajęły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada. Na siódmym miejscu znalazła się Polska, wyprzedzając Szwecję, Danię, Szwajcarię, a nawet Singapur i Australię. Estonia – lider wśród innowacyjnych państw Europy Środkowo-Wschodniej, która dała światu między innymi serwis Skype, zajęła dopiero 16. miejsce.

Więcej

26 stycznia 2020

rp.pl

Państwo dolało paliwa startupom. Jest rekord

Kapitał wysokiego ryzyka płynie do młodych, innowacyjnych firm w Polsce szerokim strumieniem. W ub. r. fundusze VC zainwestowały nad Wisłą pięć razy więcej niż w rekordowym dotąd 2017 r. Rynek finansowania startupów w naszym kraju, po dekadzie stagnacji, wreszcie wystrzelił. Wartość tego typu inwestycji wzrosła w 2019 r. do niemal 1,3 mld zł – wynika z najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Więcej

23 stycznia 2020

parkiet.com

Kiedyś cierpliwość posiadaczy nierentownych lokat się skończy

Oprocentowanie trzymiesięcznych lokat bankowych waha się od 2 do 3 proc. Tymczasem w grudniu inflacja wyniosła 3,4 proc., a ekonomiści prognozują jej dalszy wzrost. – Na razie otwarte pozostaje pytanie, czy NBP odpowie na wzrost inflacji podwyższeniem stóp. To mogłoby doprowadzić do podwyższenia oprocentowania lokat. Na razie wygląda jednak na to, że po uwzględnieniu inflacji na lokatach raczej można stracić, a nie zarobić – podkreśla Paweł Kruszyński, członek zarządu Assay Investment.

Autor: Przemysław Szubański

Więcej

21 stycznia 2020

comparic.pl

Wysoka inflacja będzie nam ciążyć przez cały 2020 r., twierdzi Kruszyński z Assay Investment

Główny Urząd Statystyczny (GUS) potwierdził w połowie miesiąca, że grudniowy wskaźnik inflacji plasował się na poziomie 3,4% w ujęciu rocznym, najwyższym od 2012 roku. Wyraźny skok, który okazał się negatywną niespodzianką dla analityków nie jest jednorazowym wybrykiem, a może okazać się schematem, który będzie ciążył gospodarce oraz oszczędzającym przez cały 2020, twierdzi Paweł Kruszyński, członek zarządu Assay Investment.

Autor: Krzysztof Kamiński

Więcej

21 stycznia 2020

outsourcingportal.eu

Skąd pochodzą fundusze, z których korzystają startupy w Polsce?

Większość środków, z których korzystają start-upy w Polsce, pochodzi z funduszy państwowych. Powodem jest łatwość pozyskania tego rodzaju finansowania oraz niewielka liczba funduszy prywatnych, które inwestują w ten obarczony ryzykiem rynek. Jak wynika z raportu „The Polish tech scene. 5 years” przygotowanego przez Fundację Startup Poland pozyskanie dotacji państwowej jest dwa razy prostsze niż nawiązanie współpracy z funduszem Venture Capital. Jednak to właśnie współpracując z funduszem, przedsiębiorcy mają większą szansę na sukces rynkowy.

Więcej

16 stycznia 2020

polskatimes.pl

Inwestor 2020. Jeśli nie lokata, to co? Ekspert: Przyszłość branży funduszy inwestycyjnych leży w inwestycjach alternatywnych

Aktualne oprocentowanie trzymiesięcznych lokat bankowych waha się od 2 do 3 proc. w stosunku rocznym. Jednocześnie według danych podanych przez GUS w grudniu 2019, aktualna stopa inflacji wynosi 3,4 proc. W dodatku ekonomiści prognozują jej dalszy wzrost. Wyższe będą między innymi ceny energii, a napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie zawsze skutkowała wzrostem cen paliw. Na razie otwarte pozostaje pytanie, czy NBP odpowie na wzrost inflacji podwyższeniem stóp procentowych. To mogłoby doprowadzić do podwyższenia oprocentowania lokat. Póki co, wygląda jednak na to, że po uwzględnieniu inflacji, na lokatach bankowych w Polsce raczej można stracić, a nie zarobić.

Więcej

08 stycznia 2020

strefabiznesu.pl

Polska potrzebuje czegoś więcej niż inwestycje zagraniczne

Polska jest nadal interesująca dla bezpośrednich inwestorów zagranicznych. Czy trend wzrostowy będzie trwał? Prawdopodobnie tak. Jednak dziś polskiej gospodarce nie wystarczą inwestycje. Potrzebne są coraz bardziej intensywne, kompleksowe powiązania z gospodarką światową.

