closedownloadfacebookinstagramlinkedintwitter
Assay Group

Media o nas

24 maja 2022

Rzeczpospolita

Aplikacja pomoże ściągnąć zaległości. To zmora firm

Start-up z Puław rozwija platformę, która ma zautomatyzować w firmach proces realizacji płatności od kontrahentów. Już szykuje się do ekspansji biznesu.

Cashless Solutions, spółka, za którą stoją Michał Zębala i Dariusz Lipa, chce namieszać na odcinku, który dla wielu przedsiębiorców jest prawdziwą zmorą. Chodzi o problem ściągalności płatności. To jedno z największych wyzwań w firmach – według Indeksu Należności Przedsiębiorstw, przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych – dotyka aż 57 proc. polskich firm. Innowacyjna platforma spółki z Puław ma być odpowiedzią na kłopot z niepłacącymi kontrahentami. Aplikacja Instapay, którą stworzył start-up, automatyzuje płatności i wspiera użytkowników w ściągalność comiesięcznych należności.

Inwestorzy pomogą w ekspansji

Aplikacja to rozwiązanie, które – jak tłumaczą w Cashless Solutions – po jednorazowym wprowadzeniu do systemu danych płatników praktycznie nie wymaga już dodatkowego nadzoru. Automatycznie pomaga firmom w zarządzaniu należnościami, przez co ma poprawiać ich płynność finansową. System, który dba o tzw. cash flow, wpadł już w oko inwestorom. Twórcy Instapay pozyskali niedawno 1,5 mln zł na dalszy rozwój biznesu i rynkową ekspansję. Zębala i Lipa uruchamiają też nową wersję aplikacji o rozszerzonych funkcjonalnościach (wdrożono możliwość automatycznego sprawdzania statusów płatności w czasie rzeczywistym, przy wykorzystaniu tzw. otwartej bankowości i rozbudowanego systemu powiadomień). – Instapay ma wszystko, by szybko stać się rosnącym biznesem fintech, rozwiązuje bowiem realny problem, z którym zmagają się setki tysięcy polskich przedsiębiorców – zaznacza Łukasz Blichewicz, prezes Assay Group.

Fundusz jest jednym z inwestorów w puławską spółkę. Jej biznes przyciągnął też pieniądze funduszu VC Space Bridge. Dzięki nim produkt od Cashless Solutions, który przeznaczony był w szczególności dla firm oferujących płatności subskrypcyjne i abonamentowe (platforma pomogła przetworzyć już płatności o wartości kilku milionów złotych), dzięki nowej rundzie inwestycyjnej trafi do szerszego grona firm z wielu branż (tych, które wystawiają faktury i płatności z odroczonym terminem.

Start-up szuka klientów z nowych sektorów. Już obsługuje m.in. biura rachunkowe, szkółki sportowe, magazyny samoobsługowe, firmy ochroniarskie, a teraz nawiązuje kontakty z firmami logistycznymi czy ubezpieczeniowymi. Planuje ponadto powiększenie zespołu o kolejnych specjalistów. Szykuje się też do wyjścia z biznesem za granicę.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

12 maja 2022

Fintek.pl

Fintech Cashless Solutions pozyskał 1,5 mln PLN. Celem dalszy rozwój Instapay

Instapay to rozwiązanie, które automatyzuje proces realizacji płatności od kontrahentów, co ma przekładać się na zwiększenie przychodów. Jego twórcy pozyskali właśnie 1,5 mln zł na dalszy rozwój i ekspansję rynkową i uruchamiają nową wersję aplikacji o rozszerzonych funkcjonalnościach. 

Instapay zostało opracowane przez spółkę Cashless Solutions. Jak to działa? Chodzi przede wszystkim o automatyzację płatności. Po jednorazowym wprowadzeniu do systemu danych płatników nie wymagają one praktycznie żadnego dodatkowego nadzoru. W ten sposób firmy mają łatwiej zarządzać należnościami i mogą poprawić swoją płynność finansową.

Fintech Cashless Solutions pozyskał 1,5 mln PLN

Teraz spółka Cashless Solutions w ramach rundy seed otrzymała zastrzyk finansowy w postaci 1,5 miliona złotych, który zamierza przeznaczyć na rozszerzenie produktu o nowe funkcjonalności, przede wszystkim możliwość automatycznego sprawdzania statusów płatności w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu open bankingu oraz rozbudowanego systemu powiadomień.  Inwestorami są Assay Group oraz fundusz VC Space Bridge.

Dotychczasowy produkt przeznaczony był w szczególności dla firm, które oferują płatności subskrypcyjne i abonamentowe. Platforma pomogła przetworzyć płatności o wartości kilku milionów złotych. Teraz – dzięki nowej rundzie inwestycyjnej – Instapay uruchamia nowe rozwiązanie rozszerzające funkcjonalności tak, by mogła z niego skorzystać każda firma wystawiająca faktury i płatności z odroczonym terminem – niezależnie od branży.

Więcej

12 maja 2022

Forbes

Elimen. Polski start-up dostarczy napędy elektryczne największym koncernom na świecie

Z wiedzą i doświadczeniem, jakimi dysponuje, Elimen mógłby równie dobrze działać w branży kosmicznej. Atuty te start-up postanowił wykorzystać jednak na potrzeby konstruowania systemów magazynowania energii i zaawansowanych napędów elektrycznych dla producentów aut, samolotów i statków. Firma pozyskała właśnie 9 milionów złotych finansowania i chce dołączyć do kategorii dostawców OEM/Tier 1, a więc do m.in. Boscha, BASF czy Continental.

700 milionów. Tyle zeroemisyjnych pojazdów ma wyjechać na drogi całego świata do 2040 roku według raportu opublikowanego podczas ubiegłorocznej konferencji COP26. Jak największy kawałek w podziale tego tortu chce zapewnić sobie Elimen, warszawski start-up dostarczający kompleksowe systemy napędowe do pojazdów elektrycznych oraz modułowe magazyny energii.

 Nasza innowacyjność polega na tym, że tworzymy i popularyzujemy rozwiązania o doskonałych parametrach, wpisujące się w model zrównoważonego rozwoju, takie jak napędy elektryczne oraz magazyny energii. Dzięki optymalizacji konstrukcji magnetycznych, zastosowaniu najnowszej generacji materiałów oraz naszemu autorskiemu systemowi chłodzenia, stworzyliśmy technologię, która jest skalowalna do zaawansowanych indywidualnych wymagań klienta i jego projektu – mówi Daniel Śliwka, CTO Elimen.

Autor: Karol Bocheński

Więcej

11 maja 2022

Cashless

Instapay pozyskało 1,5 mln zł finansowania. Pomaga zarządzać należnościami i przypominać klientom o płatnościach

Dzięki otwartej bankowości i integracji z systemami fakturowymi Instapay automatycznie monitoruje status należności

Startup Cashless Solutions pozyskał w ramach rundy seed 1,5 mln zł finansowania, które zamierza przeznaczyć na rozwój swojego narzędzia Instapay, czyli aplikacji do automatycznej obsługi płatności od klientów. Inwestorami są Assay Group oraz fundusz VC Space Bridge. Firma pochwaliła się również wprowadzeniem nowych funkcji do swojego rozwiązania.

Instapay pomaga firmom czuwać nad ściąganiem należności. To platforma ułatwiająca nadzór nad płatnościami w ramach przejrzystego panelu analitycznego, a także pozwalającą na stworzenie strategii windykacyjnej i zautomatyzowanie tego procesu. W dotychczas dostępnej wersji rozwiązania użytkownik samodzielnie wprowadzał dane płatników i plan płatności. Obecnie może skorzystać również z integracji Instapay z popularnymi systemami biznesowymi i fakturowymi jak np. iFirma, inFakt czy wFirma. Po wystawieniu faktury w takim programie płatności automatycznie pojawiają się w aplikacji. Dodatkowo system będzie monitorować stan ich opłacenia. Do tego celu wykorzysta otwartą bankowość, co jest możliwe dzięki współpracy Instapay z fintechem TransactionLink.

Dotychczas z Instapay korzystały głównie firmy, które mają do czynienia z płatnościami subskrypcyjnymi i abonamentowymi, np. przedszkola, żłobki, szkoły prywatne, szkółki sportowe czy magazyny samoobsługowe. Jak podają jej twórcy, platforma pomogła przetworzyć płatności o wartości kilku milionów złotych. Teraz, po uruchomieniu nowych funkcji, z Instapay będą mogły korzystać wszystkie firmy wystawiające faktury i płatności z odroczonym terminem – niezależnie od branży. Startup nawiązuje pierwsze kontrakty z firmami logistycznymi, ubezpieczeniowymi i hurtowniami.

Autor: Ida Krzemińska-Albrycht

Więcej

10 maja 2022

My Company

Cashless Solutions pozyskał 1,5 mln złotych. Nowi inwestorzy chcą postawić na nowe funkcjonalności.

Cashless Solutions, twórca projektu Instapay, pozyskał 1,5 mln złotych w ramach rundy finansowej. Inwestorami są Assay Group oraz fundusz VC Space Bridge.

Instapay to rozwiązanie, które automatyzuje proces realizacji płatności od kontrahentów. Jest to rozwiązanie, które po jednorazowym wprowadzeniu do systemu automatycznie pomaga firmom w zarządzaniu należnościami, przez co poprawia ich płynność finansową (cash flow).

Nowe finansowanie będzie przeznaczone na rozszerzenie produktu o nowe funkcjonalności, przede wszystkim możliwość automatycznego sprawdzania statusów płatności w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu open bankingu oraz rozbudowanego systemu powiadomień.

Inwestorami są Assay Group oraz fundusz VC Space Bridge. – Instapay ma wszystko, by szybko stać się rosnącym biznesem fintech – rozwiązuje bowiem realny problem, z którym zmagają się setki tysięcy polskich przedsiębiorców – mówi Łukasz Blichewicz, prezes Assay Group, funduszu Venture Capital, który inwestuje w obiecujące polskie startupy.

Autor: Cezary Szczepański

Więcej

04 kwietnia 2022

Mam Startup

Chociaż samochody elektryczne są seksy, Elimen Group woli dostarczać do nich komponenty. „To dobry biznes”

– Pojazd gąsiennicowy o zastosowaniu rozpoznawczo-wojennym, wiatrakowiec lub trenażer do treningu bramkarskiego – odpowiedział Cezary Klimont, CEO Elimen Group, gdy zapytałem go o najbardziej egzotyczne wykorzystanie technologii jego startupu przez klienta. Elimen Group tworzy elektryczne systemy napędowe.

Działacie w branży, w której startupy szybko zdobywają rozgłos, gdy tylko wspomną, że pracują nad polskim samochodem elektrycznym. Wy tymczasem nie tworzycie aut, ale dostarczacie do nich komponenty. Tyle że w ogólnej świadomości pokutuje przeświadczenie, że samochód elektryczny jest „seksy”, komponenty nie tak bardzo. Dlaczego więc nie zabraliście się za budowanie polskiego auta elektrycznego?

Samochód elektryczny jest supersexy i wiele firm, nie tylko startupów zdobyło w ten sposób rozgłos. Na rozgłosie jednak też skończyły, nie wprowadzając na rynek obiecanego auta. Stworzenie samochodu wymaga bowiem ogromnych nakładów zarówno na etap projektowy, jak i późniejszy – produkcyjny czy komercjalizacji. Jako mały startup skoncentrowaliśmy się na najefektywniejszym i długoterminowym wykorzystaniu naszego know-how. Opracowując elektryczne systemy napędowe, które następnie produkowane są na licencji przez podmioty, posiadające już swoją pozycję na rynku, klientów i sieci dystrybucyjne, dajemy sobie szansę na najbardziej dynamiczny rozwój i wykorzystanie naszego potencjału.

Co powoduje, że polskie startupy taki jak Wasz mają większe szanse na globalny sukces, zajmując się technologią z zakresu elektrycznej mobilności niż produkcją e-aut?

Specjalizacja w zakresie dostarczania jednego komponentu do e-aut umożliwia nam wykorzystanie know-how, jaki posiadamy oraz szerokie zastosowanie naszego produktu. Dostosowany model biznesowy, jakim jest produkcja na licencji, pozwala bez nadmiernych nakładów finansowych zająć znaczącą pozycję na rynku elektrycznej mobilności i dostarczać systemy napędowe dla wielu zastosowań. Jesteśmy biurem projektowym, zaprojektowaliśmy linię elektrycznych silników trakcyjnych reluktancyjnych z magnesami trwałymi dla pojazdów elektrycznych o wysokich wymaganiach.

(…)

Autor: Adam Sawicki

Więcej

28 marca 2022

Poland Weekly

Elimen looks to raise millions

A Polish company that creates solutions for electromobility and power electronics is looking to raise over PLN 8 million to fund its development and market expansion.

Elimen specializes in the design and popularization of technologies that meet the needs of sustainable development, such as electric vehicles and energy storage. Examples of projects carried out by the company include solutions for municipal transport, the construction industry and motor sport. It is also energy storage that can be combined into distributed systems and the world’s first professional system for diagnostics, repair and balancing of battery packs in electric vehicles. The company’s goal is to create unusual solutions in its R&D base and adapt them to mass production with foreign partners.

Elimen plans to increase its capital by PLN 8 million in the form of an offer for a limited number of selected investors. The funds obtained thanks to the starting round of financing will be allocated to scaling its sale of products – especially drives and energy storage, as well as expansion of the machine park and the purchase of components, which will allow it to increase production. According to conservative estimates, by 2025 the company’s turnover is to exceed PLN 50 million.

“Solutions for sustainable development are not only long-term, but are also needed here and now. In addition, Elimen, by creating original concepts, actively collaborates with many Polish companies, helping to build the strength of Polish business in the world,” says Łukasz Blichewicz, president of the Assay Group, which has invested in Elimen Group.

Autor: Rick Turner

Więcej

24 marca 2022

mycompanypolska.pl

Elimen chce pozyskać 8 mln zł w ramach rundy seed. Spółka przeznaczy środki na skalowanie sprzedaży

Elimen chce pozyskać ponad 8 mln złotych na urynkowienie opracowanych napędów elektrycznych i magazynów energii. Celem firmy jest tworzenie nietypowych rozwiązań w bazie R&D oraz dostosowywanie ich do produkcji masowej u zagranicznych partnerów.

– Elimen Group to zespół ludzi o różnorodnych, uzupełniających się doświadczeniach. Ambicją naszego zespołu jest zdynamizowanie rozwoju polskiej elektromobilności i budowanie zielonej przyszłości dla pokoleń. Projektowane przez nas rozwiązania wpisują się w Cele Klimatyczne ONZ. Era paliw kopalnych jeszcze nie przeminęła, ale niezależność energetyczna budowana w oparciu o odnawialne źródła energii nabiera strategicznego znaczenia zarówno dla klientów indywidualnych, biznesów, jak i całych państw – mówi Cezary Klimont, prezes Elimen Group.

Elimen specjalizuje się w projektowaniu i popularyzacji technologii wpisujących się w potrzeby zrównoważonego rozwoju, takich jak napędy elektryczne oraz magazyny energii o różnych mocach. Poprzez symulacje, badania i testy tworzy techonologię pod rozwiązania masowe. Przykłady projektów realizowanych przez Elimen to m.in. rozwiązania dla transportu komunalnego, branży budowlanej, jak i sportu motorowego. To również magazyny energii, które można łączyć w systemy rozproszone oraz pierwszy na świecie profesjonalny system do diagnostyki, naprawy i balansowania pakietów bateryjnych w pojazdach elektrycznych. (…)

Środki pozyskane dzięki rozpoczynającej się rundzie finansowania zostaną przeznaczone na skalowanie sprzedaży produktów – zwłaszcza napędów i magazynów energii oraz poszerzenie parku maszynowego i zakup komponentów, co pozwoli skokowo zwiększyć produkcję. Firma inwestuje w wysokiej klasy specjalistów branżowych, dzięki którym możliwy będzie dynamiczny rozwój na rynku krajowym i zagranicznym. Według ostrożnych szacunków, w 2025 roku obroty firmy mają przekroczyć 50 mln zł.

Autor: Kuba Dobroszek

Więcej

01 marca 2022

FXMag

Kryptowaluty, złoto czy nieruchomości? Zobacz, w co inwestują polscy 30- i 40-latkowe oraz osoby starsze

Z badania przeprowadzonego przez Assay Index wynika, że ok. 56% Polaków ma oszczędności. Większość z nich trzyma pieniądze na lokatach bankowych, co w obliczu rosnącej inflacji i niskich stóp procentowych jest najmniej rentowną formą inwestycji. Pozostałe osoby postanowiły ulokować swoje środki w miejscach, które dają szansę na ochronę kapitału przed spadkiem wartości pieniądza. Gdzie konkretnie? Okazuje się, że to zależy m. in. od wieku inwestora.

Ceny nie wzrastały tak szybko od ponad dwudziestu lat. Pod względem wskaźnika inflacji Polska znajduje się w czołówce Unii Europejskiej. Lokaty bankowe nie gwarantują żadnej ochrony kapitału, dlatego część z nas zdecydowała się zabezpieczyć swoje środki w inny sposób. Sporą popularnością cieszą się kryptowaluty, nieruchomości i złoto. O miejscu inwestycji w wielu przypadkach decyduje … wiek. Młode osoby częściej skłaniają się w stronę kryptowalut, z kolei starsi inwestorzy chętniej wybierają sprawdzone rynki inwestycyjne, czyli złoto lub nieruchomości.

Według danych zgromadzonych przez Assay Index to właśnie młodzi ludzie (w wieku 18-24 lata) najchętniej decydują się na inwestowanie posiadanych środków. Aż 34% z nich ma pozytywny stosunek do zabezpieczenia swojego kapitału. Jaki obszar inwestycyjny najchętniej wybierają? Przede wszystkim kryptowaluty.

Rynek kryptowalut stale się rozwija, ale też dynamicznie zmienia. Mimo wszystko, młodzi ludzie to właśnie w nim widzą największą szansę na zabezpieczenie oszczędności i duży potencjał na pomnożenie kapitału. Około 13% Polaków uznało je za najkorzystniejszą formę inwestycji. Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że w dużej mierze kryptowaluty postrzegane są przez pryzmat możliwych korzyści, o których w mediach jest bardzo głośno, jednak wiele osób zapomina o ryzyku – a to z kolei jest naprawdę spore. Badanie przeprowadzone przez Assay Index potwierdza, że wraz z wiekiem zainteresowanie kryptowalutami zaczyna spadać. Wśród osób powyżej 45 roku życia tylko 7% Polaków postrzega tę formę inwestycji jako korzystną.

Więcej

24 lutego 2022

Strefa Inwestorów

Pikoteka rozbudowuje wirtualną galerię sztuki

Dzieła sztuki to dobra inwestycja – uważa 18% Polaków. Dzięki Pikotece można kupić obraz obiecującego artysty bez wychodzenia z domu. Spółka sięga po kolejne miliony, by łatwiej docierać do odbiorców.

– Polacy lubią inwestować w to, co “namacalne” – nieruchomości, metale szlachetne, czy właśnie dzieła sztuki. W przypadku mieszkań wyzwaniem są jednak ogromne kwoty potrzebne do dokonania inwestycji lub kwestia posiadania wysokiej zdolności kredytowej. Ponadto, po niedawnych podwyżkach stóp procentowych, atrakcyjność inwestowania w nieruchomości zdecydowanie maleje. Tymczasem na wyciągnięcie ręki dostępna jest inna forma lokowania kapitału – dzieła sztuki. W internetowych galeriach takich jak Pikoteka ceny dzieł, które mogą stanowić długoterminową inwestycję, zaczynają się od kilkuset złotych – mówi Łukasz Blichewicz, Prezes Zarządu Grupy Assay, która zainwestowała w Pikotekę.

– Pikoteka to galeria sztuki XXI wieku. Naszym celem jest prezentacja innowacyjnego podejścia do sztuki w dobrej cenie. Zbudowaliśmy nowoczesną platformę sprzedażową online. W jej ramach oferujemy dzieła najciekawszych młodych twórców, współpracując z nimi długofalowo na partnerskich zasadach. Nad oceną wartości artystycznej i inwestycyjnej czuwają specjaliści ds. pozyskiwania dzieł, dysponujący doświadczeniem w handlu oraz wiedzą historyczno-artystyczną – wyjaśnia Robert Kaczmarski, założyciel Pikoteki, internetowej galerii sztuki wspieranej przez Grupę Assay.

W ofercie Pikoteki znajduje się obecnie około 2,5 tys. dzieł sztuki i ponad 30 tys. wydruków artystycznych. Najnowsze technologie wystawiennicze, unikalna możliwość jawnej negocjacji ceny dzieła i przyjazny artystom system rozliczania sprzedaży oraz wspierania ich kariery – to tylko wybrane cechy, które wyróżniają firmę na rynku. Spółka chce teraz pozyskać 2,5 mln złotych na dalszy rozwój, w tym organizację wystaw online i offline, stworzenie show roomu i rozszerzenie oferty. Pikoteka to nie tylko galeria sztuki, ale też sprawnie funkcjonujący biznes, który dzięki technologii można szybko skalować i elastycznie rozwijać, na bieżąco reagując na potrzeby rynkowe.

Więcej

11 lutego 2022

Dziennik Bałtycki

Banki mogą dać więcej zarobić, ale nie chcą

Banki płacą teraz symboliczne pieniądze od oszczędności powierzonych im przez klientów. Natomiast raty kredytów rosną i na tym nie koniec, bo stopy procentowe prawdopodobnie jeszcze pójdą w górę. (…)

Sprawdzamy ofertę internetową pierwszego losowo wybranego banku na 2 proc. w skali roku (co i tak wydaje się dużo na tle konkurencji). Przez rok z 10 tys. zrobi się tutaj 10200 zł, od tego trzeba odliczyć 38 zł podatku Belki. Zarobimy więc 162 zł.