Więcej

21 grudnia 2019

centruminformacji.net

Innowacyjność Polskich firm

Wywiad z Łukaszem Blichewiczem – CEO Grupy Assay. Jakie są mocne strony polskich, rodzimych firm w budowie innowacyjnej gospodarki?
Przede wszystkim otwartość na innowacyjne, nowatorskie rozwiązania i chęć ich przyjmowania. Po kilkudziesięciu latach technologicznego i gospodarczego zastoju, podczas którego kraje zachodnie dokonały ogromnych postępów, mamy jako Polacy nieodpartą chęć tworzenia lepszej rzeczywistości dla nas i naszego otoczenia.

Więcej

20 grudnia 2019

centruminformacji.net

Krótka ścieżka do dłuższej współpracy

Doradcy finansowi, eksperci finansowi, trenerzy finansowy –często myleni z doradcami inwestycyjnymi – nazywają się niezależnymi. Ale tanie zależność i obiektywizm w rzeczywistości nie występują. Tak jak w każdej sprzedaży liczy się wykonanie planu miesięcznego, kwartalnego i wysokość prowizji, jaką pośrednik otrzyma od danej instytucji finansowej.

Więcej

18 grudnia 2019

isbnews.tv

Fundusz inwestycyjny Assay chce mieć w portfelu 40 spółek do końca 2020 roku

Grupa Assay, alternatywny fundusz inwestycyjny chce w mieć w swoim portfelu 40 spółek. Obecnie łączna kapitalizacja 23 spółek portfelowych wynosi 38 mln zł. Alternatywne spółki inwestycyjne i alternatywne fundusze inwestycyjne, to szansa dla start-upów. Inwestycje Grupy Assay w 90 proc. kończą się komercjalizacją, w przeciwieństwie do trendów rynkowych, gdzie większość młodych firm kończy działalność w ciągu dwóch lat.

Więcej

18 grudnia 2019

praca.interia.pl

Podwyżka płac minimalnych to okazja biznesowa

Zgodnie z zapowiedziami polityków partii rządzącej, nabierają tempa coroczne podwyżki wynagrodzeń minimalnych. W 2015 roku, czyli w momencie objęcia władzy przez rząd Beaty Szydło, płaca minimalna wynosiła 1750 zł brutto. Od 1 stycznia 2016 r. wzrosła o niecałe 6 proc. W następnych latach wzrost wynosił odpowiednio: 8,1 proc. w roku 2017, 5 proc. w roku 2018 oraz 7,1 proc. na początku tego roku. Podwyżka, jaka nas czeka na początku 2020 roku, jest największą z dotychczasowych. Płaca minimalna wzrośnie z 2250 do 2600 złotych, to jest o ponad 15 proc.

Więcej

17 grudnia 2019

energetyka24.com

Blichewicz: nasze pojazdy elektryczne mogą konkurować z Zachodem

Z prezesem funduszu inwestycyjnego Assay, wspierającego polskie spółki z branży e-mobility, które już teraz konkurują z firmami zachodnimi, przynoszą zyski, a w przyszłym roku uruchomią pierwszą na świecie ligę elektrycznego rallycrossu, Łukaszem Blichewiczem rozmawiał Maciej Zaniewicz.

Autor: Maciej Zaniewicz

Więcej

16 grudnia 2019

dlahandlu.pl

MatchUp – polska aplikacja, która pomoże w internetowych zakupach

Na czym polega jej fenomen i czym może zachwycić polskich odbiorców? O tym opowiada Mirosław Wawraszko, twórca aplikacji. Obserwując rynek odzieżowy zauważyliśmy, że dobieranie rozmiaru opiera się na próbie odnalezienia swoich wymiarów w tabeli, do której w mniejszym lub większym stopniu pasujemy. A co by było, gdybyśmy to odwrócili? I to ubranie byłyby dopasowywane indywidualnie i automatycznie do nas, a my bez wchodzenia do przebieralni z ogromną ilością rzeczy, za pomocą smartfona, moglibyśmy obejrzeć się w wybranej kompozycji?

Więcej

12 grudnia 2019

manager24.pl

Manager Award 2019 – Nagrody dla najlepszych managerów

11 listopada w Porsche Centrum Warszawa Okęcie przy ul. Sekundowej 1 odbyła się Gala wręczenia nagród Manager Award 2019. Listę managerów wyróżnionych prestiżową nagrodą miesięcznika Manager otwierał Prezes LOT Rafał Milczarski, który podkreślił w swoim wystąpieniu  jak ważna jest rola zespołu, ale też managera, który nim zarządza. Pozostali nagrodzeni to, m. in. prezes Grupy ASSAY – Łukasz Blichewicz, prezes PKN ORLEN – Daniel Obajtek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego – Beata Daszyńskia-Muzyczka.

Więcej

10 grudnia 2019

mambiznes.pl

Poszukiwacze start-upowych okazji. „Największe problemy zaczynają się po pozyskaniu pieniędzy”

Decyzja o ilości środków, które przekazujemy start-upom zależy od pomysłu i stopnia jego realizacji. Niektóre branże są bardziej, a inne mniej kapitałochłonne. Podejmując decyzję o akwizycji nowych start-upów, zastanawiamy się, jakie zadania możemy zrealizować korzystając z własnych zasobów. Paradoksalnie największe problemy startup-ów zaczynają się w momencie pozyskania pieniędzy — mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay. Podmiot inwestuje w perspektywiczne polskie start-upy.

Autor: Grzegorz Marynowicz

Więcej

05 grudnia 2019

biznes.newseria.pl

Regulacje MAR wymagają zmian w celu zachęcenia młodych firm do wchodzenia na GPW

Zakończone właśnie konsultacje społeczne są okazją do zmiany niejasnych przepisów. Jednym z wyzwań, z którymi boryka się polski rynek kapitałowy, jest niewielka ilość debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jako przyczynę takiego stanu, młode przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu podają głównie nadmierne regulacje, które nie wpływają na realne zwiększenie bezpieczeństwa obrotu.

Więcej

04 grudnia 2019

bankier.pl

Podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju zagrano o przyszłość

Pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry” 28-29 listopada odbyło się w Uniejowie IV Forum Inteligentnego Rozwoju, w którym wzięło udział 400 osób – wybitnych naukowców, przedsiębiorców oraz samorządowców szukających nowych trendów, a także rozmawiających o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu.Głównym organizatorem i inicjatorem Forum Inteligentnego Rozwoju było jak Centrum Inteligentnego Rozwoju, współorganizatorami tegorocznej edycji było Miasto i Gmina Uniejów i Grupa Eurokreator T&C. Partnerami strategicznymi Fundusz Assay – niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego, firma technologiczna ELIMEN – producent elektrycznego pojazdu rajdowego oraz PK

Więcej

28 listopada 2019

retailnet.pl

GastroJob – aplikacja szyta na miarę potrzeb branży gastronomicznej

Tradycyjne metody rekrutacji w sektorze HoReCa często są niewystarczające. Ogłoszenie na popularnych serwisach kosztuje, a informacje przekazywane drogą pantoflową mają niewielki zasięg. GastroJob zapewnił alternatywną, atrakcyjną kosztowo i intuicyjną platformę dla ludzi poszukujących pracy w gastronomii. Narządzie nie wymaga przygotowania CV, co znacząco skraca czas aplikacji. Kontakt pomiędzy grupami zainteresowań możliwy jest za pomocą chatu – mówi Iwo Rybacki, Członek Zarządu Grupy Assay.

Autor: Katarzyna Łabuz

Więcej

25 listopada 2019

rzeczo.pl

Break&Wash: pralko-suszarki dla stacji benzynowych

Break&Wash to pierwsza firma w Polsce, która oferuje możliwość korzystania z usług prania i suszenia odzieży na stacjach benzynowych i w miejscach obsługi podróżnych. Naszym celem jest otworzenie 100 oddziałów w najważniejszych punktach logistycznych na terenie Polski w ciągu najbliższych 5 lat oraz nawiązanie współpracy z dużymi koncernami paliwowymi, mówi Iwo Rybacki, Członek Zarządu Grupy Assay.

Autor: Jadwiga Pasiut

Więcej

22 listopada 2019

biznes.newseria.pl

GastroJob – najlepsza aplikacja do szukania pracy w gastronomii

GastroJob to atrakcyjne kosztowo i intuicyjne narzędzie dla ludzi poszukujących pracy oraz pracowników w gastronomii. Twórcy aplikacji pracują obecnie nad poszerzeniem jej funkcjonalności o mechanizmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Dzięki temu możliwe będzie dopasowywanie ofert do umiejętności i doświadczenia pracowników oraz ustalanie stawek wynagrodzeń w czasie rzeczywistym.