Biorąc 10 tys. kredytu musimy oddać 1363 zł ponad tę kwotę, a inwestując w lokatę zyskamy zaledwie 162 zł.

(…) Gdyby uwzględnić inflację to realne oprocentowanie oszczędności w bankach wciąż jest, niestety, ujemne.

Banki nie muszą się bić o pieniądze klientów, bo je mają. (…) Według ekspertów Business Insider, to niemal rekordowa nadpłynność sektora bankowego (depozyty w bilansach banków są większe od kredytów), więc branża nie musi rywalizować o pieniądze klientów jak kiedyś, podbijając stawki. (…)

Tymczasem 44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio 29688 zł. Tylko 6 proc. z grupy mającej oszczędności ma ich na koncie więcej niż 100 tys. zł – wynika z badania Assay Index.

Autor: Agnieszka Domka-Rybka

Więcej

04 lutego 2022

Truckfocus.pl

Pranie w trasie – Break&Wash zapowiada nowe pralkomaty

Do końca I kwartału 2022 Break&Wash, będzie oferować 40 punktów z pralkomatami na stacjach benzynowych, w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) oraz w centrach dużych miast w całej Polsce. Pranie zrobimy już w kilkunastu miejscach w Polsce. Latem pralko-suszarki pojawią się na kempingach, a na koniec roku łączna liczba dostępnych punktów przekroczy 140, a w perspektywie roku firmę czeka wejście na rynki zagraniczne.

Pranie w trasie – to możliwe

Pranie kosztuje zaledwie 15 zł, suszenie 8 zł, a za detergent należy zapłacić złotówkę. Klienci w zamian otrzymują czyste i suche ubranie w godzinę. Ten czas mogą wykorzystać np. na zjedzenie posiłku na stacji benzynowej czy relaks na kempingu. Stąd nazwa Break&Wash, którą w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego można przełożyć jako odpocznij i wypierz.

Z usługi chętnie korzystają między innymi firmy transportowe, które dzięki temu mogą spełnić wymogi Państwowej Inspekcji Pracy dot. zachowania czystej odzieży roboczej dla pracowników, a zarazem zaoferować kierowcom pewną formę benefitu podczas długich przejazdów. Pranie można rozliczyć jako koszt służbowy lub skorzystać z niego w ramach kart pre-paid wydawanych przez Break&Wash. Możliwość przeprania ubrań w czasie przymusowej przerwy zdecydowanie pozytywnie wpływa na komfort pracy oraz higienę kierowcy, a zarazem nie narusza planu podróży.

Startup wspierany finansowo i merytorycznie przez Grupę Assay chce nie tylko szybko skalować swój biznes, ale także robić to w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dlatego, część energii do zasilania automatów pralniczych pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu urządzeń w zabudowie zewnętrznej.

Autor: Bartłomiej Supernak

Więcej

03 lutego 2022

Newseria

Break&Wash pierze coraz więcej

Do końca I kwartału 2022 spółka Break&Wash, będzie oferować 40 punktów z pralkomatami na stacjach benzynowych, w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) oraz w centrach dużych miast w całej Polsce. Latem pralko-suszarki pojawią się na kempingach, a na koniec roku łączna liczba dostępnych punktów przekroczy 140, a w perspektywie roku firmę czeka wejście na rynki zagraniczne.

Obecnie nowoczesne urządzenia Break&Wash znajdziemy w 22 punktach, m.in. na stacjach w Zgorzelcu, Kątach Wrocławskich, Wrześni czy Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Nowe punkty na MOP-ach w Niesułkowie i Nowostawach Dolnych zostaną uruchomione 10 lutego. Do końca I kwartału br. firma planuje zarządzać już 40 punktami. Dalsze plany rozwoju obejmują obecność w akademikach, ośrodkach wczasowych czy zakładach pracy – nie tylko w Polsce, ale też poza granicami kraju.

Startup wspierany finansowo i merytorycznie przez Grupę Assay chce nie tylko szybko skalować swój biznes, ale także robić to w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Dlatego, część energii do zasilania automatów pralniczych pochodzić będzie z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu urządzeń w zabudowie zewnętrznej.

– Chcemy, aby nasze pralkomaty były dostępne w całej Polsce. Myślimy jednak o naszych rozwiązaniach długofalowo, dlatego w drugim kwartale 2022 planujemy podjąć współpracę z firmą z branży fotowoltaicznej. Dzięki temu nasze urządzenia staną się jeszcze bardziej nowoczesne i ekologiczne – ujawnia Krzysztof Lubiszewski, prezes zarządu Break&Wash.

Więcej

24 stycznia 2022

Money.pl

Wielu Polaków zachowuje się jak księgowa. A mogliby sporo oszczędzić na ratach

Klienci banków nie mają łatwo. Oszczędności ciągle są minimalnie oprocentowane, a raty kredytów mocno rosną. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest nadpłata kredytu. W ten sposób rocznie można oszczędzić nawet setki złotych. Eksperci podpowiadają, co zrobić i tłumaczą, dlaczego wielu Polaków nie chce się do tego przekonać.

– Jeśli ktoś ma nadmiar gotówki, warto nadpłacić kredyt. Wzrost kosztów związany ze stopami procentowymi będzie wtedy mniejszy. Ważne jednak, by dobrze przemyśleć to, jak dużo kredytu chcemy nadpłacić. Nie należy pozbywać się wszystkich oszczędności. Warto zostawić sobie odpowiednio dużą poduszkę finansową na wypadek nieprzewidzianych wydatków – radzi dr Mariusz Cholewa, prezes Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Sporo ludzi może sobie pozwolić na nadpłacenie kredytu. Ostatnie badanie Assay Index pokazało, że ponad połowa Polaków ma oszczędności. Średnia to około 30 tys. zł. Te same osoby bardzo często mają też na głowie co najmniej jeden kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji nadpłata kredytu jest prostym i efektywnym sposobem na odciążenie portfela. Korzyść jest podwójna: odłożone pieniądze nie leżą bezczynnie, a zadłużenie się zmniejsza, obniżając koszty.

Autor: Damian Słomski

Więcej

21 stycznia 2022

Subiektywnie o Finansach

Już wiemy, jak Polacy uciekali przed inflacją w 2021 r. Wielkie sukcesy święciły zwłaszcza dwie kategorie inwestycji antyinflacyjnych

Co prawda wysoka inflacja zjadała w 2021 r. nasze oszczędności, ale z wstępnych danych dotyczących portfeli Polaków wynika, że posiadacze kapitału próbowali sobie jakoś z nią radzić – wzrosły nasze inwestycje w nieruchomości, akcje spółek, fundusze inwestycyjne, a przede wszystkim w obligacje emitowane przez rząd. Jak Polacy uciekali przed inflacją w 2021 r.?

Największy problem z inflacją polega na tym, że gdy jest wysoka, to trudno schować przed nią pieniądze. Ochronę przed inflacją dają głównie te inwestycje, które nie oferują ochrony kapitału i w krótkim terminie są wahliwe. A więc nie nadają się do „schowania” tam pieniędzy, które są poduszką finansową na tak zwany wszelki wypadek.

A tak się składa, że to właśnie takimi pieniędzmi przede wszystkim dysponują Polacy. Z niedawnego raportu firmy Assay wynika, że tylko kilkanaście procent Polaków dysponuje kapitałem przekraczającym 30 000 zł, czyli kwotą pozwalającą na inwestycje długoterminowe. I tylko tych kilkanaście procent może realnie chronić swoje pieniądze przed wysoką inflacją.

Generalnie wartość naszych oszczędności w 2021 r. się znacznie powiększyła. Przynajmniej nominalnie, bo oczywiście nadgryzał je ząb inflacji, którą – średniorocznie – GUS oszacował na 5,1%. Na 2022 r. NBP szacuje ją nawet na 7,4%.

A największą ich część znów trzymaliśmy w bankach. Co prawda dysponuję tylko danymi NBP za okres od stycznia do listopada, ale wynika z nich niezbicie, że w tym czasie wartość depozytów Polaków w bankach zwiększyła się z 1,004 biliona zł do 1,052 biliona zł. Doliczając do tego prawdopodobny „urobek” grudniowy, mówimy o wzroście rzędu 52 mld zł.

Autor: Maciej Samcik

Więcej

08 grudnia 2021

Rzeczpospolita

Oszczędności w dół, konsumpcja w górę. Namieszać może inflacja.

Wkrótce, od początku przyszłego roku, wejdą w życie poważne zmiany w podatkach. Będą miały spory wpływ na budżety gospodarstw domowych. Większość Polaków na nich skorzysta, ale kilka procent niestety odczuje, że ich sytuacja finansowa się pogorszyła. (…)

Ekonomiści szacują, że granicą, do której zmiany podatkowe będą się opłacać, jest dochód na poziomie przeciętnego wynagrodzenia (obecnie to ok. 5,7 tys. zł brutto). Jak wynika z ostatnich badań Głównego Urzędu Statystycznego takie płace (w wysokości przeciętnego wynagrodzenia lub niższe) otrzymuje 66 proc. pracujących Polaków. (…)

Dla kolejnej grupy ok. 15-20 proc. Polaków o dochodach między 5,7 tys. a 11 tys. zł brutto miesięcznie, nowy system będzie praktycznie obojętny. Natomiast grupa najzamożniejszych (z dochodami powyżej 11 tys. zł na miesiąc) będzie musiała zapłacić wyższe daniny, a tym samym ich bieżące dochody spadną.

A co z oszczędnościami Polaków? – Z naszego badania Assay Index wynika, że grupy społeczne, które są w stanie oszczędzać, to przede wszystkim osoby prowadzące jednoosobową działalność, przedsiębiorcy i tzw. „klasa średnia”. Oni wszyscy niestety na Polskim Ładzie stracą, co może ograniczyć ich zdolność do akumulacji kapitału oraz dalszego inwestowania środków – ocenia Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Autor: Anna Cieślak-Wróblewska

Więcej

07 grudnia 2021

Rzeczpospolita

Rachunek w knajpie płacą online

Polacy opracowali aplikację, która służy do bezkontaktowego rozliczania zamówień w kawiarniach czy restauracjach. To nie tylko bezpieczne rozwiązanie w dobie pandemii, ale znacznie szybsze – obsługa stolika skraca się nawet o 15 minut.

Wrocławski startup RestBill chce zrewolucjonizować rynek gastronomiczny nad Wisłą. Jego apka o tej samej nazwie już działa w pierwszych lokalach (w restauracjach Setka Warszawa i Setka Wrocław), a plany ekspansji są bardzo ambitne – celem są największe miasta w Polsce. W spółce trwają obecnie prace nad integracją nowatorskiego rozwiązania z dostawcami POS, co znacząco przyspieszy wdrożenia. – W maju przyszłego roku RestBill ma być już obecny w co najmniej kilkudziesięciu restauracjach, a na koniec 2023 r. ich liczba osiągnie 1000 – zapowiadają twórcy aplikacji.

Startup jest obecnie w trakcie pozyskiwania drugiej rundy finansowania w wysokości ponad 2,4 mln zł. Ale już planowana jest kolejna runda inwestycyjna.

– Terminal do płatności, inny system do obsługiwania zamówień, jeszcze inny do zarządzania pracą obsługi. Przeciętny lokal gastronomiczny dysponuje wieloma różnymi narzędziami. My połączyliśmy je w jedno – mówi Marek Wasik, założyciel i prezes RestBill. (…)

System do bezkontaktowego regulowania zamówień w restauracjach czy kawiarniach już przykuł uwagę inwestorów. Pierwsza tego rodzaju aplikacja w Polsce znalazła się na celowniku Grupy Assay. – Za granicą konkurencyjne rozwiązania o podobnych walorach zgarniają nawet dziesiątki milionów euro w kolejnych rundach pozyskiwania funduszy. Właśnie w takich rozwiązaniach leży przyszłość gastronomii – podkreśla Łukasz Blichewicz, prezes grupy.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

01 grudnia 2021

Forbes

ELIMEN. Inżynierowie z ekonapędem

Elektromobilność stała się modna, a twórcy Elimena mają plan, jak na tej modzie zarobić. Wystawiają swoje auta w wyścigach i budują sieć magazynów energii. To możliwe, bo ekologiczne napędy konstruują od dekady. Gdy zaczynali, uważane były za futurystyczną fanaberię.

Pod koniec maja 2021, na kultowym torze w Lydden Hill, rozegrane zostały wyścigi Electro Rallycross, czyli pierwsze mistrzostwa w pełni elektrycznych samochodów rallycrossowych w Wielkiej Brytanii. Rob Gibson, numer dwa na mecie, komplementował przygotowane przez firmę Elimen Racing w pełni elektryczne Fiaty 500e. Okazały się znacznie szybsze, niż początkowo sądził.

— Rallycross to dla nas laboratorium, gdzie testujemy nasze rozwiązania w kwestii budowy pojazdów elektrycznych oraz systemów magazynowania energii — tłumaczy Przemysław Rozmysłowicz, założyciel Elimena.

— Kierowcy ścigali się na seryjnych autach, przerobionych przez nas w około 25 proc. Na przyszły rok szykujemy pierwszy, prawie całkowicie nasz samochód. Zrobiliśmy go na ramie szwajcarskiego Kyburza, ale większość układów napędowych, hamulcowych została przerobiona przez nas w 95 procentach — tłumaczy Daniel Śliwka, inżynier odpowiedzialny za projektowanie układów sterowania napędu elektrycznego i drugi z współwłaścicieli Elimena.

Ale Elimen to także magazyny energii.

— Sprawne i wydajne magazyny energii są obecnie największą barierą odejścia od węgla i ropy w kierunku OZE. Elimen ma pomysł, jak to rozwiązać — uważa Łukasz Blichewicz, twórca funduszu Assay Management, który cztery lata temu za kwotę kilku milionów złotych został udziałowcem elektromobilnego start-upu.

— Ja od dawna wierzyłem, że elektromobilność to przyszłość, ale kiedy wchodziliśmy do Elimena, nie było to takie oczywiste. Co przesądziło o sukcesie? Myślę, że połączenie zespołu fantastycznych inżynierów z myśleniem poza schematem — podsumowuje Łukasz Blichewicz.

Autor: Piotr Karnaszewski

Więcej

25 listopada 2021

Rzeczpospolita

Jeśli rower, to elektryk. Popyt na jednoślady w Polsce wystrzelił

Popyt na jednoślady w Polsce wystrzelił. Romet zwiększył sprzedaż aż o 35 proc. Motorem wzrostu są e-rowery. Boom nakręcił biznes firm eGroclin i TrybEco.

Polacy pokochali elektryczne jednoślady. Modne stały się nie tylko rowery, ale i hulajnogi. To dlatego łódzki producent e-pojazdów, firma TrybEco, właśnie przejął VoltScooters, operatora sieci hulajnóg pożyczanych na minuty – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Wejście w tzw. sharing (współdzielenie) pojazdów to nie koniec szybkiego rozwoju spółki – sięga ona bowiem po drugą rundę finansowania (pozyska 3 mln zł), która ma wesprzeć ambitne plany. TrybEco szykuje zagraniczną ekspansję, a za pięć lat chce sprzedawać 15 tys. e-rowerów.

Polacy pokochali elektryczne jednoślady. Modne stały się nie tylko rowery, ale i hulajnogi. To dlatego łódzki producent e-pojazdów, firma TrybEco, właśnie przejął VoltScooters, operatora sieci hulajnóg pożyczanych na minuty – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Wejście w tzw. sharing (współdzielenie) pojazdów to nie koniec szybkiego rozwoju spółki – sięga ona bowiem po drugą rundę finansowania (pozyska 3 mln zł), która ma wesprzeć ambitne plany. TrybEco szykuje zagraniczną ekspansję, a za pięć lat chce sprzedawać 15 tys. e-rowerów.

TrybEco produkuje rowery, hulajnogi, skutery, ale oferuje też stacje ładowania, parkowania i wypożyczania tych pojazdów. – Utworzenie kolejnego filaru firmy w postaci systemów sharingowych daje nam ogromne możliwości i potencjał wzrostu – mówi Tomasz Przygucki, twórca TrybEco. – W latach 2020–2026 planujemy wzrost 25–50 proc. rocznie. Zwiększymy przychód minimum trzykrotnie – zapowiada.

Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay (inwestor w łódzkiej spółce), wskazuje, że dziś 60 proc. codziennych podróży Europejczyków odbywa się w promieniu 8 km. – Przy takich odległościach bezkonkurencyjne są jednoślady elektryczne. W 2030 r. w krajach UE sprzedawać się będzie 17 mln takich pojazdów – tłumaczy.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

24 listopada 2021

Puls Biznesu

TrybEco wskoczył na hulajnogę

Łódzki producent rowerów elektrycznych przejął spółkę Volt Scooters wynajmującą e-hulajnogi. W dalszej ekspansji pomogą mu inwestorzy.

Rynek elektromobilności zelektryzowała w tym miesiącu informacja, że Tier Mobility przejął Nextbike’a i stworzył największą w Europie wypożyczalnię m.in. elektrycznych hulajnóg, rowerów i motorowerów. Do branżowej transakcji o mniejszej skali doszło także na polskim rynku.

– Od sześciu lat działamy na rynku mikroelektromobilności: oferujemy pojazdy, infrastrukturę, a także systemy informatyczne do obsługi jednych i drugich. Inwestycja w systemy sharingowe to dla nas naturalna droga rozwoju – mówi Tomasz Przygucki, właściciel TrybEco.

Istniejący od trzech lat Volt Scooters funkcjonuje na zasadach franczyzy w miastach powiatowych, by nie konkurować z międzynarodowymi graczami, a od tego roku także na pierwszym rynku zagranicznym: w stolicy Albanii, Tiranie. Ma 70 tys. aktywnych użytkowników i 700 jednośladów, a także autorską technologię. Cel do 2026 r. to 10 tys. hulajnóg w ofercie. (…)

Spółce pomogą w ekspansji inwestorzy – sięga właśnie po drugą rundę finansowania w wysokości 3 mln zł. Dotychczas otrzymała wsparcie m.in. od Grupy Assay.

Autor: Mariusz Bartodziej

Więcej

23 listopada 2021

ISB Tech

„Nie będzie bogatego kraju bez bogatych ludzi”

Crowdfunding to ciekawy rynek demokratyzacji świata inwestycji, ale niektórzy nadużyją zaufania, a innym się nie powiedzie. Sytuacje stresowe są nie do uniknięcia, ale instytucje nadzoru są po to żeby szybko pacyfikowały i karały nadużycia, ocenił były prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Wyzwaniem związanym z popularyzowaniem inwestowania w startupy jest jak inwestor indywidualny posiadający ok. 10-30 tys. zł może zainwestować w sposób zdywersyfikowany. Startupy to inwestycja wysokiego ryzyka. Ok. 25% takich projektów odnosi sukces, a dywersyfikacja dodatkowo uśrednia zysk, a więc de facto go zmniejsza” – powiedział Jagiełło podczas panelu dyskusyjnego w ramach wydarzenia Assay Index.

Zaznaczył, że istnieją też ograniczenia natury prawnej, co z kolei powoduje  zwiększenie kosztów, a „chodzi o to żeby było tanio i bezpiecznie”.

Nie obędzie się ponadto bez wpadek. Crowdfunding to ciekawy rynek demokratyzacji takiego świata inwestycyjnego, ale będzie rozwijał się z problemami – niektórzy nadużyją zaufania, innym się nie powiedzie. Sytuacje stresowe nie do uniknięcia, ale instytucje nadzoru są po to żeby szybko pacyfikowały i karały nadużycia” – stwierdził były prezes PKO BP.

Autor: Sebastian Gawłowski

Więcej

18 listopada 2021

wyborcza.biz

Restauracja z pudełka

Julia Sokołowska i Piotr Kowalczyk stworzyli koncept gastronomiczny w odpowiedzi na nudne i powtarzalne tradycyjne diety pudełkowe.

Skąd idea na powstanie Bistronaut?

Julia Sokołowska: Bistronaut to pomysł, który narodził się kilka lat temu po ukończeniu przeze mnie studiów. Zauważyłam, że w błyskawicznym tempie rozwijają się cateringi dietetyczne. Wraz z wspólnikiem przez długi czas byliśmy użytkownikami cateringów dietetycznych i usługi te nie spełniały naszych oczekiwań. Postanowiliśmy coś zmienić i stworzyć catering, który będzie zróżnicowany i dostosowany do potrzeb każdego. Naszym pomysłem jest dostarczanie wygodnej diety pudełkowej z najlepszych restauracji w mieście.

Jakimi nowymi planami na rozwój może pochwalić się firma?

Julia Sokołowska: W naszym projekcie nie chodzi tylko o samo dostarczenie diety pudełkowej z restauracji. Chcemy przede wszystkim, aby była to podróż kulinarna. Razem z Piotrem jesteśmy pasjonatami jedzenia, uwielbiamy jeść i chodzić do restauracji. Dlatego postanowiliśmy przekazać naszym klientom doświadczenie różnorodnych smaków i kuchni.

Do kogo skierowana jest oferta Bistronaut?

Piotr Kowalczyk: Oprócz nowatorskiego podejścia do diet pudełkowych, Bistronaut to także doskonałe narzędzie dla restauracji, dzięki któremu restauratorzy mogą dotrzeć do swoich klientów poprzez nowy kanał sprzedaży. Pozwala jeszcze lepiej planować pracę w kuchni, przygotowując dania diety pudełkowej poza godzinami szczytu. Nasza oferta jest również celowo podzielona tak, jak kuchnie świata – to zachęca klientów do kulinarnych podróży i poznawania nowych smaków. Każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Czym Bistronaut wyróżnia się na tle konkurencji?