Więcej

22 listopada 2019

rzeczo.pl

NOINN – typuj wyniki sportowe w gronie znajomych

NOINN to aplikacja mobilna, której użytkownicy mogą stworzyć własną ligę i typować wyniki różnych rozgrywek sportowych. NOINN jest pierwszą w Polsce aplikacją dedykowaną pasjonatom śledzenia wyników różnych dyscyplin sportowych. Użytkownicy platformy mogą stworzyć swoją prywatną ligę typerów i zmierzyć się w przewidywaniu wyników meczów piłkarskich, siatkarskich, koszykarskich, MMA, skoków narciarskich, a już wkrótce także tenisa i żużla.

Autor: Jadwiga Pasiut

Więcej

15 listopada 2019

dorzeczy.pl

„Gramy o przyszłość – wejdź do gry” podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju

Inwestycje w innowacje stają się obecnie koniecznością, by przetrwać na rynku. A gdzie rodzą się innowacje? Jak je zastosować w praktyce gospodarczej? Na te i wiele innych nurtujących pytań z punktu widzenia inteligentnego rozwoju znajdziesz odpowiedź podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju. Nie lada atrakcją wydarzenia, które odbędzie się od 28 do 29 listopada w ApartHotel Termy Uniejów będzie prezentacja samochodów Elimen Racing – w tym rewolucyjnego, elektrycznego pojazdu rajdowego do Rallycrossu, czyli najbardziej ekscytującej odmiany motorsportu. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Grupa Assay.

Więcej

23 października 2019

next.gazeta.pl

BP i inne stacje benzynowe z nową usługą. Pojawią się na nich pralko-suszarki

Pierwsze pralko-suszarki pojawiły się na stacji benzynowej BP Promna-Kolonia. To jednak dopiero początek projektu Break&Wash, w ramach którego uruchomionych zostanie 100 ogólnodostępnych sprzętów. Pomysłodawcą jest niezależny fundusz inwestycyjny Assay, który chce w ciągu 5 lat otworzyć usługę prania i suszenia odzieży na stacjach benzynowych w całej Polsce.

Autor: JM

Więcej

23 października 2019

truckfocus.pl

100 pralko-suszarek na stacjach benzynowych w 5 lat

Przepisy Państwowej Inspekcji Pracy stanowią m.in. o zapewnieniu przez pracodawcę czystej odzieży roboczej dla zatrudnionych. Może to być wyzwanie dla kierowców samochodów ciężarowych, których specyfika pracy często uniemożliwia utrzymanie ubrań w czystości. Dostrzegając to zjawisko, Assay, realizuje projekt Break&Wash.

Więcej

21 października 2019

polskicaravaning.pl

Elimen E VN1 – Elektryczny mikrokamper z Polski

Pierwsze zamówienia na samochody Elimen E-VN1 będzie można składać od września. Tymczasem już dziś współtwórca marki zapewnia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojazd ten przekształcić w dwuosobowego kampera. Rozwój marki wspiera Assay, firma zajmująca się doradztwem biznesowym i inwestowaniem w start–upy, m.in. w obszarze ekologicznych rozwiązań dla transportu.

Więcej

20 października 2019

wprost.pl

Być żaglem i sterem

Powolna popularyzacja elektromobilności w Polsce wynika głównie ze słabo rozwiniętej infrastruktury ładowania. Dlatego zaopatrujemy nabywców naszych pojazdów w szybkie ładowarki – mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay, inwestora strategicznego Elimen Group.

Autor: Marta Szuma

Więcej

16 października 2019

wprost.pl

Innowatory Wprost IX edycji wręczone! Oto laureaci

W środę 16 października tygodnik „Wprost” po raz dziewiąty nagrodził najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa reprezentujące najbardziej dynamiczne sektory gospodarki. Wręczenie nagród poprzedziły prezentacje, które przybliżyły zgromadzonym trzy innowacyjne technologie transportowe. Rozwój elektromobilności w transporcie drogowym omówił Łukasz Blichewicz, który opowiedział o projekcie Grupy Elimen. Firma proponuje kompleksowe rozwiązania dla elektromobilności.

Więcej

15 października 2019

manageronline.pl

Bądź czujny inwestorze, bo nikt Ci nie pomoże

„Czy warto było szaleć tak…” śpiewała Agnieszka Chylińska w 1996 roku. Dziś to pytanie zadaje sobie wielu młodych przedsiębiorców, których start-upy doszły do ściany finansowej. I to nie ze względu na marny pomysł, brak klientów czy rozpad zespołu. Nowo powstające spółki o wysokim potencjale muszą zdawać sobie sprawę z tego, że inteligencja i rozsądek w poruszaniu się po samym rynku finansowym są równie istotne, jak ich koncepcja na biznes – o start-upach mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Więcej

15 października 2019

manageronline.pl

Startup na eksperckich barkach

O tym dlaczego specjalistyczne wsparcie młodych przedsiębiorców w najróżniejszych obszarach tak bardzo poprawia ich szanse na sukces – rozmowa z Mileną Krasuską, szefową operacji i prokurentem w Grupie Assay.

Więcej

15 października 2019

manageronline.pl

Akcje polskiego producenta samochodów elektrycznych trafiają do sprzedaży

9 października Elimen SA, polska spółka dostarczająca kompleksowe rozwiązania z zakresu elektromobilności dla biznesu, samorządów i klientów indywidualnych, ogłosiła zapisy na akcje. W ramach emisji Elimen Group planuje zebrać kwotę 4 milionów złotych. Większość kwoty zostanie wykorzystana na uruchomienie ligi Elimen Rallycross.

Więcej

13 października 2019

pb.pl

Assay wierzy w innowacyjne pomysły

Fundusz działający jako alternatywna spółka inwestycyjna wypracował własny model wspierania firm na wczesnym etapie rozwoju. Grupa Assay to firma doradczo-inwestycyjna specjalizująca się we wspieraniu dobrze rokujących start-upów. Stworzyli ją Łukasz Blichewicz, Iwo Rybacki i Paweł Kruszyński, którzy w tym celu zrezygnowali z pracy w korporacjach. Teraz inwestują w start- -upy będące na bardzo wczesnym etapie rozwoju, działające przede wszystkim w branżach związanych z elektromobilnością, medycyną i software’em.  Rozmowa z Łukaszem Blichewiczem, prezesem zarządu oraz Pawłem Kruszyńskim, członkiem zarządu Grupy Assay.

Autor: Sylwia Wedziuk

Więcej

07 października 2019

elektromobilnosc.pl

W Polsce możemy tworzyć pionierskie rozwiązania z zakresu elektromobilności

Polska potrzebuje rozwiązań, które pozwolą jej skutecznie konkurować na międzynarodowym rynku. Rozwój elektromobilności daje duże możliwości w połączeniu z relatywnie niskimi nakładami inwestycyjnymi. Elektryfikacja transportu jest więc szansą dla polskiej gospodarki na zbudowanie przewag konkurencyjnych na arenie międzynarodowej. Regulacje sprzyjają rozwojowi ekologicznych form transportu. Wśród wyzwań, które stoją przed rynkiem wymienia się magazynowania energii.

Więcej

05 października 2019

superbiz.se.pl

Złoty Laur „Super Biznesu”: PGE Polska Grupa Energetyczna czempionem energetyczno-technologicznym

Już po raz szósty redakcja „Super Biznesu” przyznała Złote Laury. To nagrody wręczane firmom i instytucjom, których działalność przynosi szczególne korzyści polskiej gospodarce. Jedną z kategorii w jakich zostały przyznane nagrody była: „Technologia i biznes”. Wśród nominowanych znaleźli się: Assay Investment, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Roche Polska.

Autor: Piotr Grzybowski

Więcej

03 października 2019

inwestorzy.tv

Jak działa alternatywna spółka inwestycyjna

Łukasz Blichewicz, Prezes Zarządu, Grupa Assay przybliża model biznesowy oraz przedstawia profil działalności spółki.

Więcej

24 września 2019

truckfocus.pl

Stworzyli pierwszy elektryczny samochód dla branży logistycznej

Assay jest funduszem inwestycyjnym, wspierającym projekty z obszaru elektromobilności. Należąca do funduszu spółka zaprezentowała pierwszy w Polsce elektryczny samochód dedykowany branży logistycznej. Na temat tego oraz innych projektów rozmawialiśmy z Iwo Rybackim, Członkiem Zarządu w Grupie Assay.

Autor: Witold Hanczka

Więcej

19 września 2019

petrolnet.pl

W Polsce możemy tworzyć pionierskie rozwiązania z zakresu elektromobilności

Polska potrzebuje rozwiązań, które pozwolą jej skutecznie konkurować na międzynarodowym rynku. Rozwój elektromobilności daje duże możliwości w połączeniu z relatywnie niskimi nakładami inwestycyjnymi. Elektryfikacja transportu jest więc szansą dla polskiej gospodarki na zbudowanie przewag konkurencyjnych na arenie międzynarodowej.