Julia Sokołowska: Bistronaut jest innowacyjny i unikatowy w swojej dziedzinie. To rozwiązanie pozwalające na przeniesienie codziennego menu na zupełnie inny poziom, dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej, umożliwiającej zamawianie codziennej diety przygotowywanej przez szefów kuchni z renomowanych restauracji.

Autor: Julia Czechowicz

Więcej

17 listopada 2021

Comparic.pl

Gotowość Polaków na inwestycje nadal niska. Konferencja Assay Index

Wśród polskich inwestorów najbardziej popularnym produktem finansowym nadal pozostają lokaty (60%), a następnie fundusze inwestycyjne (posiadane przez połowę tej grupy), zdradza na antenie Comparic24.tv prezes Grupy Assay, Łukasz Blichewicz, podsumowując wyniki drugiej części raportu dotyczącej gotowości inwestycyjnej Polaków.

  • Popularnością – szczególnie wśród młodszych inwestorów – cieszą się także akcje (45%) i obligacje (34%) z których korzystają najczęściej najbogatsi.
  • Wielu aktywnych inwestorów oprócz instrumentów finansowych posiada również inwestycje pozafinansowe, wśród których najpopularniejsze są nieruchomości (42%)
  • Około 49% badanych zainwestowało co najmniej 30 tys. zł, a 17% ponad 100 tys. zł

– Nasze badanie pokazuje, że wybieramy głównie te inwestycje, których możemy dotknąć: mieszkania, dzieła sztuki, złoto. Można je schować do szafy, być wpisanym do księgi wieczystej nieruchomości – komentuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.

Weź udział w Konferencji Assay Index 22 listopada

Czy Polacy gotowi są na świadomie i dojrzałe inwestowanie? Jak myślą o oszczędzaniu i inwestycjach? Zapraszamy na Konferencję Assay Index, na której dyskutować będziemy o polskich inwestorach indywidualnych, ich otwartości na inwestowanie, na alternatywne metody lokowania kapitału, w tym na kryptowaluty i startupy.

Konferencja odbędzie się już 22 listopada między godziną 9:30 a 13:00 w Cambridge Innovation Center przy ul. Chmielnej 73 w Warszawie oraz Online (link do transmisji dostępny dla osób zarejestrowanych). Aby wziąć w niej udział wystarczy się zarejestrować, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Autor: Łukasz Nowacki

Więcej

15 listopada 2021

Money.pl

Digitalizacja płatności wkracza na nowy poziom. Za kolację w restauracji zapłacimy smartfonem bez czekania na rachunek.

Z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości wynika, że już tylko dla 22% Polaków najczęstszą formą płatności jest gotówka, a już prawie połowa klientów bankowości internetowej obsługuje swoje finanse wyłącznie za pośrednictwem telefonu. To niemal 8 i pół miliona osób, dla których smartfon jest podstawowym narzędziem do płacenia zarówno offline, jak i online. Jedną z branż, która musi odpowiedzieć na tę potrzebę, jest gastronomia. Innowacyjna aplikacja mobilna RestBill ma przyspieszyć tempo zmian, oferując usługę płacenia restauracyjnych rachunków przez smartfona.

Czy istnieje ktokolwiek, komu nigdy nie zdarzyło się, że na końcu wizyty w restauracji miał poczucie, że stał się „niewidzialny” dla kelnera? Długie oczekiwanie na rachunek może być naprawdę męczące. Prawie 6 na 10 konsumentów na świecie mówi, że tego typu sytuacja jest dla nich frustrująca, a 80 proc. uważa, że doświadczenie zakupowe jest tak samo ważne, jak kupowane produkty.  (…)

– Na szybką i bezpieczną płatność składa się wiele czynników. RestBill umożliwia właścicielom restauracji zarządzanie wszystkimi składowymi w ramach jednego systemu, co przekłada się na komfort pracy obsługi i zadowolenie klienta, a w konsekwencji: większe zyski. Z perspektywy inwestycyjnej ważne jest to, że to pierwsza tego rodzaju aplikacja w Polsce. Tymczasem za granicą konkurencyjne rozwiązania o podobnych walorach zgarniają nawet dziesiątki milionów euro w kolejnych rundach pozyskiwania funduszy. To kolejny dowód na to, że to właśnie w takich rozwiązaniach leży przyszłość gastronomii – mówi Łukasz Blichewicz, Prezes Grupy Assay. (…)

Aplikacja RestBill jest już dostępna w wersjach na Androida i na iOS. Spółka jest obecnie w trakcie pozyskiwania drugiej rundy finansowania w wysokości ponad 2,4 mln zł, a w związku z planami szybkiego rozwoju w przyszłym roku planowana jest kolejna runda inwestycyjna.

Plany RestBilla są bardzo ambitne. Trwają obecnie prace nad integracjami aplikacji z wybranymi dostawcami POS, co znacząco przyspieszy wdrożenia. W maju przyszłego roku RestBill będzie obecny w co najmniej kilkudziesięciu restauracjach, a na koniec 2023 ich liczba osiągnie 1000.

Więcej

12 listopada 2021

Inwestycje.pl

RestBill chce udostępnić usługę w 1000 restauracji w Polsce do końca 2023

RestBill, autor aplikacji oferującej usługę płacenia restauracyjnych rachunków przez smartfon, chce być obecny w 1000 restauracji do końca 2023 roku, a priorytetem są największe miasta w Polsce, podała spółka. Obecnie RestBill jest w trakcie pozyskiwania drugiej rundy finansowania wysokości ponad 2,4 mln zł, a w związku z planami szybkiego rozwoju, w przyszłym roku planowana jest kolejna runda inwestycyjna.

W maju twórcy RestBill przekonali do swojego pomysłu Grupę Assay, która inwestuje w polskie start-upy.

„Na szybką i bezpieczną płatność składa się wiele czynników. RestBill umożliwia właścicielom restauracji zarządzanie wszystkimi składowymi w ramach jednego systemu, co przekłada się na komfort pracy obsługi i zadowolenie klienta, a w konsekwencji: większe zyski. Z perspektywy inwestycyjnej ważne jest to, że to pierwsza tego rodzaju aplikacja w Polsce. Tymczasem za granicą konkurencyjne rozwiązania o podobnych walorach zgarniają nawet dziesiątki milionów euro w kolejnych rundach pozyskiwania funduszy. To kolejny dowód na to, że to właśnie w takich rozwiązaniach leży przyszłość gastronomii” – powiedział prezes Grupy Assay Łukasz Blichewicz, cytowany w komunikacie.

Aplikacja RestBill jest już dostępna w wersjach na Androida i na iOS. RestBill działa już w restauracji Setka Warszawa oraz lokalu Setka Wrocław. Trwają obecnie prace nad integracjami aplikacji z wybranymi dostawcami POS, co znacząco przyspieszy wdrożenia, zaznaczono.

„W maju przyszłego roku RestBill będzie obecny w co najmniej kilkudziesięciu restauracjach, a na koniec 2023 ich liczba osiągnie 1000” – czytamy również.

Autor: Bartłomiej Supernak

Więcej

07 listopada 2021

Comparic.pl

Hyperstrange – historia polskiego startupu opowiedziana słowami członka zarządu

Hyperstrange to polskie studio deweloperskie, które skupia się na tworzeniu pierwszoosobowych gier akcji, a w jego portfolio znajduje się już dwanaście wydanych tytułów.

Kończy się właśnie konkurs „Start Up! Set it Up!” organizowany przez Grupę Assay, fundusz typu venture capital we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Akademią Górniczo-Hutniczą z Krakowa. Jednym z prelegentów odbywających się przy tej okazji warsztatów był Przemysław Miliński – członek zarządu studia gamingowego Hyperstrange.

Podczas eventu pomysłodawca spółki przedstawił jej historię i etapy rozwoju. Opowieść o procesach, przez które przeszli jako start-up, zaczął od stwierdzenia:

– Mieliśmy pomysł na grę, a nie mieliśmy pomysłu na spółkę; nie interesowało nas prowadzenie biznesu. Wiedzieliśmy jedynie, że gdzieś tam jest miejsce na to, żebyśmy wnieśli do rynku gier coś wartościowego – powiedział Przemysław Miliński – członek zarządu studia gamingowego Hyperstrange.

(…)

Po kilku latach Hyperstrange stał się solidnym biznesem. Gry stworzone i wydawane przez spółkę trafiły już do ponad 500 000 graczy na Steam i konsoli Nintendo Switch. Kolejnych ponad 510 000 graczy na Steam dodało już dostępne jak i dopiero zapowiedziane gry do wishlisty. Ogromnym sukcesem była gra strategiczna Frozenheim, wydana 20 maja 2021 w Steam Early Access zwróciła koszty dewelopera i wydawcy w 7 godzin od premiery, sprzedała 100 000 kopii w pierwsze 3 miesiące wczesnego dostępu (stan na dziś 124 000). Pełna premiera planowana jest na drugi kwartał 2022.

Autor: Adrian Sznel

Więcej

04 listopada 2021

innpoland.pl

Jak oszczędzać pieniądze? Proste sposoby na odłożenie dużej sumy [PORADNIK]

Jak oszczędzać pieniądze? Zbieranie oszczędności nie jest trudne, ale trzeba to robić metodycznie i wyrobić sobie dobre nawyki. W poradniku proponujemy proste i domowe sposoby oszczędzania oraz wstęp do prowadzenia budżetu czy śledzenia wydatków. Czy można oszczędzać za bardzo? Chorobliwie oszczędzanie nie jest dobre.
Z badania na zlecenie grupy Grupy Assay wynika, że aż 44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Jeśli już oszczędzamy, to raczej nie są to ogromne kwoty – aż 76 proc. osób z oszczędnościami ma odłożone od pojedynczej złotówki do maksymalnie 30 tys. złotych. 53 procent oszczędzających twierdzi zaś, że ze zgromadzonych pieniędzy nie uda im się utrzymać nawet 6 miesięcy.
Jak oszczędzać pieniądze jest pytaniem zadawanym stale i od pokoleń. Temat ten interesuje nas niezależnie od tego czy jesteśmy bezrobotni, zarabiamy pensję minimalną, średnia krajową, czy bardzo dobrze się nam powodzi. Odpowiedź na powyższe „jak” nie jest jednak wcale taka oczywista.
Postawą jest metodyczne oszczędzanie. Kumulowanie oszczędności jest długim procesem, nie da się ich zazwyczaj zebrać w jeden dzień. Im dłużej oszczędzamy, tym większe środki będziemy mieć. Im wcześniej zaczniemy to robić, tym wcześniej będziemy mogli pochwalić się słuszną sumą oszczędności.
Więcej

21 października 2021

www.forbes.pl

Tylko 9 proc. Polaków aktywnie inwestuje. Kim są i co poradziliby innym?

Inwestowanie, choć wymaga pewnej wiedzy, jest dla wszystkich. Trzeba zacząć jak najwcześniej, od małych kwot, wtedy doświadczymy magii procenta składanego – przekonują prywatni inwestorzy.

Od pisania o oszczędzaniu Polaków, ich znajomości finansów osobistych i wiedzy na temat inwestowania, można wpaść w przygnębienie. Każdego roku pojawiają się coraz to nowsze opracowania, które dokumentują nasze braki w tych obszarach. Weźmy na przykład raport „Assay Index 2021. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków”, przygotowany przez Maison & Partners na zlecenie Grupy Assay. Dowiadujemy się, że prawie połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio około 30 tys. zł i panicznie boją się je stracić. Dlatego kasę trzymają na ROR-ach i lokatach, choć oprocentowanie bankowe wynosi praktycznie 0 proc., a inflacja cały czas rośnie i „podgryza” ich oszczędności. Aż jedna czwarta z tych, którzy mogą pochwalić się zaskórniakami, chowa je po prostu w domu. Aktywnie inwestuje tylko co dziesiąty Polak.

Autor: Magdalena Gryn

Więcej

18 października 2021

Dziennik Zachodni

Jak oszczędzać? Lokatom mówimy: nie! Coraz więcej Polaków wie w co zainwestować, ale nie ma odwagi. Dlaczego

Patrząc na praktykę, tytułowe pytanie wciąż jest bez odpowiedzi. Choć coraz więcej, to w większości przypadków – niewiele wiemy o inwestowaniu, a jeśli nawet mamy jakąś wiedzę, to boimy się zaryzykować. W konsekwencji nadwyżki finansowe trzech na czerech Polaków… wpłaca na konto bankowe! Dopiero gdyby banki spełniły groźbę ujemnych odsetek może by coś się w postawach zmieniło.

Ponad czterech na dziesięciu dorosłych Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Wśród tych, którzy je posiadają, zaledwie 16 proc. inwestuje je aktywnie – wynika z badania „ASSAY INDEX”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Assay przez Maison&Partners. Inwestowanie kojarzy nam się najczęściej z czymś skomplikowanym, wymagającym specjalistycznej wiedzy, co potwierdza autorski wskaźnik dojrzałości inwestycyjnej stworzony przez Grupę Assay. W skali od 0 do 100 osiągnęliśmy wynik 33. Oznacza to, że jako społeczeństwo jesteśmy w jednej trzeciej drogi do pełnej gotowości inwestycyjnej.

(…)

Coraz większe grono Polaków – szczególnie najmłodszych – spogląda w stronę możliwości, jakie kryją się za aktywnym inwestowaniem na innowacyjnym rynku, obejmującym już nie tylko klasyczne fundusze inwestycyjne, ale też kryptowaluty czy start-upy. Jeśli procesowi temu towarzyszyć będzie dobrze zaplanowana i konsekwentna edukacja, będzie to stanowić czynnik w znaczącym stopniu wspierający wzrost zamożności polskich rodzin – podsumowuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.

Autor: Zbigniew Biskupski

Więcej

11 października 2021

Gazeta Wyborcza

Break&Wash. Polski start-up rewolucjonizuje pranie poza domem

Szturmem wdarli się na stacje benzynowe, montując maszyny, które pozwalają kierowcom ciężarówek w godzinę uprać i wysuszyć ubrania. Chcą wejść do akademików i hosteli. Spółka Break&Wash założona przez Krzysztofa Lubiszewskiego i Szymona Bauzę pozyskała właśnie w drodze emisji 2,2 mln zł na dalszy rozwój. Zainteresowanie inwestorów było tak duże, że redukcja przyznanych udziałów wyniosła 61,5 proc.

Mamy roboty sprzątające, aplikacje, które pozwalają nam zarządzać domami, a okazuje się, że wciąż wiele przyziemnych spraw pozostaje nierozwiązanych. Break&Wash właśnie na takie potrzeby odpowiada. Jak zrodził się pomysł na biznes?

Krzysztof Lubiszewski: Razem z Szymonem pracowaliśmy w branży transportowo-logistycznej. Ja swego czasu zarządzałem transportem w dużej firmie paliwowej, gdzie realizowaliśmy m.in. transport międzynarodowy. Kiedyś wysłałem kierowców w podwójnej obsadzie w trasę międzynarodową, na 2 tygodnie. Wyjazd się przedłużył, a kierowcom skończyły się czyste ubrania. W tej sytuacji bieliznę, koszulki, spodnie kupowali w sklepie przy autostradzie. To był pierwszy impuls. Kolejny odnotował Szymon. Jego wujek jeździł jako kierowca po Norwegii, gdzie Szymon przez pewien czas mieszkał. Jak wujek był w okolicy, Szymon zabierał go do siebie na weekendy. Gdy któregoś razu przyjechał po wujka na stację benzynową, gdzie się umówili, wujek robił pranie w misce. To było nie do pomyślenia, że człowiek z dobrymi, norweskimi zarobkami musi robić pranie w misce, bo nie ma innej możliwości. Zaczęliśmy szukać sposobu, jak rozwiązać ten problem i tak narodził się pomysł na Break&Wash – maszyny z pralkami i suszarkami, które w godzinę pozwalają wyprać i wysuszyć pranie.

(…)

Na razie pralko-suszarki Break&Wash dostępne są na 6 stacjach. Co dalej?

W tym roku będziemy mieć mieć łącznie 40 punktów na stacjach paliw. Dostaliśmy też zgodę z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dzięki czemu możemy umieścić maszyny na pierwszych stacjach MOP (Miejsca Obsługi Podróżnych – przyp. redakcji). Formalności trwały bardzo długo, ale przeszliśmy już przez cały proces. Za miesiąc, półtora, pierwsze nasze maszyny będą zatem czekały na kierowców przy autostradach. Chcielibyśmy obstawić wszystkie MOP-y, które są w Polsce oraz wszystkie stacje, na których odpoczywają kierowcy tirów.

A co z kempingami? Mamy ich w Polsce 513…

Kempingi – na których jest duża sezonowość – zostawiamy sobie na przyszły rok. Bardzo chcielibyśmy uruchomić wtedy 100 punktów na kempingach w całym kraju. W planach mamy też wejście do hoteli i ośrodków wypoczynkowych, które same już zgłaszają chęć posiadania takich maszyn.

Czy myślicie też o wejściu do innych lokalizacji?

Tak, na pewno to będą akademiki, hostele. Myślimy też o szpitalach.

Na początku naszej rozmowy wspomniał Pan o transporcie międzynarodowym jako tym impulsie, który sprawił, że zaczęliście szukać pomysłu na biznes. Za granicą też jest więc luka do wypełnienia. Myślicie o ekspansji?

Tak, planujemy ekspansję. Rozmowy już trwają – jeszcze we wrześniu jedziemy do Norwegii, gdzie uruchomimy pilotaż. Mamy tam dużego partnera, który pomoże nam w szybkim osiągnięciu dużej skali działania.

Autor: Justyna Sobolak

Więcej

27 września 2021

Puls Biznesu

Assay celuje we wschodzące technologie

Nietypowa grupa inwestycyjna szykuje się do nowych wejść kapitałowych i i kolejnych rund z udziałem portfelowych start-upów.

W Polsce dopływ rodzimego, prywatnego kapitału do sektora venture capital (VC) wciąż jest niewielki. To źródło finansowania stanowiło 7 proc. wartości transakcji zrealizowanych z udziałem krajowych start-upów w 2020 r. W tym obszarze potencjał dostrzega grupa Assay, która koncentruje się na finansowaniu technologicznych projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju. W portfelu ma 32 spółki, w tym 27 start-upów. Inwestycje realizuje w trybie ciągłym. Dotychczas zainwestowała ok. 10 mln zł, a łącznie z finansowaniem zwrotnym – ok. 40 mln zł.

Łukasz Blichewicz, prezes Assaya, ujawnia, że fundusz negocjuje właśnie dwie kolejne inwestycje. Dotyczą firmy, która rozwija system rezerwacyjny dla małych gabinetów lekarskich, oraz spółki ułatwiającej Kowalskiemu inwestowanie w kryptowaluty. Szczegółów inwestor na razie nie ujawnia. (…)

– Assay inwestuje zwykle od kilkuset tysięcy zł do 1 mln na bardzo wczesnym etapie rozwoju projektów. Takie pieniądze wystarczają na tzw. proof of concept. Jako fundusz czujemy się jednak odpowiedzialni za wsparcie spółek w pozyskaniu kolejnych transz finansowania. Do rund zapraszamy wówczas zewnętrznych inwestorów, także fundusze VC, w tym podmioty z kapitałem publiczno-prywatnym, choć sami inwestujemy wyłącznie prywatne pieniądze – mówi Łukasz Blichewicz.

Pod względem modelu działania grupa Assay różni się od klasycznych funduszy VC, które kumulują określoną pulę kapitału pozyskanego od inwestorów i mają statutowo określony horyzont inwestycyjny. Assay kapitał pozyskuje na bieżąco pod konkretne projekty. Koncentruje się ponadto głównie na projektach o mniejszym potencjale skalowania niż globalne start-upy, dążące do uzyskania miana jednorożców.

Autor: Anna Bełcik

Więcej

24 września 2021

Gazeta Wyborcza

Assay Index: 60% aktywnych inwestorów wybiera pasywne lokaty, 50% fundusze inwestycyjne

Wśród aktywnych inwestorów największą popularnością cieszą się pasywne lokaty (60%), oraz fundusze inwestycyjne (50%), wynika z badania „Assay Index”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Assay przez Maison&Partners. Popularnością, szczególnie wśród młodszych inwestorów, cieszą się także akcje (45%) i obligacje (34%).

„Na korzystanie z nowoczesnych produktów inwestycyjnych, takich jak Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI), wskazało 9% aktywnych inwestorów. Z kolei aż jeden na trzech badanych spośród grupy, która nie miała dotąd bezpośrednich doświadczeń z ASI, słyszał o tym instrumencie finansowym” – czytamy w komunikacie.

Według badania, jeden na trzech aktywnych inwestorów jest zwolennikiem samodzielnego inwestowania bez pomocy doradców. Ponad połowę mniejszą grupę stanowią osoby, które inwestują wyłącznie przy pomocy doradcy (14%). Najwięcej jest jednak tych, którzy mają zarówno doświadczenie z samodzielnym inwestowaniem, jak i przy wsparciu doradców inwestycyjnych (55%).

„Kiedy popatrzymy na portfel aktywnych inwestorów, nie dziwi w nim obecność akcji, obligacji, funduszy czy polis inwestycyjnych. W zdumienie zaś wprawić może fakt, że także w tej grupie najpopularniejszą formą inwestycji jest lokata. Przy niskich stopach procentowych i wysokiej inflacji gwarantują one faktyczną, sięgającą nawet 5% w skali roku, utratę wartości kapitału, czego – zwłaszcza aktywni inwestorzy – powinni być świadomi” – powiedział członek zarządu Grupy Assay Paweł Kruszyński, cytowany w komunikacie. (…)

Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI), choć cały czas rzadko wybierane, są jednak równocześnie postrzegany jako dobre rozwiązanie na obecne czasy. Jedna na trzy osoby, które zainwestowały w ASI, zrobiły to z tego właśnie powodu. Również co trzecia osoba skorzystała w kwestii inwestycji z rekomendacji doradców i były to częściej kobiety niż mężczyźni.