Więcej

04 września 2019

forbes.pl

Kobiety w nowych technologiach. Czy szef kobieta różni się od mężczyzny?

O wyzwaniach stojących przed kobietami w świecie nowych technologii podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawiali uczestnicy panelu „Forbes Women Polska” i „Newsweeka”. Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay mówił: – Jeśli wystawiamy ogłoszenie na software developera, większość kandydatów to mężczyźni. Ze statystyki wynika, że większość osób zatrudnionych to będą mężczyźni. Nie jest dobrze, gdy w dziale są sami mężczyźni, albo same kobiety. Dywersyfikacja jest szalenie ważna.

Więcej

03 września 2019

superbiz.se.pl

Prezes zarządu Grupy Assay Łukasz Blichewicz: Opłaca się inwestować w start-upy

Start-up to nie tylko modne słowo. Coraz więcej działalności opiera się na tym modelu. Inwestują w nie nie tylko prywatne firmy, ale coraz częściej rząd. Czy to nadal opłacalne? Na to pytanie odpowiada Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Więcej

07 sierpnia 2019

gielda.money.pl

KNF wpisała Assay Management do rejestru zarządzających ASI

Assay Management został wpisany przez Komisję Nadzoru Finansowego do rejestru zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi, poinformowała spółka. Assay inwestuje głównie w podmioty o wysokim potencjale wzrostu, zamierzające rozpocząć działalność lub będące na wczesnym etapie rozwoju, a preferowane branże to: elektromobilność, medycyna i software.

Więcej

29 lipca 2019

outsourcingportal.eu

Grupa Assay podjęła współpracę z Grupą IPA

Grupa Assay, niezależny fundusz inwestycyjny, nawiązała współpracę ze Stołeczną Grupą Wojewódzką IPA, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji. Obecnie, spółka wspiera stowarzyszenie (Region „Pałac Mostowskich” IPA) poprzez współorganizację wydarzeń oraz przekazywanie środków na rzecz jego bieżącej działalności. Kooperacja podmiotów ma charakter długofalowy i swoim zakresem obejmie opracowanie prototypu użytkowego elektrycznego samochodu.

Autor: Assay

Więcej

28 lipca 2019

wlaczoszczedzanie.pl

Samochody na prąd już wkrótce mogą zmienić oblicze sportów motorowych

Już w 2050 roku 70% sprzedawanych samochodów ma być z napędem elektrycznym. Obecnie po polskich drogach jeździ blisko 5 tys. elektryków, a do dyspozycji kierowców jest ponad 640 punktów ładowania. Samochody na prąd już wkrótce mogą też zmienić oblicze sportów motorowych – gotowy jest już Elimen E-RX1, czyli pierwszy polski samochód elektryczny do rallycrossu. Pojawiają się też elektryczne samochody dostawcze. Choć nie nadają się jeszcze na trasy, sprawdzą się w dostawach na terenach miast.

Autor: Łukasz Pająk

Więcej

21 lipca 2019

wprost.pl

Problem wielki jak góry śmieci

Unia Europejska coraz aktywniej dąży do wdrożenia modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Jest szansa, że w ciągu najbliższych 10 lat uda się wstrzymać zaśmiecanie środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego od kilku lat stała się gorącym tematem. Problem jednak w tym, że wszyscy nagle nie przestawią się na ekologiczny tryb zarządzania produkcją, produktami, a przede wszystkim odpadami.

Więcej

30 marca 2018

biznes.interia.pl

Polskie start-upy na celowniku inwestorów. Zysk z inwestycji w takie przedsięwzięcie może sięgnąć nawet kilkuset procent

Inwestorzy zwracają uwagę na młode przedsiębiorstwa, ponieważ mają one bardzo dużą dynamikę wzrostu i tym samym zapewniają dużą dynamikę zwrotu z inwestycji. Jeżeli takie młode przedsiębiorstwo rozwija się zgodnie z założonym planem, to inwestor, który ulokował w nim kapitał, jest w stanie uzyskać stopy zwrotu nieporównywalne z tymi, które oferują tradycyjne rynki kapitałowe, czyli instrumenty dłużne, obligacje, o lokatach nawet nie wspominając – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Assay Investment.

Więcej