„Warto zauważyć, że tylko niewielka część aktywnych, jak również potencjalnych inwestorów rozumie, czym są Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI) jako prawna forma funduszu. Tymczasem te firmy inwestycyjne profesjonalnie zajmujące się pomnażaniem kapitału, najlepiej zadbają o dostęp inwestora do najlepszych start-upów oraz – co równie ważne – odpowiednie zarządzanie ryzykiem. Obecna sytuacja na rynku (niskie stopy procentowe i wysoka inflacja) sprzyja większemu otwarciu Polaków na inwestycje i my też obserwujemy ożywienie w tym zakresie” – powiedział członek zarządu Grupy Assay Iwo Rybacki.

Więcej

23 września 2021

Rzeczpospolita

Polska firma rewolucjonizuje pranie. Maszyny stają na stacjach benzynowych.

Warszawski startup sięgnął po starą, choć niemal zapomnianą ideę i mocno ją odświeżył. Teraz to innowacja, która ma szansę na rynkowy sukces i uznanie kierowców.

Dla osób będących w drodze lub niemających możliwości wyczyszczenia ubrań ratunkiem są publiczne pralnie w miastach czy też tzw. pralniomaty – wzorowane na automatach paczkowych maszyny, w których można pozostawić brudną odzież i odebrać po pewnym czasie wypraną oraz wyprasowaną.

Oba rozwiązania trudno uznać jednak za wygodne np. dla kierowców tirów, którzy poruszają się z dala od centrów metropolii i nie mają czasu czekać. I tu szansę na swój biznes dostrzegł Break & Wash. Spółka, założona dwa lata temu przez Krzysztofa Lubiszewskiego i Szymona Bauzę, którzy wcześniej związani byli z branżą logistyczną, postanowiła maksymalnie uprościć cały proces – postawiła nie na automaty na brudną odzież, ale wprost na uruchamianie maszyn piorących.

Startup dostarcza gotowe rozwiązania vendingowe: pralko-suszarki dla stacji benzynowych i miejsc obsługi podróżnych. Samoobsługowe urządzenia, czynne przez całą dobę, wyposażone są w system płatności (do wyboru: gotówka, karta płatnicza lub prepaid) umożliwiający pobranie opłat za trzy programy prania, dwa suszenia, a także za dodany detergent. Usługa do tego jest szybka – cały proces trwa maksymalnie godzinę. Maszyny Break & Wash ustawiono już m.in. na stacjach Shella w Sosnowcu i Wrześni czy BP w Kątach Wrocławskich. Startup w planach ma wejście na kolejne stacje, w tym Lotosu i Circle K. Spółka prowadziła też pilotaż na dwóch kempingach we Władysławowie i Sarbinowie. – Przygotowujemy już umowy z kempingami na przyszły sezon wakacyjny. Chcemy umieścić nawet 100 automatów w całej Polsce. Zamierzamy też w ciągu kilku lat mocno wejść na inne rynki UE – zapowiada Lubiszewski.

Jak dodaje, wciąż największą barierą są nawyki Polaków, którzy – w odróżnieniu od Amerykanów – nie są przyzwyczajeni do korzystania z publicznych pralni.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

13 września 2021

Mam Startup

Polski startup zadba o higienę kierowców. Break&Wash stawia pralko-suszarki na stacjach paliw

Break&Wash to pierwsza firma w Polsce, która dostarcza gotowe rozwiązania vendingowe pralko- suszarek dla stacji benzynowych i miejsc obsługi podróżnych (MOP). Samoobsługowe automaty czynne są 24 godziny na dobę, a każda z pralek wyposażona jest w dogodny system płatności (do wyboru – gotówka, karta płatnicza, karta prepaid). Korzystanie jest bardzo proste i… tanie. Pranie kosztuje 15 zł, suszenie – 8 zł, a detergent złotówkę. Dostępne są 3 programy prania i 2 suszenia, a cały proces trwa maksymalnie godzinę. Obecnie pralko-suszarki Break&Wash można znaleźć na stacjach Shella w Sosnowcu, Wrześni, Bielanach Wrocławskich i w Bełku (Śląsk); na stacji Citronexu w Zgorzelcu, BP w Kątach Wrocławskich i w Autoport Godzieszów. Strzałem w dziesiątkę okazał się pilotaż na dwóch kempingach – Horyzont we Władysławowie (dwie maszyny) i Margeritka w Sarbinowie – na których do prania ustawiają się kolejki.

W planach na wrzesień i październik jest uruchomienie kolejnych lokalizacji na stacjach Shell, BP, Circle K i Lotos. Jesienią działać już zatem będzie 16 lokalizacji, a w 1 kwartale 2022 ambitny startup wspierany przez Grupę Assay chce uruchomić 25 kolejnych urządzeń na stacjach paliw i MOP-ach.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak nasze automaty pralnicze zostały przyjęte przez kierowców; natomiast powodzenie pralko-suszarek na kampingach przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Krzysztof Lubiszewski, prezes Break&Wash. – Dlatego już teraz przygotowujemy umowy z kempingami na przyszły sezon wakacyjny – chcemy umieścić nawet 100 automatów na kempingach w całej Polsce, a plany na kolejne lata są jeszcze ambitniejsze, chcemy być najszybciej rosnącym startupem w Polsce i w ciągu kilku lat mocno wejść na pozostałe rynki UE.

Potencjał wzrostu dla spółki jest niemal nieograniczony. Stacje benzynowe chętnie instalują automaty Break&Wash, bo szukają dodatkowych źródeł przychodu. Jak podaje branżowa organizacja AFPG, nawet 75% zysku stacji pochodzi ze sprzedaży produktów dodatkowych (poza paliwem). W Polsce działają 7743 stacje benzynowe i 513 miejsc kempingowych. A granice państwowe nie stanowią bariery dla tego rozwiązania – podobne potrzeby są na innych rynkach – zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej

10 września 2021

Money.pl

Dobre nawyki w inwestowaniu. Kilka podpowiedzi, które pozwolą rozsądnie zarządzać kapitałem

Nawyki pozwalają łatwiej żyć – mając utarte ścieżki, ograniczamy możliwość popełnienia błędów. O ile te nawyki są oczywiście dobre. Ta sama zasada sprawdza się w inwestowaniu.

Wysoka inflacja, rekordowo niskie stopy procentowe i – co za tym idzie – niemal zerowe oprocentowanie lokat oraz niezbyt atrakcyjne zwroty z bezpiecznych obligacji skarbowych.

Czytamy o tym wszystkim każdego dnia i zastanawiamy się, co zrobić ze swoimi pieniędzmi. To, co sprawdzało się dotychczas, niekoniecznie pasuje do nowej rzeczywistości. Czas zmienić nawyki – zarówno w oszczędzaniu, jak i inwestowaniu.

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że każdy powinien mieć oszczędności pozwalające na to, by w razie utraty dochodów móc funkcjonować bez zmiany poziomu życia przez 6 miesięcy. Tyle teoria.

Z badania Assay Index, firmy zajmującej się inwestowaniem w przyszłość polskich start-upów, wynika, że aż 44 procent Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Pozostali posiadają średnio 30 tysięcy złotych.

61 procent nigdy nie inwestowało i nie posiada żadnych produktów inwestycyjnych, większość trzyma pieniądze w banku, w tym 39 procent na koncie bieżącym, 34 na oszczędnościowym, a 19 procent na lokacie terminowej. Mimo, że przynoszą one realne straty.

Co czwarty z nas przechowuje pieniądze w domu. Z badania wynika, że mamy niewielką wiedzę o możliwościach inwestowania, a nawet jak już coś uda nam się zaoszczędzić, nie wiemy, co możemy z tymi oszczędnościami zrobić

Więcej

02 września 2021

ISB Securities

Break&Wash zadba o higienę kierowców

Przełomowe rozwiązania biznesowe wcale nie muszą być całkowicie unikalne. Wystarczy, że są unikalne na danym rynku. Tak jest z szybko rozwijającą się siecią automatów pralniczych Break&Wash. Rozwiązanie znane z wielu rynków i od lat niezwykle popularne np. w Stanach Zjednoczonych, w Polsce było dotychczas całkowicie nieznane.

Tę niszę rynkową postanowili zagospodarować dwaj młodzi przedsiębiorcy związani z branżą logistyczną – Krzysztof Lubiszewski i Szymon Bauza zakładając dwa lata temu spółkę Break&Wash. Ta nazwa wyjaśnia wszystko. Wyobraźmy sobie pracę zawodowego kierowcy, który przemieszcza się po polskich drogach. W trakcie wielogodzinnej podróży musi robić wymagane prawem przerwy. W tym czasie na wyspecjalizowanych MOP-ach czy stacjach benzynowych może skorzystać z prysznica i zjeść obiad. Może też… wcisnąć guzik automatu i po godzinie wyjąć z niego pachnące i suche pranie, co przy wielodniowych podróżach jest czynnością nader pożądaną.

Taką właśnie usługę oferuje spółka Break&Wash. To pierwsza firma w Polsce, która dostarcza gotowe rozwiązania vendingowe pralko- suszarek dla stacji benzynowych i miejsc obsługi podróżnych (MOP). Samoobsługowe automaty czynne są 24 godziny na dobę, a każda z pralek wyposażona jest w dogodny system płatności (do wyboru – gotówka, karta płatnicza, karta prepaid). Korzystanie jest bardzo proste i… tanie. Pranie kosztuje 15 zł, suszenie – 8 zł, a detergent złotówkę. Dostępne są 3 programy prania i 2 suszenia, a cały proces trwa maksymalnie godzinę. Obecnie pralko-suszarki Break&Wash można znaleźć na stacjach Shella w Sosnowcu, Wrześni, Bielanach Wrocławskich i w Bełku (Śląsk); na stacji Citronexu w Zgorzelcu, BP w Kątach Wrocławskich i w Autoport Godzieszów. Strzałem w dziesiątkę okazał się pilotaż na dwóch kempingach – Horyzont we Władysławowie (dwie maszyny) i Margeritka w Sarbinowie – na których do prania ustawiają się kolejki.

W planach na wrzesień i październik jest uruchomienie kolejnych lokalizacji na stacjach Shell, BP, Circle K i Lotos. Jesienią działać już zatem będzie 16 lokalizacji, a w 1 kwartale 2022 ambitny startup wspierany przez Grupę Assay chce uruchomić 25 kolejnych urządzeń na stacjach paliw i MOP-ach. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak nasze automaty pralnicze zostały przyjęte przez kierowców; natomiast powodzenie pralko-suszarek na kampingach przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówi Krzysztof Lubiszewski, prezes Break&Wash. – Dlatego już teraz przygotowujemy umowy z kempingami na przyszły sezon wakacyjny – chcemy umieścić nawet 100 automatów na kempingach w całej Polsce, a plany na kolejne lata są jeszcze ambitniejsze, chcemy być najszybciej rosnącym startup`em w Polsce i w ciągu kilku lat mocno wejść na pozostałe rynki UE. Potencjał wzrostu dla spółki jest niemal nieograniczony.

 

Więcej

30 sierpnia 2021

polskatimes.pl

Co zrobić z oszczędnościami, gdy lokata już się nie opłaca?

Patrząc na praktykę, tytułowe pytanie wciąż jest bez odpowiedzi. Choć coraz więcej, to w większości przypadków – niewiele wiemy o inwestowaniu, a jeśli nawet mamy jakąś wiedzę, to boimy się zaryzykować. W konsekwencji nadwyżki finansowe trzech na czerech Polaków… wpłaca na konto bankowe! Dopiero gdyby banki spełniły groźbę ujemnych odsetek może by coś się w postawach zmieniło.

Ponad czterech na dziesięciu dorosłych Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Wśród tych, którzy je posiadają, zaledwie 16 proc. inwestuje je aktywnie – wynika z badania „ASSAY INDEX”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Assay przez Maison&Partners. Inwestowanie kojarzy nam się najczęściej z czymś skomplikowanym, wymagającym specjalistycznej wiedzy, co potwierdza autorski wskaźnik dojrzałości inwestycyjnej stworzony przez Grupę Assay. W skali od 0 do 100 osiągnęliśmy wynik 33. Oznacza to, że jako społeczeństwo jesteśmy w jednej trzeciej drogi do pełnej gotowości inwestycyjnej.

Grupa Assay, spółka zajmująca się inwestycjami w przyszłość polskich start-upów, postanowiła przyjrzeć się zachowaniom Polaków związanym z oszczędzaniem i inwestowaniem.
Jak ukazuje badanie przeprowadzone na zlecenie firmy, zaledwie 56 proc. Polaków deklaruje posiadanie jakichkolwiek oszczędności. Choć aż dwie na trzy osoby w tej grupie posiadają oszczędności w kwocie mniejszej niż 30 tys. złotych, to za sprawą najbogatszych Polaków – którzy mają odłożone ponad 100 tys. złotych – średnia wartość zaoszczędzonych środków wyniosła 29 688 złotych.

– Choć stopniowy, długotrwały wzrost zamożności polskiego społeczeństwa staje się faktem, nasze badanie ukazało, że wciąż mamy do czynienia z bardzo dużą grupą ludzi nieposiadających żadnych oszczędności. Zwróćmy też uwagę na fakt, że zaledwie 32 proc. wśród tych osób, którzy mają jakieś wolne środki, wskazało, że wystarczyłyby im one na dłużej niż pół roku. Pandemia odcisnęła pewne negatywne piętno na domowych budżetach Polaków, sprawiła jednocześnie, że w naszym społeczeństwie wzrosła świadomość, że warto oszczędzać i inwestować – zwraca uwagę Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.

Autor: Zbigniew Biskupski

Więcej

26 sierpnia 2021

next.gazeta.pl

Blisko połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Większość nigdy nie inwestowała.

Prawie połowa Polaków nie posiada żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio niemal 30 tysięcy złotych. Aż 61 proc. ankietowanych przyznało, że nigdy nie miało doświadczeń z inwestowaniem – wynika z badania „Assay Index”.

56 proc. Polaków przyznaje, że posiada odłożone środki, które w razie trudnej sytuacji mogą stanowić tzw. poduszkę finansową. Ich oszczędności wynoszą średnio 29 688 zł. W tej grupie zaledwie 6 proc. osób zgromadziło ponad 100 tysięcy złotych.

Jednocześnie aż 44 proc. ankietowanych przyznało, że nie posiada żadnych oszczędności – wynika z badania „Assay Index”, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Assay przez Maison&Partners na reprezentatywnej ogólnopolskiej kwotowo-losowej próbie 1124 Polaków w maju 2021.

Jak czytamy w raporcie, sytuacja finansowa wygląda znacznie lepiej wśród aktywnych i potencjalnych inwestorów. W tej grupie aż 78 proc. badanych deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności. Z badania wynika, że niemal połowa inwestorów zgromadziła ponad 30 tysięcy złotych, a oszczędności prawie 15 proc. wynoszą ponad 100 tysięcy złotych.

Jednocześnie tylko 16 proc. Polaków przyznało, że zaoszczędzone pieniądze inwestuje aktywnie, czyli poza lokatami bankowymi. Najczęściej inwestują oni w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (6 proc.) i inne instrumenty finansowe takie jak polisy ubezpieczeniowe (6 proc.), akcje spółek na GPW (5 proc.), w obligacje skarbowe (5 proc.) i korporacyjne (2 proc.).

 

Autor: Dominik Moliński

Więcej

25 sierpnia 2021

Rzeczpospolita

Assay Index – Polacy mało inwestują

Polacy niewiele inwestują, przede wszystkim ze względu na brak odpowiedniej wiedzy i strach przed stratą pieniędzy.

Nawet 44 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności, a 56 proc. deklaruje, że ma coś odłożone na czarną godzinę – wynika z badania Assay Index, przeprowadzonego na zlecenie Grupy Assay przez Maison & Partners w maju tego roku.

Ci, którzy mają oszczędności, odłożyli średnio ok. 30 tys. zł, przy czym prawie 50 proc. badanych w tej grupie zachomikowało mniej niż 10 tys. zł, a tylko 6 proc. – więcej niż 100 tys. zł.

Większość oszczędzających trzyma wolne środki w banku – na koncie bieżącym (39 proc.), oszczędnościowym (34 proc.) lub lokacie terminowej (19 proc.), choć obecnie przynosi to realne straty. Co czwarty Polak przechowuje pieniądze w domu.

Jednocześnie tylko 16 proc. osób przyznaje, że aktywnie inwestuje swoje oszczędności, najbardziej zaś popularnymi instrumentami są akcje – kiedykolwiek skorzystało z nich 13 proc. Polaków. Jako tako znane są jeszcze fundusze inwestycyjne czy obligacje, a najmniej znanym sposobem zagospodarowania nadwyżek w domowym budżecie są inwestycje w startupy czy ASI (skrót od alternatywnych spółek inwestycyjnych).

Ciekawe, że aż 58 proc. badanych uważa (co nie znaczy, że to robi), iż najlepsze są inwestycje w nieruchomości, 33 proc. – w metale szlachetne, np. złoto, a 18 proc. – w dzieła sztuki. Korzystne zdaniem Polaków są zatem te inwestycje, które mają charakter fizycznych obiektów – są namacalne, a więc wydają się bezpieczne oraz proste i zrozumiałe. Rosnącą gwiazdą nieoczekiwanie okazują się kryptowaluty, bo za intratne uważa je 13 proc. badanych.

– Z badania Assay Index wyłania się obraz statystycznego Polaka, który, ciężko pracując, stara się zaoszczędzić jakieś kwoty, ale – gdy mu się to uda – niewiele z tymi oszczędnościami robi. Działają bowiem dwie zasadnicze blokady: świadomościowa – przekonanie, że aby inwestować, trzeba mieć dużo pieniędzy – i edukacyjna – brak wiedzy na temat możliwości aktywnego inwestowania i skutecznego zarządzania ryzykiem – mówi Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.

Więcej

24 sierpnia 2021

interia.pl

Trudno będzie zrobić z nas inwestorów

Prawie połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności, a znaczna część z tych, którzy je mają, trzyma pieniądze w domowej skarpecie. A z inwestowaniem pieniędzy dopiero mamy kłopot. Kojarzy nam się ono z czymś skomplikowanym, wymagającym tajemnej wiedzy. Firma zarządzająca aktywami Assay twierdzi, że trudno będzie Polaków przerobić w inwestorów.
Kto dziś pamięta czasy, kiedy 30 lat temu powstała warszawska giełda? Każdy leszcz, który miał choć trochę gotówki, biegł kupować akcje. I niektórzy – jeśli nie umoczyli na Universalu – dorobili się fortuny. Ale po drodze były głębokie krachy, długotrwałe bessy, nastąpiło kilka spektakularnych afer i gwiazda warszawskiej giełdy przestała świecić. Indywidualni inwestorzy uciekli z tego rynku. Czy na zawsze?
Sytuacja ostatnio się całkowicie zmieniła, bo mamy najniższe w historii stopy procentowe i rekordowo wysoką od lat inflację. W domach maklerskich przybywa rachunków inwestycyjnych, jak grzybów po deszczu, a firmy doradzające bogatym notują napływ pieniędzy, jakiego od dawna nie widziały. Ludzie próbują chronić swoje oszczędności i szukają na to sposobów.
61 proc. z nas przyznaje, że nie ma żadnego doświadczenia z inwestowaniem, a 25 proc. określa je jako bardzo małe. Aktywnie inwestuje natomiast zaledwie 16 proc. z posiadających oszczędności. A co robią pozostali? Zdecydowana większość stara się szukać sposobów na pasywną ochronę kapitału. Ale aż jedna czwarta trzyma pieniądze w domu.
– Zaskoczyło nas, że aż tak dużo ludzi trzyma pieniądze w domu – powiedział na konferencji prasowej Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay.
Z badań przeprowadzonych dla Assay przez firmę Maison&Partners wynika, że 44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Statystycznie środki odłożone przez pozostałe 56 proc. wynoszą nieco mniej niż 30 tys. zł na głowę.
Na podstawie badania firma Assay postanowiła stworzyć syntetyczny indeks „gotowości inwestycyjnej Polaków”. W wyniku pierwszego badania – a te mają być prowadzone co roku – osiągnął o wartość 33 w skali od zera do 100.
– To oznacza, że jesteśmy w jednej trzeciej drogi – mówił Łukasz Blichewicz.
Na tle innych krajów wynik 33 jest niski. Podobne wskaźniki w Europie Zachodniej kształtują się na poziomie 50-60, a w Skandynawii osiągają nawet 70. Przyszłe badania mają pokazywać w jakim kierunku podąża nasze społeczeństwo w stosunku do takich spraw jak oszczędzanie i inwestycje. Przedstawiciele firmy Assay twierdzą, że badania mają służyć także zwiększeniu skuteczności edukacji ekonomicznej, którą także się zajmują.

Więcej

24 sierpnia 2021

www.businessinsider.com.pl

44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio niecałe 30 tys. zł

44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Pozostali odłożyli średnio 29 688 zł. Tylko 6 proc. z grupy mającej oszczędności ma ich na koncie więcej 100 tys. zł – wynika z badania Assay Index.

  • Polacy, jeśli już mają jakieś oszczędności, to średnio sięgają one ok. 30 tys zł.
  • Aż 65 proc. badanych nie ma nawet takiej kwoty
  • 61 proc. Polaków nigdy nie inwestowało i nie posiada żadnych produktów inwestycyjnych
  • Jednak gdyby inwestowali, to najchętniej w nieruchomości, sztukę, metale szlachetne lub… kryptowaluty

56 proc. badanych przyznaje, że ma odłożone jakieś pieniądze, które są dla nich pewną „poduszką finansową” i mogą być w razie potrzeby wykorzystane. Średnio zaoszczędzili prawie 30 tys. zł, ale aż 65 proc. badanych nie ma nawet takiej kwoty. Połowie z nich zgromadzone środki pozwoliłyby na utrzymanie się przez pół roku. Osoby o najwyższym poziomie zabezpieczenia finansowego, którym oszczędności pozwalają przeżyć ponad rok to 17 proc. osób oszczędzających, czyli około 8 proc. ogółu Polaków – dowiadujemy się z badania Assay Index.

„Z badania Assay Index wyłania się obraz statystycznego Polaka, który ciężko pracując, stara się zaoszczędzić jakieś kwoty, ale – gdy mu się to uda – niewiele z tymi oszczędnościami robi. Działają bowiem dwie zasadnicze blokady: świadomościowa – przekonanie, że aby inwestować trzeba mieć dużo pieniędzy i edukacyjna – brak wiedzy na temat możliwości aktywnego inwestowania i skutecznego zarządzania ryzykiem” – komentuje Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, która zleciła badanie.

Więcej

07 sierpnia 2021

dziennikprawny.pl

Coraz lepsze nastroje konsumentów są dobrym sygnałem dla inwestorów

Z danych publikowanych przez GUS wyraźnie wynika, że po okresie „wielkiej smuty” związanej z pandemią stopniowo poprawia się nastawienie konsumentów. Wartość bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej co prawda pozostaje od dawna poniżej zera, ale od listopada 2020 do maja 2021 roku wzrosła z -29,2 do -14,6 punktów. 

Te wyniki oznaczają, że polscy konsumenci cały czas nie oceniają dobrze bieżącej sytuacji ekonomicznej, spodziewają się jednak jej znaczącej poprawy. Optymistyczne nastawienie konsumentów wiąże się z ich zwiększoną skłonnością do dokonywania zakupów. Co za tym idzie — również z perspektywą przyspieszenia wzrostu gospodarki jako całości. 

– Inwestorzy bardzo uważnie analizują możliwości ożywienia rynków konsumpcyjnych. Z przyszłego wzrostu gospodarczego powinny skorzystać nie tylko spółki giełdowe, ale również inwestujące w ich akcje fundusze inwestycyjne, a także fundusze venture capital i private equity. Jest to szczególnie ważne, gdy weźmiemy pod uwagę zmienione warunki, w jakich obecnie funkcjonują rynki kapitałowe – mówi Paweł Kruszyński, członek zarządu w Grupie Assay.

Powodów do zadowolenia z pewnością nie mogą mieć posiadacze lokat bankowych. Ich oprocentowanie w większości banków spadło poniżej 1%. Przy inflacji zbliżającej się do 5%, wartość ulokowanych w bankach środków będzie spadać o około 4% w ciągu roku. 

Kapitał musi przepłynąć z nierentownych lokat bankowych do funduszy inwestycyjnych lub bezpośrednio do konkretnych przedsięwzięć gospodarczych.

To zjawisko będzie miało kilka istotnych konsekwencji. – Po pierwsze, poprawi się pozycja przetargowa przedsiębiorstw względem inwestorów. Przedsiębiorstwom będzie łatwiej o kapitał, choć jeszcze całkiem niedawno problemy z jego pozyskaniem były największą przeszkodą w rozwoju polskich startupów. Coraz częściej to inwestorzy będą musieli zabiegać o możliwość uczestnictwa w perspektywicznych projektach. Nawet słabiej przygotowane projekty będą miały coraz większe szanse na uzyskanie finansowania – twierdzi Paweł Kruszyński z Grupy Assay.

 

Więcej

19 lipca 2021

forbes.pl

Start-upowe safari. Oprócz jednorożców potrzebujemy też zebr

W ekosystemie start-upów jednym z najgłośniejszych i najbardziej emocjonujących typów spółek są tzw. unicorny, czyli inicjatywy wyceniane na przynajmniej miliard dolarów. Najczęściej tego typu przedsięwzięcia nastawione są na dynamiczne wzrosty w krótkiej perspektywie. Jednak istnieją również start-upy sytuujące się na drugim krańcu spektrum. Czym są tzw. zebry i dlaczego potrzebujemy ich coraz więcej?

Nie jest tajemnicą, że świat start-upów postrzega się jako arenę ciągłych przepychanek małych graczy z nieco większymi, inwestorów prywatnych z publicznymi i w końcu – przedstawicieli skrajnych idei. Z jednej strony mamy szkołę szybkich skoków wartości – chciałoby się rzec – za wszelką cenę. Z drugiej zaś widzimy start-upowców odpowiedzialnych, umiarkowanych i harmonijnych w swoich działaniach. Ten drugi schemat bardzo często wspierany jest przez tzw. aniołów biznesu – i co ważne – nierzadko prowadzi do skutecznej konsolidacji pomysłu, aniżeli parcia w stronę kapitału bez oglądania się za siebie.

Taki krajobraz przypomina w pewnym stopniu safari, tak nieokiełznane, ale i fascynujące zarazem. Faktycznie, szczególnie w pierwszych etapach rozwoju ekosystemu start-upów branża była wyjątkowo brutalną przestrzenią, w której przetrwają tylko najsilniejsi. Najlepszym tego przykładem jest Dolina Krzemowa za czasów Jobsa i Wozniaka (a także kilka sezonów HBO-wskiego “Silicon Valley”).

W opozycji do powszechnego pędu ku inwestorom powstał inny ruch w obrębie świata start-upów. Są to tzw. zebry, czyli inicjatywy, które oczywiście generują przychód (nierzadko porównywalny, a może i nawet większy od startupowych choleryków), ale przy tym działają na rzecz szeroko pojętego społeczeństwa.

Autor: Iwo Rybacki

Więcej

14 lipca 2021

parkiet.com

ASI: Działa już około 240 takich spółek

W rejestrze zarządzających ASI, prowadzonym przez KNF, jest już około 240 podmiotów. ASI najczęściej inwestują w firmy na wczesnym etapie rozwoju, w tym startupy. Z raportu Assay Index wynika, że aż 59 proc. badanych nie słyszało o ASI, a kolejne 24 proc. nie wie, jak działa taka firma. Z drugiej strony w ten sposób inwestuje 3 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie. Jednocześnie z tego samego raportu wynika, że 6 proc. pytanych inwestuje w fundusze zarządzane przez TFI. W jaki sposób ASI dokonują inwestycji?

– Większość naszych celów inwestycyjnych pochodzi z poleceń. Bierzemy również udział w programach studenckich realizowanych wraz z uczelniami i wspieramy najbardziej obiecujące pomysły biznesowe. Ze względu na prywatny charakter naszej ASI jesteśmy bardziej elastyczni i startupom współpracuje się z nami łatwiej – mówi Łukasz Blichewicz, prezes Assay Management. – Kierujemy się przede wszystkim wspólnym interesem i logiką w każdym obszarze, nie mamy sztywnych założeń dotyczących inwestycji czy harmonogramu rozwoju projektu. Poza tym wspieramy spółki nie tylko finansowo, ale też zdejmujemy im z głowy te najtrudniejsze rzeczy związane z księgowością, administracją, obsługą prawną, marketingiem. Wspieramy też sprzedaż – tłumaczy Blichewicz. Assay dokonuje średnio około 1,5 akwizycji kwartalnie w ostatnim czasie. – Nasz cały portfel składa się obecnie z 26 spółek. Wartość tych spółek przekracza już 50 mln zł, z czego wiele jest na etapie początkowym, którego z zasady nie wyceniamy powyżej wartości nominalnej – zaznacza Blichewicz. paan

Autor: Andrzej Pałasz

Więcej

30 czerwca 2021

www.rp.pl

Obligacje nadal bezpieczną przystanią. Jakie są alternatywy?

Papiery dłużne, w tym obligacje ciągle traktowane są jak bezpieczna przystań. Jednak dynamiczne zmiany w polityce NBP, a także obecne trendy rynkowe mocno podważają pozycję zarówno krótko-, jak i długoterminówek. Na wahaniach wartości obligacji zyskują fundusze. Czy właśnie te instrumenty będą szansą dla inwestorów indywidualnych oraz MŚP? (…)

Lokaty skutecznie odstraszały inwestorów indywidualnych, ponieważ tylko wiosną br. stopy procentowe spadły z 1,5 proc. do 0,1 proc. Jednocześnie Polacy zaczęli bardziej przychylnym okiem spoglądać w stronę funduszy inwestycyjnych, które nawet w okresie największych wahań na rynku, proponowały zwroty kilkukrotnie wyższe, aniżeli produkty konwencjonalne. (…)

Jaka jest przyszłość funduszy inwestycyjnych, a jaka obligacji? Najpewniej Polacy nie zrezygnują z papierów dłużnych, ale tak też mówiono o lokatach oraz kontach oszczędnościowych – a te na naszych oczach topnieją. Indeksowanie inflacją jest w przypadku obligacji bardzo skutecznym orężem, jednakże innowacyjność, a także dynamika współczesnego rynku motywuje uważnych inwestorów do konsekwentnego śledzenia losów środowiska startupowego. Te z kolei są na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko trafić do sensownego funduszu, który w nie inwestuje. Pytanie tylko, kiedy Polacy otworzą się na nowe instrumenty

Autor: Łukasz Blichewicz

Więcej

25 czerwca 2021

www.stooq.pl

Prezes Grupy Assay: ulgi na ekspansję lub ewentualną konsolidację mogłyby zmienić sytuację startupów

Ulgi na ekspansję lub ewentualną konsolidację, sprzyjające warunki zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów oraz obniżenie progu wejścia na giełdę – to rozwiązania, które mogłyby zmienić sytuację startupów w Polsce – ocenia prezes Grupy Assay, Łukasz Blichewicz

„Wśród zapowiedzi Ministerstwa Finansów pojawił się wątek wchodzenia młodych spółek na giełdę. Dla ambitnych startupowców moment, gdy ich projekt wchodzi na parkiet, jest zwieńczeniem pewnego etapu, do którego przygotowywali się często latami” – wskazał prezes Grupy Assay i ekspert w zakresie rozwoju i finansowania spółek technologicznych, Łukasz Blichewicz w informacji prasowej przesłanej w piątek PAP.

Jak dodał, „ze szczególną uwagą należy analizować dalsze deklaracje +pomocy+ państwa w kwestii części kosztów przygotowawczych”.

„Jak na razie mowa o odliczeniu do 50 proc. kosztów poniesionych na usługi doradcze, prawne czy finansowe, które dotyczą bezpośrednio właśnie wejścia na giełdę. Co będzie dalej? Miejmy nadzieję, że będzie można odliczyć również wydatki na konkretne działania promocyjne obejmujące krajowe startupy” – podkreślił Blichewicz.

Więcej

25 czerwca 2021

www.business-magazine.pl

Ministerstwo Finansów ułatwi wejście młodych spółek na giełdę? Resort chce zmian w “Polskim Ładzie”

Resort chce zmian w “Polskim Ładzie”. Wraz z pojawieniem się w przestrzeni publicznej hasła “Polski Ład”, małe, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z biznesem firmy zaczęły obawiać się potencjalnego wzrostu obciążeń, a także proporcjonalnego skoku podatków. Mało optymistyczne nastroje panujące zarówno wśród startupowców, jak i wysoko wykwalifikowanych specjalistów na umowach B2B początkowo łagodziło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a na początku czerwca głos zabrał – stojący na czele resortu finansów Tadeusz Kościński. Jego deklaracje mogą się okazać wyjątkowo ciekawą propozycją dla młodych spółek – oczywiście pod warunkiem, że w ogóle wejdą w życie. W środę 2 czerwca podczas konferencji minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował, że oprócz przedstawionych już w “Polskim Ładzie” reform klina podatkowego oraz składkowego, plan rządu przewiduje również podatkowe wsparcie ekspansji i rozwoju krajowych przedsiębiorstw. Jak zaznaczał sam Kościński, ambicją ustawodawcy jest wzmożona aktywność m.in. rodzimych startupów na rynkach międzynarodowych, co gabinet Mateusza Morawieckiego chciałby osiągnąć poprzez budowę “nowoczesnego systemu podatkowego”.

Więcej

24 czerwca 2021

mojafirma.infor.pl

Czy wejście na giełdę będzie łatwiejsze? MF chce zmian

Resort finansów chce zmian w “Polskim Ładzie” i proponuje pakiet nowych ulg. Będą ulgi wspierające wejście polskich firm na giełdę, będą też ulgi na inwestowanie przez fundusze vc i zwolnienie podatkowe dla alternatywnych spółek inwestycyjnych. Czy to ułatwi wejście na giełdę?
W środę 2 czerwca podczas konferencji minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował, że oprócz przedstawionych już w “Polskim Ładzie” reform klina podatkowego oraz składkowego, plan rządu przewiduje również podatkowe wsparcie ekspansji i rozwoju krajowych przedsiębiorstw. Jak zaznaczał sam Kościński, ambicją ustawodawcy jest wzmożona aktywność m.in. rodzimych startupów na rynkach międzynarodowych, co gabinet Mateusza Morawieckiego chciałby osiągnąć poprzez budowę “nowoczesnego systemu podatkowego”.
– Takie zapowiedzi to bardzo istotny sygnał dla startupów, ponieważ obszary, które mogłyby podlegać odliczeniu, nawiązują do bardzo konkretnych wątków w ekosystemie młodych spółek, tj.: badanie rynku, nawiązywanie nowych kontaktów z potencjalnymi klientami, budżet na analizy szans polskich produktów w innych realiach niż krajowe, a także tak istotna dla innowacyjnego biznesu obecność na konferencjach oraz targach zagranicznych – wyjaśnia Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay oraz ekspert w zakresie rozwoju i finansowania spółek technologicznych.

Więcej

10 czerwca 2021

Business Life Polska

Między biznesem a prywatą, czyli jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

Życie prywatne coraz częściej przecina się z życiem biznesowym — szczególnie w realiach amerykańskich. Nie dziwi więc fakt, iż decyzja Billa i Melindy Gatesów odbiła się wyjątkowo głośnym echem zarówno w tabloidach, jak i mediach branżowych. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Tak też jest i w tym przypadku — a skutki finału małżeństwa spod znaku Microsoftu mogą odczuć szczególnie ambitne start-upy. (…)

Czy rozstanie Gatesów jest w jakikolwiek sposób istotne również z polskiej perspektywy? Nowy rozdział w historii światowej sceny startupowej to dla nas niepowtarzalna lekcja zmiennych, które parafrazując klasyka — są jedyną stałą w środowisku innowacyjnych spółek. Wybór odpowiedzialnego inwestora, rozwój pod skrzydłami doświadczonych specjalistów — te zagadnienia powinny być fundamentem myślenia również o przyszłości polskiego rynku innowacji. A czy warto łączyć życie zawodowe z prywatnym — to już wątek na całkowicie inną dyskusję.

Autor: Paweł Kruszyński

Więcej

02 czerwca 2021

mycompanypolska.pl

Aniołowie biznesu pomagają polskim firmom

Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay:

Z danych Business Insider wynika, że jeśli chodzi o wartość PKB, polska gospodarka jest już na 16. miejscu na świecie (dane za 2020 r.). Tymczasem Światowa Organizacja Wartości Intelektualnej umieszcza nas dopiero na 38. miejscu pod względem innowacyjności. Czy to oznacza, że Polacy są relatywnie mniej inteligentni czy kreatywni niż inne nacje? Z pewnością nie – ten rozdźwięk wynika z gospodarczego długu technologicznego spowodowanego zaszłościami historycznymi, ale przede wszystkim jest spowodowany tym, że nowe obiecujące pomysły nie znajdują w Polsce finansowania. Dlatego tak ważna jest działalność wszelkiego rodzaju aniołów biznesu, którzy z jednej strony wyłożą pieniądze na wsparcie nowego biznesu, a z drugiej – co czasem nawet ważniejsze – poprowadzą młodych startupowców za rękę poprzez zawiłości prawne, księgowe, administracyjne, finansowe, marketingowe czy wreszcie te związane z urynkowieniem produktu. Naszą działalność traktujemy zatem nie tylko jako biznes, ale także w kategoriach pewnej społecznej misji, której celem jest zmniejszanie wspomnianego długu technologicznego polskiej gospodarki. Grupa Assay wierzy w polskie startupy, a rozpoczynające się popandemiczne ożywienie gospodarcze jest dla nowych biznesów najlepszym momentem do wejścia na rynek, a dla inwestorów szansą na dobre stopy zwrotu.

Więcej

28 maja 2021

www.proseedmag.​pl

Żart, który zerwał się ze smyczy. Na czym polega fenomen Dogecoina?

Spadki cen po odcinku podcastu? Bezprecedensowe wzrosty za sprawą wyłącznie jednego tweeta? Tak w ogromnym skrócie zachowują się  światowe kryptowaluty. W teorii niezależne od banków centralnych czy innych instytucji fiskalnych wirtualne nominały stały się nie tylko sporą częścią portfeli inwestycyjnych, ale także elementem popkultury. Nic dziwnego, że w końcu obok Bitcoina, Ethereum, Tethera zadebiutował nawiązujący do popularnego mema z pieskiem rasy Shiba – Dogecoin. Na czym polega fenomen coraz poważniejszej na rynku kryptowaluty, która pierwotnie miała być… żartem? “Pieseł” na giełdzie. Rok 2013. Amerykanin Billy Markus jest programistą w IBM, a Australijczyk Jackson Palmer zajmuje się marketingiem dla Adobe Systems w Sydney. Pierwszy zaczepia na Twitterze przyszłego wspólnika, pisząc: “jestem pewien, że inwestowanie w Dogecoina będzie dużą rzeczą”. Dokładnie 10 dni później pracowali już nad systemem, który pozwoliłby na dystrybucję własnej waluty rodem z mema o psie Shiba (w Polsce znanym, jako “Pieseł”). Pierwszego miesiąca witryna dogecoin.com odnotowała ponad milion odwiedzających. Wtedy też sami twórcy stwierdzili, że ich internetowy żart powinien potrwać nieco dłużej. Wiatru w dogecoinowe żagle dały również Chiny, które równolegle do powstania nowej kryptowaluty zakazały krajowym bankom inwestowania w podobne instrumenty.

Więcej

23 maja 2021

www.rp.pl

Czy polskie małe i średnie firmy podażą drogą amerykańskich?

Małe i średnie przedsiębiorstwa za oceanem ratują amerykańską gospodarkę i pozwalają jej wyjść z kryzysu suchą stopą. Podobne ożywienie widać też w Polsce, głównie dzięki nowym biznesom, na które łakomym wzrokiem patrzą rodzimi inwestorzy. Według analiz Business Insider, gospodarkę amerykańską czeka w tym roku ponad 6 procentowy wzrost. Jego siłą napędową są przede wszystkim małe i średnie firmy, które najlepiej dostosowały się do zmieniającej się rzeczywistości. Pomimo bardzo wyraźnego letargu wywołanego pandemią, USA wydają się wychodzić z kryzysu obronną ręką, zarówno na poziomie PKB, jak i rodzimego rynku pracy. Sytuację ratują przede wszystkim przedstawiciele segmentu MŚP. Co ważne, z podobnym zjawiskiem mamy do czynienia również w Polsce – co widać po kolejnych wzrostach finansowania start-upów. Według analizy “National Employment Report” autorstwa instytutu ADP tylko w kwietniu br. małe przedsiębiorstwa przyczyniły się do stworzenia 235 tys. nowych miejsc pracy. Jednym z najbardziej miarodajnych wskaźników znacznego ożywienia amerykańskiej gospodarki jest fakt, iż poza sektorem rolnictwa niewielkie biznesy dały zatrudnienie aż 174 tys. etatowców. Dla porównania średnie przedsiębiorstwa dały pracę 230 tys. Amerykanom, a duże podmioty – 742 tys. Według Neli Richardson, głównej ekonomistki ADP, jesteśmy świadkami największych wzrostów, a zarazem pogłębiania popytu na zatrudnienie w USA – od września 2020 roku.
Więcej

22 maja 2021

www.rynekinwestycji.pl

Pomysł na start-up to dopiero początek.

Integralną częścią startupowego ekosystemu są tzw. aniołowie biznesu, którzy w idealnym modelu wspierają młodych i ambitnych przedsiębiorców na ścieżce rozwoju danego pomysłu. Niestety w środowisku pojawiali się również nieuczciwi gracze, którzy nie zasługują na miano etycznych opiekunów innowacyjnego biznesu. Startupowi “Wujkowie Dobra Rada” skutecznie odstraszyli perspektywistyczne zespoły od korzystania z usług również tych wyspecjalizowanych podmiotów, co działa na niekorzyść całego rynku. Jak więc znaleźć uczciwe i rzetelne wsparcie dla rozwijającego się start-upu? Inkubacja już nie w cenie?  Znaczna część głośnych start-upów powstawała jeszcze w czasach studenckich samych twórców, tak też uniwersytety zaczęły wspierać młode biznesy poprzez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Sama formuła zewnętrznych podmiotów, które miały wspierać dopiero raczkujące pomysły formalnie powstała w 1959 roku za sprawą Josepha L. Mancuso i jego Batavia Industrial Center w stanie Nowy Jork. Następnie takie rozwiązanie promowano w Wielkiej Brytanii, aby na początku lat 90. zawędrowało również na polski rynek. Jednymi z pierwszych inkubatorów nad Wisłą były Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Politechniki Warszawskiej, Centrum Zaawansowanych Technologii w Celestynowie, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości czy Toruński Inkubator Przedsiębiorczości.

Więcej

20 maja 2021

www.finanse.mediawirtualne.pl

Jaki anioł biznesu powinien towarzyszyć Ci w drodze na szczyt?

Jaki anioł biznesu powinien towarzyszyć Ci w drodze na szczyt? Pomimo licznych stereotypów towarzyszących funduszom specjalizującym się we wspieraniu młodych spółek, to na polskim rynku działają podmioty, które w sposób etyczny są w stanie rozwijać ambitne start-upy. To bardzo dobry sygnał dla całej branży, ponieważ zarówno inkubatory akademickie, jak i współpracujące z nimi firmy prywatne dokładają wyjątkowo istotną cegiełkę pod budowę pełnoprawnego ekosystemu start-upów w krajowych realiach. Niestety w środowisku pojawiali się również nieuczciwi gracze, którzy nie zasługują na miano etycznych opiekunów innowacyjnego biznesu. Startupowi “Wujkowie Dobra Rada” skutecznie odstraszyli perspektywistyczne zespoły od korzystania z usług również tych wyspecjalizowanych podmiotów, co działa na niekorzyść całego rynku. Jak więc znaleźć uczciwe i rzetelne wsparcie dla rozwijającego się start-upu? Inkubacja już nie w cenie? Znaczna część głośnych start-upów powstawała jeszcze w czasach studenckich samych twórców, tak też uniwersytety zaczęły wspierać młode biznesy poprzez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Sama formuła zewnętrznych podmiotów, które miały wspierać dopiero raczkujące pomysły formalnie powstała w 1959 roku za sprawą Josepha L. Mancuso i jego Batavia Industrial Center w stanie Nowy Jork.

Więcej

17 maja 2021

www.rynekinwestycji.pl

Profil polskiego inwestora — i Ty możesz lokować kapitał w innowacyjnych spółkach

Statystyki to jedno, a możliwości współczesnych rynków to drugie. Wyspecjalizowane fundusze coraz częściej otwierają furtkę osobom, które nie miały wcześniejszych doświadczeń z lokowaniem kapitału w innowacyjne spółki. Dzięki temu Polacy już wkrótce będą mogli dostrzec pełen wachlarz możliwości, który serwują im ambitne start-upy — a te są wyjątkowo kuszącą alternatywą dla skrajnie nieopłacalnych już lokat bankowych. Kim jest polski inwestor? Regularne badania profilu statystycznego inwestora w polskich realiach przeprowadza zespół Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Jeszcze w 2018 roku raporty SII wskazywały, że lokowaniem kapitału w inne instrumenty, niż standardowe produkty bankowe zajmowali się przede wszystkim mężczyźni w wieku 41-42 lata. Z kolei średni okres działania na giełdzie wynosił 8 lat, co wskazuje na jeszcze raczkującą świadomość Polaków dotyczącą możliwości inwestowania poza utartymi ścieżkami. Dla porównania statystyczny inwestor w Niemczech, a więc w środowisku z o wiele większymi tradycjami inwestorskimi, jest obecny na giełdzie średnio od 22 lat. To przekłada się też na fakt, że w tamtejszych warunkach statystyczny inwestor giełdowy jest wyraźnie starszy — średnio o 14 lat. Co to oznacza w kontekście polskich inwestorów?

Więcej

06 maja 2021

www.egospodarka.pl

Jak rozwód Gatesów wpłynie na rynek start-upów?

Życie prywatne coraz częściej przecina się z życiem biznesowym – szczególnie w realiach amerykańskich. Nie dziwi więc fakt, iż decyzja Billa i Melindy Gatesów odbiła się wyjątkowo głośnym echem zarówno w tabloidach, jak i mediach branżowych. Rozwody najbogatszych obywateli USA to nierzadko wyjątkowo bolesny cios wymierzony m.in. w majątek osobisty oraz portfele inwestycyjne. Tak też jest i w tym przypadku – a skutki finału małżeństwa spod znaku Microsoftu mogą odczuć szczególnie ambitne start-upy. O zakończeniu 27-letniego związku Bill Gates poinformował na swoim Twitterze 3 maja. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Krótki komunikat założyciela Microsoftu wyraźnie wpłynął na notowania giełdowe spółki, które zaliczyły natychmiastowy spadek rzędu 1,62%. Dlaczego? Na tę kwestię nieco światła rzucają informatorzy portalu TMZ. Głównym powodem jest brak intercyzy, a także historyczny już wpływ Melindy na losy koncernu. Oboje poznali się już w strukturach firmy, kiedy to w 1987 roku przyszła żona Gatesa rozpoczęła pracę jako product manager. Ich ścisła współpraca zaowocowała nie tylko globalną dominacją marki, ale również innymi projektami – głównie charytatywnymi, choć pojawia się także kilka bardzo ciekawych wątków startupowych.

Więcej

29 kwietnia 2021

Newseria

Oszczędzanie w bankach przestaje się opłacać. Polacy szukają nowych możliwości inwestowania środków

Klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat ok. 100 mld zł. – Zainteresowanie lokatami spada ze względu na rosnącą inflację oraz niskie stopy procentowe – i dokładnie z tego samego powodu rachunki bieżące też nie są zyskowne. Krótko mówiąc: zarówno na rachunkach bieżących, jak i na lokatach statystyczny Polak po prostu traci w tej chwili pieniądze – dodaje Michał Pawłowski, dyrektor Działu Zasobów Kapitałowych w Grupie Assay. Firma notuje w ostatnich miesiącach zwiększony napływ nowych inwestorów, którzy choć nie mają doświadczenia inwestycyjnego z funduszami, przenoszą swój kapitał z lokat. W okresie IV kwartał ub.r. – I kwartał br. ten wzrost był trzykrotny. – Jest wiele atutów inwestowania w start-upy, czyli spółki znajdujące się we wczesnej fazie rozwoju, które wciąż mają przed sobą najwyższą krzywą wzrostu. Głównym jest to, że możemy sporo zarobić – w porównaniu chociażby do lokat pasywnych – wyjaśnia Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay. – Najbardziej atrakcyjne branże wpisują się w megatrendy, takie jak elektromobilność, bo cały świat się przestawia na samochody elektryczne, czy gaming, który w czasach pandemii przejął lejce domowej rozrywki, oraz branże technologiczne, m.in. fintechy czy podmioty skupione na rozwijaniu software’u, który ma ułatwić życie zarówno przedsiębiorcom, jak i konsumentom.

Więcej

28 kwietnia 2021

www.forbes.pl

Topniejące zainteresowanie inwestorów ofertą Netflixa.​

Netflix na stałe wpisał się w globalną popkulturę i środowisko biznesowe. Był jednym z beneficjentów spowodowanego pandemią lockdownu. Ludzie zamknięci w domach siłą rzeczy więcej czasu poświęcali na oglądanie jakościowych treści, które platforma oferuje. Netflix zaczął notować szybkie przyrosty liczby nowych subskrybentów. To tempo wzrostu jednak hamuje, co odbija się na ostatnich spadkach kursu akcji firmy. Z czego wynika topniejące zainteresowanie inwestorów ofertą giganta streamingu i czy jest to trwały trend? Gwoli ścisłości – obecnego wahnięcia Netflixa nie można nazwać jeszcze kryzysem. Platforma cieszy się niezachwianą pozycją lidera międzynarodowych rynków, jednak nie zmienia to faktu, że spółka ma pewne problemy związane z formułą dalszego funkcjonowania. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, iż w strukturach serwisu doszło do pewnego kryzysu tożsamościowego. Być może firma pada „ofiarą” własnego ogromnego sukcesu – trudno jej utrzymać gigantyczne przyrosty z początku pandemii i sprostać rozbudzonym oczekiwaniom. Skutek? W I kwartale br. liczbę nowych subskrybentów oszacowano na 3,98 mln, jednak oficjalne prognozy zarządu mówiły o 6-mln wzroście.

Więcej

14 kwietnia 2021

www.mamstartup.pl

Marketing startupów à la Elon. Czego możemy się nauczyć z Twittera Muska?

olina Krzemowa bez Elona Muska może nie być tym samym hubem technologicznym, który od dekad wyznacza nowe trendy na scenie startupowej. Zapowiedź przeniesienia części produkcji do Teksasu, a docelowo – najpewniej pełna wyprowadzka z Kalifornii mogą w dużym stopniu rzutować zarówno na region, jak i jego markę (rozumianą bardzo szeroko – od wizerunku projektów, po personal-branding). Na czym polega fenomen twórcy SpaceX? Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ale kilka niuansów rozjaśnia Twitter przedsiębiorcy. Siła marketingu m.in. Tesli, polega nie na zatrudnieniu całego sztabu konsultantów, kręceniu spotów na Super Bowl czy lokowaniu nowych modeli w telewizji śniadaniowej. Koncern w ogromnym stopniu dystansuje się względem tradycyjnych form reklamy i stawia przede wszystkim na jedno medium – Twitter. Skąd upodobanie właśnie tej platformy? Bazowanie na krótkich wpisach, które docierają do relatywnie mniejszego grona osób niż posty na Instagramie lub Facebooku bierze się z deklarowanej przez Muska „jakości audytorium”.

Więcej

09 kwietnia 2021

www.kurs-na-funta.pl

63% Amerykanów chce zerwać z etatem i założyć biznes. Kim są solopreneurs?

Przedsiębiorczość w dobie gig economy przybiera na sile, a to wszystko za sprawą odchodzenia pracowników z ram tradycyjnego etatu. Coraz większa liczba zatrudnionych deklaruje, że w najbliższej przyszłości będzie rozkręcać własny biznes — początkowo w formule jednoosobowej działalności gospodarczej. Trend szczególnie zadomowił się za Atlantykiem, jednak pewnie wkracza również do Europy. Kim są solopreneurs i jak mogą zmienić scenę start-upową? Solopreneurs, a więc cała gama freelancerów (choć nie tylko) działających na własny rachunek to grupa, która najaktywniej zarysowała swoją obecność na amerykańskim rynku pracy. Według szacunków bostońskiej agencji Spencer Brenneman za rok 2019, w Stanach działało 41,8 mln wolnych strzelców, którzy identyfikowali się, jako “konsultanci”, “freelancerzy” i właśnie – solopreneurs. Zarówno grupa zajmująca się własnym mikro biznesem na pełen etat, jak i osoby, które dorabiają w tzw. side-hustle, wygenerowały łącznie ponad 1,3 bln dolarów. Rzeszę jednoosobowych biznesów zasili wkrótce kolejna fala porzucających etat śmiałków, którzy już teraz deklarują, że praca na własny rachunek przyniesie im o wiele więcej satysfakcji, niż typowe nine-to-five.

Więcej

24 marca 2021

www.mamstartup.pl

Nie tylko Silicon Valley. Na czym polega startupowy fenomen Izraela?

W ciągu ostatnich miesięcy świat spojrzał na Tel Awiw i Jerozolimę szczególnie za sprawą ogromnych postępów w szczepieniu mieszkańców przeciw COVID-19. Sprawne zarządzanie w czasach pandemii nie jest jednak wypadkową skrajnie niesprzyjających warunków, które funduje gospodarce pandemia, ale wcześniejszego know-how napędzającego m.in. miejscowy rynek startupowy. Jak wygląda tamtejsza scena innowacyjnych debiutantów? Izrael jest jednym z najbardziej dynamicznych hubów startupowych świata, jednak region nie zawsze był Mekką dla przedsiębiorców. Konflikty lokalne, które nadszarpywały miejscową gospodarkę, były po II wojnie światowej znaczącym ciosem, którego efekty niejako łagodziły Stany Zjednoczone. To właśnie z Waszyngtonu między rokiem 1962 a 2007 do Izraela spłynęło łącznie 100 mld dolarów, czym Tel Awiw i Jerozolima zaskarbiły sobie miano największego sojusznika Amerykanów na Bliskim Wschodzie (a nieoficjalne miano „51. stanu”). Bliskie stosunki z USA przełożyły się nie tylko na poprawę obronności i ogólnej kondycji izraelskiej gospodarki, ale również kulturę biznesową, która z czasem wywindowała kraj do czołówki najbardziej kuszących kierunków startupowej emigracji.

Więcej

22 marca 2021

rp.pl

E-commerce – to nie koniec ekspansji. Trwa boom sklepów

Klienci przyzwyczaili się do zakupów online, a przedsiębiorcy startują z kolejnymi projektami. Tylko od marca do końca ubiegłego roku zadebiutowało ok. 11 tys. nowych sklepów online. Do tego 72 proc. polskich internautów to aktywni e-klienci.

Gdyby przeprowadzić sondę wśród małych i średnich przedsiębiorców o najczęściej przewijających się hasłach w środowisku, najpewniej prym wiódłby “lockdown”, “pandemia”, “obostrzenia” i… “e-commerce”. Handel w internecie przewijał się w dyskusjach o przyszłości biznesu po covidzie tak często, że na dalszy plan zeszły konkretne liczby debiutantów sektora. Te z kolei dają nadzieję na jeszcze większy rozwój digitalizacji usług. Rok 2020 przyniósł polskiemu rynkowi kolejnych graczy na scenie handlu internetowego. Według raportu „Omni-commerce. Kupuję wygodnie 2020” Izby Gospodarki Elektronicznej tylko od marca do końca ubiegłego sezonu zadebiutowało ok. 11 tys. nowych sklepów online. W ogólnym rozrachunku wyniki krajowego e-commerce osiągnęły poziom 100 mld zł. A co za tym idzie przekroczyły 10-proc. udział obrotu w całym handlu detalicznym.

Więcej

17 marca 2021

mojafirma.​infor.​pl

Dlaczego startupowcy chcą “zdobyć Księżyc”?

Coraz więcej spółek interesuje się tzw. space-industry, której wstępna wycena pobudza wyobraźnię zarówno dużych graczy, jak i całkowicie raczkujących start-upów. Czy tylko kwestie finansowe przemawiają do portfeli początkujących przedsiębiorców? Niekoniecznie. Ile kosztuje kosmos? Jak podaje redakcja BBC, wartość globalnego sektora kosmicznego (i gałęzi powiązanych) szacowana jest na 380 mld dolarów, spośród których 60 proc. stanowią inwestycje przedsiębiorstw komercyjnych. Według szacunków jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie — Morgan Stanley & Co. — branża jest wyjątkowo dynamiczna, ponieważ do roku 2040 ma osiągnąć poziom co najmniej 1 bln dolarów. Większym optymizmem dzielą się analitycy Bank of America, którzy uważają, że tylko w ciągu dekady globalna wartość sektora ulegnie potrojeniu, łapiąc pułap 1,4 bln dolarów. W tym momencie pojawia się jednak pytanie — czy na tak odważne szacunki wpłynie pandemia? — Podczas gdy COVID-19 doprowadził do opóźnień w niektórych programach publicznych i prywatnych, nie wydaje się, aby epidemia miała negatywny wpływ na ogólne inwestycje.

Więcej

11 marca 2021

hrnews.pl

Brak porozumienia, ale praca wre. Ministerstwo chce uregulować przepisy na home-office

Intensywna praca zdalna towarzyszy nam od prawie roku i choć nie jest to model całkowicie nowy — krajowa legislatura nadal nie uregulowała wszystkich kwestii związanych z home-office. Po nieco burzliwych konsultacjach społecznych, projekt nowelizacji Kodeksu Pracy wrócił do resortu. Co będzie dalej? “Zdalna” zamiast “tele-” Dyskusja o nowelizacji Kodeksu Pracy przyspieszyła wraz z tzw. ustawą covidową z marca 2020 roku. Wtedy też oficjalnie określono zasady delegowania na home-office pracowników ze względu na zagrożenie epidemiologiczne (oraz “w okresie do 3 miesięcy po stanie zagrożenia lub epidemii”). Tyle i aż tyle. Dla polskiego etatowca był to początek nadziei na pewne odświeżenie przepisów dotyczących pracy na odległość, ponieważ do tej pory krajowe prawodawstwo dopuszczało wyłącznie tzw. telepracę, którą określa rozdział IIb KP. Pierwsza nowelizacja dotycząca definicji “telepracownika” weszła w życie 1 grudnia 2020 roku, jednak już wcześniej ustawa określała bardzo istotne…

Więcej

05 marca 2021

hrnews.pl

Z potencjałem, ale bez przewrotów w świecie HR-u.​

Truizmem staje się powiedzenie, że pandemia koronawirusa zmieniła podejście HR-owców do zarządzania kadrami, choć pomimo długiej już kariery pojęć, takich jak “praca zdalna” czy “postcovidowy employer branding”, w powszechnym przekonaniu nadal pokutuje myśl o niechybnej rewolucji. Czy home-office staje się must-have każdej firmy? Jakie działalności najszybciej adaptują się do nowych standardów? Tutaj nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Rzeczywistość jest nieco mniej przewrotowa-na rynku pojawiło się kilka branżowych mitów, a uważni managerowie powinni zwrócić uwagę na ciągłość procesu, jakiego wszyscy jesteśmy świadkami — dopiero ten może nas sporo nauczyć.

Mit I. Wszyscy pracujemy zdalnie

Jeszcze przed wiosennym lockdownem tzw. home-office był raczej ciekawostką niż stałym trendem na rynku pracy. Co prawda niektóre branże (w tym firmy zajmujące się marketingiem czy IT) traktowały pracę zdalną jako dopuszczalny scenariusz zarządzania zespołem…

Więcej

15 lutego 2021

rp.pl

“J-Startup” – czas na polski odpowiednik

Chodzi o to, aby państwo i sektor prywatny działali w ramię w ramię na rzecz rozwoju młodych biznesów. Przykład to japoński program „J-Startup”.
Jedną z prostszych form dofinansowania młodej firmy są środki z powiatowych urzędów pracy. Najczęściej beneficjenci programu tworzą mikroprzedsiębiorstwa lub małe spółki. Szansa dla początkujących start-upów? Już nie. Poziom funduszy powoli rozgaszcza się na równi pochyłej, a ministerstwo jest zajęte łataniem post-lockdownowej dziury. Tymczasem, Japonia wychowuje przyszłe unicorny. Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii od początku stycznia do końca listopada 2020 roku dokładnie 25 228 wnioskodawców otrzymało wsparcie w ramach Funduszu Pracy na założenie firmy. Łączna skala środków? Ponad 531,2 mln zł. Statystycznie każdy debiutant mógł liczyć na zastrzyk gotówki rzędu 21 tys. zł. Maksymalnie wnioskodawcy mogli ubiegać się o dokładnie 31 191,48 zł. Dużo? Mało? Przede wszystkim nieefektywnie.

Więcej

10 lutego 2021

mojafirma.​infor.​pl

(G)rywalizacja przepisem na integrację w dobie pandemii?

Pandemia przekreśliła szanse na integrację zespołu. Wspólne oglądanie meczów w ulubionych pubach, a wyjścia na stadion stały się już pre-covidową historią. Czy amatorom oczekiwań na decydującą bramkę, set, czy rundę pozostaje jakaś alternatywa? Polacy interesowali się, interesują i interesować będą rozgrywkami sportowymi, co pokazały już badania z roku 2016. Według raportu ARC Rynek i Opinia jedynie 16 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w żadnym stopniu nie śledzi żadnych rozgrywek. Odcinających się od sportowej rywalizacji obywateli jest coraz mniej. Rok wcześniej podobne badania wykazały nieco większy odsetek, bo 23 proc. Dobrej passie sportu miał zaszkodzić covid i obostrzenia. Skutek? Wyłącznie krótkoterminowy, ponieważ rozgrywki w telewizji nadal skupiają podobną liczbę widzów jak w latach ubiegłych. Nie jest to oczywiście wynik, który odnotowano przy okazji spotkania Polska vs Czarnogóra podczas eliminacji mistrzostw świata (8,50 mln widzów), ale nadal — duch sportowy w narodzie jest silny.

Więcej

04 lutego 2021

forbes.pl

Nie taki diabeł straszny. Amazon dał start-upowcom więcej, niż sądzimy

Obawy dotyczące imperium Jeffa Bezosa przybrały na sile wraz z deklaracją oficjalnego wejścia koncernu Amazon na polski rynek. Czy słusznie? Odpowiem dyplomatycznie: to zależy. Amazon faktycznie może pogłębić polaryzację krajowej branży e-commerce, choć nie należy spodziewać się rewolucji. Za to młode start-upy nie powinny traktować spółki jako wroga. Historia pokazuje, że Amazon wyraźnie wpłynął na strategie debiutantów – nie zawsze jednak ze szkodą dla młodych przedsiębiorców. Największe miasto stanu Waszyngton, Seattle, nie uchodziło wcale za stolicę biznesu północno-zachodniego krańca USA. Przed 1994 r., a więc w momencie, gdy Jeff Bezos był jeszcze na etacie, a wizja internetowej księgarni nadal pozostawała w sferze planów, region kojarzył się raczej z muzyką grunge i zespołem Nirvana, aniżeli konkurencyjnym względem Doliny Krzemowej ośrodkiem rozwoju start-upów.

Więcej

26 stycznia 2021

cyfrowa.rp.pl

Startupy 2021. Które polskie spółki będą warte miliard dolarów

Polska wciąż nie doczekała się swojego pierwszego startupu, którego wartość przekroczyłaby 1 mld dol. Na dobrej drodze, wręcz autostradzie do tego celu, jest jednak kilka spółek. Pod tym względem rok 2021 może okazać się przełomowy. Iceye, Packhelp, Synerise, Cosmose AI, Booksy, DocPlanner, Brainly, czy Autenti to rodzimi kandydaci do miana tzw. jednorożca. Choć firmy o takim statusie działają już na Litwie, Cyprze, w Finlandii, Estonii czy Rumunii, to nad Wisłą wciąż czuć niedosyt. Być może wspomniane startupy staną się naszymi wizytówkami innowacyjności i przyciągną do Polski globalnych inwestorów venture capital. Zeszły rok okazał się rekordowy dla inwestycji VC na polskim rynku. Rodzime startupy zdobyły łącznie ponad 1,5 mld zł finansowania. – Wyniki za rok 2020 napawają optymizmem, a inwestowanie w startupy na naszych oczach staje się integralną częścią krajowej kultury biznesowej – komentuje Łukasz Blichewicz, współzałożyciel Grupy Assay.

Więcej

22 stycznia 2021

firma.egospodarka.pl

Czy pandemia to dobry czas dla start-upów?

Na pierwszy rzut oka lockdown nie jest wymarzonym anturażem w chwili zakładania nowego biznesu. Czy koronawirus faktycznie przekreślił plany młodych przedsiębiorców? I tak, i nie. Tegoroczna statystyka diametralnie nie odbiega od wyników za rok 2019, a tylko ten jeden rodzaj działalności odnotował znaczące spadki. Zapał nie ominął również inwestorów. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) koronawirus wyraźnie odbił się na kondycji indywidualnych działalności gospodarczych. W 2020 roku na funkcjonowanie w modelu jednoosobowego przedsiębiorstwa postawiło 263,6 tys. osób, czyli prawie 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ile takich form zadebiutowało w 2019 roku? Dokładnie 305,9 tys., więc rynek mógł znacząco odczuć braki najczęściej wśród specjalistów na tzw. B2B. Co więcej, pokłosie pandemii to nie tylko rekordy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Wskaźnik za rok 2020 to także spadek rzędu 18,4 proc. w stosunku do roku 2018, kiedy to na jednoosobową działalność zdecydowało się 323,1 tys. osób. Czy na tym koniec tendencji spadkowej? Niekoniecznie.

Więcej

21 stycznia 2021

mambiznes.pl

Inwestycje w start-upy osiągają rekordowe poziomy. Jaki będzie rok 2021?

Analitycy są zgodni — rok 2020 był rekordowy pod względem inwestycji w młode spółki technologiczne. Krajowy rynek start-upów to kapitał na poziomie co najmniej 1,5 mld zł, a wyniki za grudzień wciąż poddawane są dokładnym szacunkom. Najśmielsze przewidywania mówią o przekroczeniu bezprecedensowych w skali kraju 2 mld zł. Jakie czynniki i branże mogą wpłynąć na taki wynik? Jak podaje redakcja Pulsu Biznesu, raporty PFR Ventures za rok 2020 nie obejmują m.in. ostatnich inwestycji funduszy zalążkowych (seed capital) Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także danych z Banku Gospodarstwa Krajowego. Nie zmienia to jednak faktu, że przekraczająca 1,5 mld zł skala inwestycji może poruszyć wyobraźnię niejednego pretendenta do wejścia na rynek venture capital. Nadal gromadzone są wyniki za ostatni kwartał ubiegłego roku, choć i aspekt niedoszacowania raportów rzuca nowe światło na sytuację start-upów w dobie covidu.

Więcej

21 stycznia 2021

forbes.pl

Polski rynek gamingowy może dobić do 3 mld zł

Inwestorzy nie powinni spoglądać wyłącznie w stronę największych spółek branży gamingowej, a docenić ogromny potencjał niezależnych, często małych start-upów. Przewaga? Przede wszystkim świeżość, brak schematyczności i spore pokłady kreatywności zespołu wymykającego się korporacyjnym sznytom. Prognozy napawają optymizmem, bo według szacunków najbliższe lata mogą przynieść kolejny miliard na konto rodzimych producentów gier. Polski rynek gier skutecznie pobudza wyobraźnię inwestorów, pomimo pozornie nikłego udziału w światowym rynku. Według autorów raportu „Kondycja Polskiej Branży Gier 2020” z Krakowskiego Parku Technologicznego, obecnie krajowe spółki stanowią 0,38 proc. globalnej branży (0,4 proc. w roku 2019).

Więcej

14 stycznia 2021

forsal.pl

Jak zarobić na startupach? Apetyt na ryzyko w czasie pandemii zaczyna rosnąć [PODCAST]

Pandemia spowolniła gospodarkę, ale nie zatrzymała inwestycji. Zwłaszcza inwestycji w startupy. Jak zarobić na startupach? Jak dobrze ulokować kapitał? Jak znaleźć dobry startup? Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Jak zarobić na startupach?
Łukasz Blichewicz w rozmowie z Agnieszką Gorczycą (Infor.pl) podkreśla, że obecny czas jest podwójnie trudny, bo mamy do czynienia z globalną pandemią i jej konsekwencjami, a z drugiej strony zaszły pewne operacje ekonomiczne, związane z bankami centralnymi, takie jak obniżka stóp procentowych. Tych możliwości zarabiania jest na rynku coraz mniej. Dzisiaj na lokatach praktycznie już nie zarabiamy. Ale można zarobić na startupach.

Więcej

11 stycznia 2021

mambiznes.pl

Estoński CIT od stycznia. Szansa czy zagrożenie?

Styczeń 2021 roku to nie tylko kolejna odsłona zmagań z koronawirusem. Dla krajowych start-upów najbliższe miesiące będą również szansą na zmianę sposobu rozliczenia podatkowego. Czy tzw. estoński CIT to gra warta świeczki? W dużym uproszczeniu model estońskiego podatku od osób prawnych przewiduje możliwość zapłaty podatku dopiero w chwili wypłaty zysku z konta firmowego. Adresaci rozwiązania? Przede wszystkim małe i średnie spółki kapitałowe, które w rozliczeniu rocznym osiągają przychód na poziomie do 100 mln zł (pierwotny projekt polskiej ustawy przewidywał limit do 50 mln zł). Na pierwszy rzut oka, jest to całkiem wygodna alternatywa wobec tradycyjnego CIT-u. Czy prawodawca przewiduje dodatkowe wymogi? Tak, nie obędzie się również bez przysłowiowego “ale” oraz kilku pokaźnych “schodów”. Oprócz zarejestrowanej spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej), start-upy muszą zatrudniać co najmniej 3 pracowników (oprócz udziałowców będących osobami fizycznymi, których “przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej”).

Więcej

02 stycznia 2021

rp.pl

2021 będzie rokiem produktywności. Za sprawą robotów

Możliwość zastąpienia pracy całych działów przez automatyczne oprogramowanie oznacza, że prawdopodobnie w przyszłości jedno- lub kilkuosobowe firmy będą w stanie pełnić wszystkie funkcje dzisiejszych większych przedsiębiorstw. Renomowany serwis branżowy Angel List opublikował niedawno listę najlepszych pracodawców wśród amerykańskich start-upów. Zgodnie z przewidywaniami znalazło się na niej dużo firm z branży fintech, ochrony zdrowia i logistyki. Jednak nikt się chyba nie spodziewał, że aż 16 spośród pierwszych 50 sklasyfikowanych start-upów będzie się zajmować dostarczaniem narzędzi służących do poprawy efektywności pracy. Wśród wyróżnionych startupów są między innymi Airtable, Spatial i Notion – sieciowe aplikacje ułatwiające pracę zespołową, Fathom dostarczający narzędzia do raportowania finansowego, a także serwis Instabase umożliwiający przedsiębiorstwom samodzielne tworzenie aplikacji analizujących dokumentację finansową przy użyciu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

Więcej

22 grudnia 2020

mojafirma.infor.pl

Jak start-upy mogą zmienić świąteczne zakupy?

Kolejki, wydatki, ciągły maraton — tak w skrócie można streścić atmosferę przedświątecznych przygotowań. Grudniowy harmonogram komplikuje także nadal szalejący COVID. Zasady gry mogą jednak zmienić uważne start-upy. Według zespołu Gemius i Izby Gospodarki Elektronicznej, lockdown znacznie przyspieszył zmianę preferencji zakupowych. Jak wynika z raportu “E-commerce w Polsce 2020”, aż 73% użytkowników korzysta z możliwości zakupów w sieci (jest to skok o 11 pkt proc. względem roku 2019). Jeśli startupowcy chcą nieco śmielej wkroczyć na rynek w obliczu COVID-u i Świąt, powinni zwrócić uwagę na 3 szczególne grupy: kobiety, osoby w średnim wieku oraz mieszkańców wsi. Statystyki mówią same za siebie — panie stanowią 51% klientów e-commerce i co ważne — zaczynają przygotowania do Bożego Narodzenia o wiele wcześniej niż mężczyźni.

Więcej

18 grudnia 2020

forbes.pl

Przedświąteczny maraton w dobie pandemii. Kiedy i w jakich sklepach robimy zakupy

Czas przedświąteczny zwyczajowo kojarzy się z dużym pośpiechem w wyścigu po idealny prezent. W tym roku napięcie dodatkowo potęgują obostrzenia sanitarne, które wyraźnie odbijają się na nastrojach samych konsumentów. Pojawia się jednak spora szansa dla start-upów. Jak wynika z raportu „Nastroje i plany polskich konsumentów w dobie koronawirusa” autorstwa analityków Federacji Konsumentów i Szkoły Głównej Handlowej, grudzień spod znaku koronawirusa to także mniejsze wydatki na poczet organizacji świąt i kupna bożonarodzeniowych upominków. Według danych statystyczny Polak wyda w tym roku średnio 522 zł podczas przygotowań do Wigilii, czyli o 88 zł mniej niż w roku 2019. Kupno prezentów z kolei to wydatek rzędu 507 zł, a więc względem poprzedniego sezonu konsument zaoszczędzi 76 zł. Skąd taki rozkład sił w dobie pandemii?

Więcej

17 grudnia 2020

biznes.interia.pl

Jak wygląda rynek gamingowy w Polsce?

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem premiery (z problemami) najnowszej produkcji zespołu CD Projekt, jednak krajowy rynek gamingowy nie ogranicza się wyłącznie do “Redów”. W kilku punktach polska branża wymyka się stereotypom, a potencjał rodzimych start-upów nie powinien wpędzać w kompleksy samych zainteresowanych. Tegoroczny raport analityków z Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Indie Games Polska oraz Game Industry Conference rozprawia się z kilkoma stereotypami, które od lat ciążą na rynku gamingowym. Na łamach “The Game Industry of Poland” zespół dowodzi, że maskulinizacja w przypadku konsumentów gier jest już echem historii.  Spośród 16 mln regularnych graczy, blisko połowa, bo 47 proc. kupujących, to kobiety, choć paradoksalnie — najwięcej tytułów skrojonych jest na męską część publiczności. Z jakiego sprzętu korzystają Polacy podczas testowania najnowszych tytułów?

Więcej

09 grudnia 2020

mojafirma.infor.pl

Czy „big pharma” przejdzie do historii?

Big pharma – inwestorzy w zasadzie już zdecydowali. W miejsce wielkich koncernów farmaceutycznych w ich portfelach pojawiły się nowoczesne przedsiębiorstwa z sektora med-tech. Bardzo często można się spotkać z opinią, że w okresie pandemii inwestycje w akcje dużych firm farmaceutycznych mogą być bardzo rentowne. W tej branży inwestorzy od kilkudziesięciu lat są przyzwyczajeni do solidnych zysków. Ponadto, logiczne jest założenie, że akcje firm farmaceutycznych powinny zyskiwać na wartości w okresie globalnego kryzysu zdrowotnego. Jednak nawet pobieżny rzut oka na dane z rynków kapitałowych pokazuje, że coś z tym rozumowaniem jest nie tak. Jeśli weźmiemy pod uwagę dziesięć największych firm farmaceutycznych świata, w ciągu ostatnich pięciu lat przyzwoity zwrot z inwestycji można było uzyskać tylko na trzech. Wszystkie trzy są firmami amerykańskimi.

Więcej

07 grudnia 2020

mojafirma.infor.pl

Łukasz Blichewicz: najszybciej rosnące branże to biotechnologia i fintech

Pod koniec października amerykański dwutygodnik Fortune opublikował listę 100 najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw notowanych na amerykańskich rynkach kapitałowych. Biorąc pod uwagę fakt, że tworzą one globalne trendy biznesowe, warto bliżej im się przyjrzeć. Twórcy listy brali pod uwagę wzrost przychodów, zysków oraz zwrot z inwestycji w akcje na przestrzeni ostatnich trzech lat. Duża dynamika wzrostu to często domena małych i średnich przedsiębiorstw, stąd wiele firm umieszczonych na liście nie jest jeszcze szerzej znanych. Na pierwszym miejscu znajduje się producent oprogramowania AppFolio. Firma stworzyła kilka sieciowych aplikacji służących do obsługi finansowych i prawnych procesów związanych z obrotem nieruchomościami. Dziś akcje firmy są warte prawie dokładnie 10 razy tyle, co pięć lat temu.

Więcej

02 grudnia 2020

rp.pl

Model myśliwego i farmera – sprzedawaj tak jak start-upy

Pandemia wciąż zmusza wiele organizacji do redukcji kosztów. Cięcia te mogą jednak przynieść kolejne problemy, szczególnie w sytuacji, gdy oszczędności dotyczą działu handlowego. Co zrobić, aby reorganizując dział sprzedaży nie pozbawić się dochodów w przyszłości? Ciekawym pomysłem może być wzorowanie się na strukturach sprzedażowych startupów technologicznych. Wiele z nich świetnie sobie radzi w warunkach pandemii. Aby dostrzec przewagę sektora technologicznego nad pozostałymi działami gospodarki, wystarczy spojrzeć na najważniejsze indeksy giełdowe. Na warszawskiej GPW wartość technologicznego indeksu WIGTECH od początku roku do końca listopada wzrosła o około 32 proc. W tym samym czasie, WIG20 – najważniejszy indeks warszawskiej giełdy, spadł o prawie 17 proc.

Więcej

30 listopada 2020

dziennikprawny.pl

Szczyt pandemii może być okazją do przemyślenia strategii inwestycyjnych

Wiele wskazuje na to, że właśnie teraz jesteśmy świadkami światowego szczytu pandemii. W najgorszym wypadku nastąpi on w ciągu najbliższych tygodni. Oznacza to, że niedługo, wraz ze zmianą trendu w liczbie zachorowań, zmianie mogą ulec również trendy dotyczące procesów gospodarczych. Ciekawe rzeczy mogą się dziać na światowych rynkach kapitałowych. Konsekwencją coraz mniejszej liczby zachorowań będzie znoszenie ograniczeń administracyjnych. Prawdopodobnie właśnie od teraz stopniowo zacznie się poprawiać sytuacja sektorów najbardziej dotkniętych pandemią. A to może oznaczać, że nadchodzi najlepszy moment na inwestycje w te sektory. Światowe giełdy, mimo kryzysu, mają się całkiem nieźle. Najważniejszy amerykański indeks – Dow Jones Industrial Average, zaczął 2020 rok na poziomie 28 868 punktów.

Więcej

24 listopada 2020

forbes.pl

Z niszy do mainstreamu. Jak rynek inwestycyjny staje się odpowiedzialny społecznie

Spółka dobrze traktuje swoich pracowników i walczy z dyskryminacją, inna inwestuje w energię odnawialną, kolejna redukuje ślad węglowy… Inwestorzy oprócz tego, że chcą dużo zarabiać, chcą też dobrze się z tym czuć. W najbliższej przyszłości prawdopodobnie będą mieli na to coraz większe szanse. Według raportu Boston Consulting Group w 2018 roku wartość inwestycji w aktywa odpowiedzialne społecznie wyniosła 23 biliony dolarów, czyli ponad ¼ wartości wszystkich światowych aktywów inwestycyjnych.

Więcej

19 listopada 2020

mojafirma.infor.pl

Łukasz Blichewicz: czy inwestowanie bez ryzyka jest możliwe?

Niczym odkrywczym będzie stwierdzenie, że sektor usług finansowych w Polsce nie cieszy się zbytnim zaufaniem Polaków. Na pewno nie na tyle, aby z chęcią lokowali tam swoje oszczędności. Wbrew powszechnej opinii pieniądze wolimy przechowywać w przysłowiowej skarpecie, podczas gdy mogłyby one pracować na właścicieli i przynosić wymierny zysk. Według najnowszych danych oszczędności w Polsce posiada co drugi Polak. W ciągu roku zwiększyły się one o ponad 50 mld zł (wzrost o prawie 4 proc. ). W porównaniu do poprzedniego roku największy procentowy wzrost zanotowały środki w gotówce i depozyty bieżące oraz obligacje. Niewiele jednak z tego korzyści, biorąc pod uwagę mało atrakcyjne z perspektywy inwestorów propozycje inwestycyjne banków. Wynika to między innymi z dość asekuracyjnej polityki banków.

Więcej

18 listopada 2020

firma.egospodarka.pl

Digitalizacja lekiem na pandemię. 5 kroków do rozwoju firmy

W zgodnej opinii ekspertów i praktyków biznesu konsekwencji gospodarczych pandemii nie można było przewidzieć. Dlaczego więc bardzo wielu przedsiębiorców jest na tę zmianę przygotowanych znacznie lepiej niż myśleliśmy? Nie wiemy jeszcze, jakie będą konsekwencje ograniczeń gospodarczych związanych z drugą falą pandemii, jednak niezależnie od tego poszkodowane przedsiębiorstwa muszą powoli zacząć planować przejście z fazy reakcji na kryzys do fazy odbudowy pozycji rynkowej. Oznacza to zmianę strategii z reaktywnej na kreatywną lub inaczej mówiąc: z defensywnej na ofensywną. Strategie przyjęte przez poszczególne przedsiębiorstwa będą się różnić w zależności od branży, pozycji rynkowej czy dostępnych zasobów, jednak nie ulega wątpliwości, że w bardzo wielu przypadkach najlepszą odpowiedzią na kryzys będzie przyspieszona digitalizacja przedsiębiorstw.

Więcej

10 listopada 2020

biznes.wprost.pl

5 największych trendów na rynku startupów w 2021 roku

Trwająca niemal od początku roku epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 uwydatniła to, że istnieje grupa firm, które mogą czerpać korzyści biznesowe i trwale się rozwijać niezależnie od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Mowa o startupach, czyli młodych firmach technologicznych. Można pokusić się o stwierdzenie, że doświadczenia płynące z wiosennego lockdownu oraz nowych obostrzeń wskazują kierunek, w jakim startupy będą się rozwijać w nadchodzących miesiącach. Przede wszystkim będzie to rozwój 5G, telemedycyna i praca zdalna. Wszyscy doskonale kojarzymy takie marki, jak Instagram, Airbnb czy Uber. Firmy te rozpoczynały swoją działalność jako startupy technologiczne – dzięki nowatorskim pomysłom i najnowocześniejszym technologiom osiągnęły światowy sukces, który liczy się w miliardach dolarów zysku oraz milionach użytkowników na całym świecie. Ich historie to świetna nauka dla właścicieli firm technologicznych, którzy dopiero zaczynają podbój światowych rynków. Iwo Rybacki z Grupy Assay omawia kierunki rozwoju startupów w 2021 roku

Więcej

09 listopada 2020

rynekinwestycji.pl

Elastycznym organizacjom łatwiej przetrwać kryzys

Jedną z najważniejszych cech, jakie są potrzebne przedsiębiorstwu w czasie kryzysu jest elastyczność. Możliwość szybkiego dostosowania się do zmiennych warunków w otoczeniu gospodarczym może nawet stanowić warunek niezbędny dla przetrwania organizacji. Elastyczność przedsiębiorstwa może jednak być w istotny sposób ograniczona w ramach obowiązującego systemu gospodarczego i prawnego a szczególnym problemem mogą się okazać obowiązujące przepisy prawa pracy. W warunkach głębokiego kryzysu los firmy może zależeć od sprawnie przeprowadzonej redukcji personelu. W tym zakresie w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych obowiązują skrajnie odmienne podejścia. W niektórych krajach Unii, na przykład we Włoszech, Szwecji czy Portugalii zwolnienie pracownika jest ekstremalnie drogie. Natomiast w Stanach Zjednoczonych prawo nie oferuje pracownikom praktycznie żadnej ochrony a zwolnienie często odbywa się z dnia na dzień.

Więcej

04 listopada 2020

forbes.pl

Co zrobić, gdy tracimy kontrolę nad finansami w firmie

W obecnej chwili bardzo trudno prognozować, jak długo potrwa pandemia i związane z nią spowolnienie gospodarcze. Utrudnia to przedsiębiorstwom redukcję ryzyka biznesowego oraz tworzenie skutecznych strategii finansowych. Mimo wszystko istnieje kilka sprawdzonych sposobów, jak poradzić sobie w sytuacji finansowej niepewności w firmie. W bardzo wielu przedsiębiorstwach mamy do czynienia z negatywnym wpływem ogólnej sytuacji gospodarczej na kondycję finansową. W takim przypadku najlepiej postępować spokojnie i zgodnie z planem. Należy pamiętać o tym, że zawsze można poprosić o pomoc ekspertów, renegocjować umowy kredytowe z bankami, wystąpić o finansowanie ze środków pomocowych lub renegocjować terminy płatności z kontrahentami.

Więcej

29 października 2020

biznes.wprost.pl

W czasie kryzysu nie brakuje możliwości inwestycyjnych

Każde spowolnienie gospodarcze przynosi okazje inwestycyjne – choćby takie, jak możliwość taniego zakupu akcji na giełdzie czy korzystnego przejęcia majątku upadających przedsiębiorstw. Nie inaczej jest teraz, przy czym nie sposób pozbyć się wrażenia, że aktualny kryzys jest wyjątkowo szczodry pod względem powstających dzięki niemu możliwości inwestycyjnych. Wygląda to niemalże tak, jakby koronawirus spadł z nieba startupom technologicznym. O nagłym rozwoju branży e-commerce napisano już chyba wszystko. Jednak wzrost ten pozostaje jedynie elementem szerszego zjawiska związanego z tym, że aby przetrwać kryzys, zarówno przedsiębiorstwa, jak i jednostki muszą działać bardziej efektywnie. Bardzo chętnie robimy więc zakupy w sieci. Dzięki temu oszczędzamy czas konieczny na wizytę w sklepie. Pracując zdalnie, oszczędzamy czas niezbędny na dojazdy do pracy.

Więcej

20 października 2020

mamstartup,.pl

Czy inwestorzy mogą liczyć na dalsze wzrosty na światowych giełdach?

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie w tej chwili światowi inwestorzy jest to, jak trwałe będą wzrosty cen akcji na giełdach. Od końca marca wartość najważniejszego amerykańskiego indeksu giełdowego – Dow Jones Industrial Average wzrosła o ponad 57 proc. Technologiczny Nasdaq 100 w tym samym czasie wystrzelił w górę o 80 proc. Bardzo wielu inwestorów interpretuje tę sytuację jako wzrost ryzyka – tym bardziej, że ogólna sytuacja gospodarcza na świecie pozostaje zła. Na problem należy jednak spojrzeć w szerszej perspektywie. Pamiętajmy, że wskutek pandemii COVID-19 w marcu tego roku na obu nowojorskich giełdach doszło do kilkudziesięcioprocentowych spadków. Trend ten odwrócił się pod koniec marca, kiedy amerykańska Rezerwa Federalna ogłosiła bezprecedensową akcje dodruku dolara.

Więcej

14 października 2020

rp.pl

FinTech dla małych i średnich przedsiębiorstw

Rozwój małych i średnich firm jest coraz częściej uzależniony od umiejętności stosowania przez nie nowoczesnych narzędzi finansowych. Dynamicznie rosnący sektor technologii finansowych (FinTech) ma coraz ciekawszą ofertę dla przedsiębiorców. W porównaniu z tym, co jeszcze do niedawna oferowały przedsiębiorcom banki, liczba narzędzi ułatwiających wzrost biznesu jest wręcz oszałamiająca. Rozwój płatności bezgotówkowych trwa już od drugiej połowy XX wieku. Jednak w ostatnim czasie szczególnie przyspieszył, a przedsiębiorstwa zaczęły korzystać z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi. Szczególnie przydatne są technologie umożliwiające przyjmowanie płatności w sieci lub przez urządzenia mobilne.

Więcej

12 października 2020

ksiegowosc.infor.pl

Gdzie inwestować w czasie kryzysu gospodarczego?

Obecny kryzys gospodarczy na wiele sposobów oddziałuje na rynki finansowe i kapitałowe. Inwestorzy, aby osiągnąć dodatni zwrot z inwestycji, będą musieli korzystać z bardziej ryzykownych instrumentów. Czy są na to gotowi i czy potrafią ograniczać ryzyko? Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja gospodarcza staje się bardzo niekorzystna dla inwestorów i posiadaczy oszczędności. Prawie zerowe stopy procentowe utrudniają instytucjom finansowym oferowanie atrakcyjnych produktów depozytowych, podczas gdy wskaźnik inflacji, mimo deflacyjnego charakteru kryzysu wzrósł do 3,2 proc.. Oznacza to, że pieniądze zdeponowane w formie lokat bankowych będą szybko tracić na wartości, a szczególnie trudna stanie się sytuacja osób oszczędzających długoterminowo.

Więcej

12 października 2020

manageronline.pl

Nowe technologie redukują korzyści wynikające z ekonomii skali

Wygląda na to, że w najbliższym czasie w bardzo wielu gałęziach gospodarki możemy się spodziewać rozproszenia struktur rynkowych. Widać to wyraźnie w branżach, w których tradycyjnie powstawały naturalne monopole. Najlepszym przykładem jest rynek energii. Przez dziesiątki lat uważano, że zbudowanie na danym terenie elektrowni oznacza, że w określonym promieniu budowa drugiej będzie nieopłacalna. Gdyby powstała druga, nierentowne byłyby obie. Elektrownie stawały się więc naturalnymi, lokalnymi monopolistami, co – nawiasem mówiąc – doprowadziło do konieczności daleko idących regulacji rynku energetycznego.

Więcej

29 września 2020

forexclub.pl

Czym jest SPAC (Special Purpose Acquisition Company) i czy warto w nie inwestować

Większość polskich inwestorów jeszcze nie wie, co to jest SPAC. Jednak prawdopodobnie niedługo ten termin będą znali wszyscy, mówimy bowiem o pomyśle na inwestycje w ciężkich czasach. A czasy dla inwestorów są teraz wyjątkowo ciężkie. SPAC to skrót od special purpose aquisition company, tłumacząc na polski – celowa spółka akwizycyjna. Jest to spółka, której działalność polega wyłącznie na poszukiwaniu innego przedsiębiorstwa do przejęcia, nie posiadając jeszcze po stronie aktywów praktycznie żadnego majątku. W świecie finansów nie jest to żadna nowość, takie spółki istnieją od co najmniej kilkudziesięciu lat i są tak naprawdę specyficzną formą funduszy inwestycyjnych. Jednak dotąd, z uwagi na szczególnie wysoki poziom ryzyka, jaki muszą podjąć inwestorzy, nie były one szczególnie popularne. Wszystko zmieniło się w ostatnich miesiącach.

Więcej

27 września 2020

rp.pl

Ryzyko walutowe w eksporcie – jak się zabezpieczyć?

Liczba powiązań polskiej gospodarki z zagranicą w ostatnich latach wzrasta w ogromnym tempie, a zagraniczni kontrahenci bardzo rzadko rozliczają się z polskimi firmami używając złotego. Tymczasem polskie małe i średnie przedsiębiorstwa często nie mają odpowiedniej wiedzy ani kadr, aby unikać ryzyka walutowego. Problem ryzyka walutowego (kursowego) w znacznym stopniu rozwiązałoby członkostwo Polski w strefie euro. Jednak nie zanosi się na to  w najbliższych latach. Dlatego przedsiębiorcy powinni przynajmniej zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie ponoszą.

Więcej

17 września 2020

biznes.wprost.pl

Akcje firm najbardziej poszkodowanych przez kryzys mogą być niedoceniane

Jednym z najważniejszych pytań, jakie aktualnie stawiają sobie inwestorzy na rynkach kapitałowych jest to, jak będą sobie radzić w przyszłości sektory najbardziej poszkodowane przez kryzys. Czy sieci hoteli i linie lotnicze mogą być doskonałą okazją inwestycyjną? Bardzo niskie stopy procentowe już od ponad 10 lat wyznaczają trendy na rynkach kapitałowych. W związku z tym inwestorzy muszą szukać innych rozwiązań niż lokaty bankowe i obligacje skarbowe. Jeżeli chcą osiągnąć jakiekolwiek dochody lub choćby uniknąć strat związanych z inflacją, muszą zainteresować się aktywami o wyższym ryzyku. To oznacza, że szczególnie atrakcyjne mogą stać się inwestycje w akcje przedsiębiorstw.

Więcej

08 września 2020

forbes.pl

Na celowniku inwestora. Jak znaleźć perełkę w gąszczu innowacyjnych projektów

Z punktu widzenia inwestora, który chce wyłożyć środki na start-up, kluczowa będzie trwała przewaga konkurencyjna projektu. Powinna się opierać na czynnikach unikalnych, takich jak trudna do skopiowania, opatentowana technologia czy ekspercka wiedza, której nie da się zdobyć w krótkim czasie. Pierwszym etapem oceny przedsięwzięcia przez inwestora powinna być ocena jego założycieli. Najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę, to wiedza, doświadczenie, pracowitość, zaangażowanie w projekt, zdolność rozwiązywania problemów i umiejętność reagowania na sytuacje kryzysowe. Szczególnie cenna jest unikalna wiedza techniczna założycieli.

Więcej

18 sierpnia 2020

ceo.com.pl

Inwestorzy szukają alternatywnych metod lokowania kapitału

Polsce potrzebny jest skuteczny model finansowania małych i średnich przedsiębiorstw ze środków prywatnych. Nowoczesna gospodarka nie może się dynamicznie rozwijać bez sprawnie działającego rynku inwestycji alternatywnych. Nie jest wykluczone, że już w najbliższym czasie indeksy giełdy NYSE w Nowym Jorku pójdą w ślady swoich odpowiedników z technologicznej giełdy Nasdaq i pobiją nowe rekordy wszechczasów. Wartość indeksu Dow Jones, od drugiej połowy marca, wzrosła już o 47%. Warszawska giełda jest co prawda daleka od historycznych rekordów, ale tutaj również inwestorzy zarobili około 40% w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Fakt, że dzieje się to w czasie najgłębszego kryzysu, gdy produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale spadł aż o 32,9%, jest ekonomicznym absurdem. Zastanówmy się jednak, czy można z tego wyciągnąć jakieś użyteczne wnioski.

Więcej

12 sierpnia 2020

forbes.pl

Specjaliści od inwestowania w start-upy. Czy mogą dać zarobić także Kowalskiemu?

Inwestycje na rynkach nieregulowanych wymagają specyficznej wiedzy. Dlatego większość z nich odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji – takich jak alternatywne spółki inwestycyjne. Rolą tych ostatnich jest ocena strategii biznesowej przedsiębiorstw (w tym start-upów) oraz przedstawienie jej inwestorowi w zrozumiały sposób. Celem inwestora jest osiągnięcie odpowiednio wysokiej stopy zwrotu przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka. Spełnienie pierwszego warunku stało się ostatnio trudne na tradycyjnych rynkach pieniężnych. Wobec tego alternatywne spółki inwestycyjne stały się kuszącą alternatywą.

Więcej

12 sierpnia 2020

europejskafirma.pl

Nagrody i wyróżnienia

Grupa Assay w Warszawie została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XV edycji Konkursu Gepardy Biznesu 2020, XIII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2020, XIII edycji Konkursu Efektywna Firma 2020, w VIII edycji Konkursu Światowa Firma Worldwide Company 2020  i VIII edycji Programu Promocyjnego Mocna Firma Godna Zaufania 2020 na podstawie danych finansowych. Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza. Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Więcej

11 sierpnia 2020

rp.pl

Innowacje w obliczu pandemii okazały się niezbędne do przetrwania

Ci, którzy przespali dobre lata i nie inwestowali w cyfryzację, obsługę zdalną i nowe modele sprzedaży, mieli w trakcie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa bardzo duże problemy z płynnością działania – podkreślają eksperci. Łukasz Blichewicz, prezes grupy Assay, nie ma wątpliwości – odpowiedzią na pandemię oraz związany z nią kryzys gospodarczy okazała się technologia. – W okresie przymusowej izolacji dzięki nowym technologiom kontaktowaliśmy się ze sobą, robiliśmy zakupy, a dużą część wolnego czasu spędzaliśmy, korzystając z internetowych form rozrywki. Pandemia oraz ograniczenia z nią związane zmusiły nas do zmiany przyzwyczajeń i skorzystania z nowych możliwości – przekonuje.

Więcej

09 sierpnia 2020

forbes.pl

Na celowniku inwestora. Jak znaleźć perełkę w gąszczu innowacyjnych projektów

Z punktu widzenia inwestora, który chce wyłożyć środki na start-up, kluczowa będzie trwała przewaga konkurencyjna projektu. Powinna się opierać na czynnikach unikalnych, takich jak trudna do skopiowania, opatentowana technologia czy ekspercka wiedza, której nie da się zdobyć w krótkim czasie. Pierwszym etapem oceny przedsięwzięcia przez inwestora powinna być ocena jego założycieli. Najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę, to wiedza, doświadczenie, pracowitość, zaangażowanie w projekt, zdolność rozwiązywania problemów i umiejętność reagowania na sytuacje kryzysowe. Szczególnie cenna jest unikalna wiedza techniczna założycieli.

Więcej

06 sierpnia 2020

polskatimes.pl

Nowe technologie w walce z koronawirusem. „Przedsiębiorcy z branży technologicznej nie marnują szans”

Naszą odpowiedzią na pandemię oraz kryzys gospodarczy okazała się technologia. W okresie przymusowej izolacji dzięki nowym technologiom kontaktowaliśmy się ze sobą, robiliśmy zakupy, a dużą część wolnego czasu spędzaliśmy korzystając z internetowych form rozrywki. Zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów, w wyniku pandemii mamy do czynienia z przyspieszeniem rozwoju technologicznego w wielu dziedzinach. Producenci zaawansowanych technologii wychodzą z okresu pandemii silni jak nigdy przedtem. Jeden ze światowych liderów w branży gier komputerowych – Activision Blizzard, producent gry „Call Of Duty”, w pierwszym kwartale zanotował wzrost sprzedaży o 21% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

Więcej

04 sierpnia 2020

biznes.wprost.pl

Kryzys na razie omija warszawską giełdę

Warszawska giełda nie miała w ostatnich latach najlepszej opinii wśród inwestorów. Jej najważniejszy indeks – WIG 20 jest w trendzie spadkowym od 2007 roku. Obecna wartość indeksu, nieco poniżej 1800 punktów oznacza spadek o około 53% w porównaniu z rekordowym wynikiem z października 2007. Tak złe wyniki GPW, zupełnie odbiegające od trendów panujących na najważniejszych rynkach świata, są efektem niskich wycen najważniejszych notowanych przedsiębiorstw – spółek skarbu państwa. Niektórzy inwestorzy źle oceniają ich polityczne zależności oraz postępujące zmiany prawne związane z polskim rynkiem energetycznym. Jednak wygląda na to, że od kilku miesięcy coś na warszawskim parkiecie się zmienia. Niebywałe jest to, że akurat w czasie największego kryzysu, od końca marca do końca maja 2020, WIG 20 wzrósł aż o 17%. Indeks spółek paliwowych i chemicznych WIG MS-PET wzrósł w tym samym czasie aż o 30%.

Więcej

25 lipca 2020

biznes.wprost.pl

TUZY Biznesu „Wprost” rozdane

TUZY Biznesu rozdane. Redakcja „Wprost” uhonorowała firmy i ich liderów, oraz wizjonerów biznesu. W sobotę 25 lipca w Warszawie, w trakcie wydarzenia „Graj o swój biznes” realizowanego przez Manager Business Hub wręczono po raz pierwszy nagrody redakcji „Wprost” TUZY Biznesu. Jest to wyróżnienie dla firm i ich liderów, wizjonerów biznesu, którzy nie boją się iść pod prąd, nie unikają podejmowania ryzykownych decyzji, którzy skutecznie pomnażają kapitał i tworzą wartość firmy w dłuższym okresie. Laureatem pierwszej edycji nagrody został, m.in. Łukasz Blichewicz, prezes alternatywnej spółki inwestycyjnej ASSAY, która zapewnia młodym talentom nie tylko kapitał na rozwój, ale i kompleksowe doradztwo.

Więcej

16 lipca 2020

filarybiznesu.pl

Kryzys był, ale jak wpłynął na polskie firmy? Dominuje umiarkowany optymizm

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa, pojawiły się obawy, że ograniczenia w kontakcie społecznym i zamrożenie funkcjonowania wielu branż, będą miały fatalny wpływ na gospodarkę.

W komentarzu dla serwisu FilaryBiznesu.pl Łukasz Blichewicz – prezes zarządu w alternatywnej spółce inwestycyjnej Assay, podkreśla, że brakuje jeszcze informacji Głównego Urzędu Statystycznego o  upadłości i nowych rejestracji przedsiębiorstw za drugi kwartał 2020 roku. A to właśnie te dane dadzą pełny obraz sytuacji. Natomiast opublikowane już dane za pierwszy kwartał 2020 wyglądają całkiem nieźle. Co prawda liczba nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw spadła o 11,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, ale za to wzrosła o 7% w stosunku do czwartego kwartału 2019. Z kolei liczba upadłości podmiotów gospodarczych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zmniejszyła się o 8,4% .

Autor: Grzegorz Broński

Więcej

15 lipca 2020

wydawca.com.pl

Nowe technologie i sztuka

O nowoczesnych formach kontaktu ze sztuką oraz o tym skąd wiadomo, że dzieło sztuki jest dobre, rozmowa z Robertem Kaczmarskim, założycielem portalu Pikoteka.com.  Pikoteka.com to internetowy sklep ze sztuką. Skąd taki pomysł?
Od lat byłem związany z rynkiem reklamy a w reklamie naturalne jest, że kreacje i pomysły często krążą wokół sztuki. W sposób oczywisty często naszymi podwykonawcami byli fotografowie, często graficy, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze pomysły dotyczyły fotografii. Zaczęło się od tego, że chcieliśmy wesprzeć fotografów w sprzedaży ich artystycznych zdjęć. Na tamtym etapie projekt wydał się jednak zbyt absorbujący i w efekcie odłożyliśmy go na bok. Po jakimś jednak czasie postanowiliśmy do niego wrócić. Zaczęliśmy myśleć nie tylko o fotografiach, ale także o malarstwie czy rzeźbach.

Więcej

09 lipca 2020

magazynlbq.pl

Wiemy coraz więcej o wpływie COVID-19 na światową gospodarkę

UNIDO – Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego opublikowała raport o wpływie epidemii COVID-19 na światową gospodarkę. Rozważania ekspertów ONZ koncentrują się na trzech najważniejszych zagadnieniach: typowej ścieżce rozwoju i odbudowy gospodarki w czasie kryzysów zdrowotnych, problemach regionów najbardziej dotkniętych kryzysem oraz efektywnych metodach reakcji na kryzys. Przede wszystkim uwagę zwraca fakt, że koronawirus stanowi bardziej rozpowszechnione zagrożenie dla światowej gospodarki niż wcześniejsze epidemie, takie jak SARS, H1N1, MERS, Ebola czy Zika. Podczas poprzednich, w krajach najbardziej dotkniętych tempo rozwoju gospodarczego było o 2,4% niższe niż w pozostałych. Jednocześnie zauważono, że po ustaniu epidemii, wzrost gospodarczy przyspieszał, przekraczając o 1% wzrost w pozostałych krajach. Jest jednak obawa, że obniżone tempo wzrostu może się utrzymywać w kolejnych latach.

Więcej

18 czerwca 2020

wiadomosci.onet.pl

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania? Paweł Kruszyński, członek zarządu Grupy Assay ostrzega jednak: „Bardzo dużo mówi się o zagrożeniach dla przedsiębiorstw wynikających z epidemii. To do nich są skierowane wszystkie programy pomocowe. Tymczasem nie mówi się nic o zagrożeniach dla inwestorów. W związku z emisją ogromnej ilości pieniądza, który trafi bezpośrednio do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, cały czas istnieje niebezpieczeństwo wysokiej inflacji. Wtedy, przy pozostawieniu zerowych stóp procentowych, okazałoby się, że właściciele oszczędności mogą również ponosić straty i koszty walki z kryzysem. Rolą sektora finansowego jest stworzenie produktów, które zabezpieczą inwestorów przed takim niebezpieczeństwem”.

Więcej

16 czerwca 2020

cyfrowa.rp.pl

Pandemia zmieni układ sił w biznesie. Kto pójdzie na dno?

Obecny kryzys obnażył słabości jednych firm, ale dla innych okazał się szansą. Dziś jak nigdy innowacyjność jest w cenie. Łukasz Blichewicz, prezes spółki inwestycyjnej Assay: Typowe reakcje przedsiębiorców na kryzys to ograniczenie kosztów lub optymalizacja procesów produkcyjnych i biznesowych. Dlatego kryzysy często są katalizatorami innowacji. Zmuszają do bardziej ekonomicznych zachowań. Jednak o tym, które zachowania są aktualnie ekonomiczne, decydują czynniki odrębne od bezpośrednich przyczyn kryzysu. Identyfikując te aktualne, możemy poznać odpowiedź na pytanie, jakie zmiany w światowej gospodarce przyniesie pandemia. Pewnie będzie to dalsze zmniejszenie znaczenia światowej wymiany handlowej.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

15 czerwca 2020

money.pl

Grupa PKP przeprowadzi w czerwcu na Helu pilotaż pojazdów elektrycznych

Grupa PKP przeprowadzi w drugiej połowie czerwca testy na Półwyspie Helskim w ramach prac badawczo-rozwojowych nad rozwojem elektromobilności z wykorzystaniem stacji ładowania małych pojazdów i rowerów elektrycznych, podały PKP SA. Pierwsza stacja ładowania małych pojazdów elektrycznych (rowery i hulajnogi elektryczne), na której będzie można podładować również urządzenia mobilne, została ustawiona przy dworcu we Władysławowie, a kolejna już wkrótce zostanie uruchomiona w Helu. Wdrażany obecnie projekt pilotażowy jest prowadzony w ramach projektu Pilot Maker Elektro ScaleUp, który jest współfinansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Testy na Półwyspie Helskim są owocem współpracy PKP Telkol ze start-upem TrybEco z Łodzi i wpisują się w działania PKP S.A. na rzecz rozwoju elektromobilności.

Więcej

12 czerwca 2020

biznes.wprost.pl

Kim są najlepsi polscy przedsiębiorcy? Ogłoszenie zwycięzców Listy 200 największych polskich firm

Tygodnik „Wprost” po raz szósty nagrodził najlepsze polskie firmy. Przyznawaliśmy wyróżnienia nie tylko największym przedsiębiorcom w kraju, ale też gigantycznym eksporterom i spółkom, które potrafią najszybciej pomnażać swoje zyski. Tegoroczny ranking 200 największych polskich firm był rankingiem rekordów. Jeszcze nigdy w historii naszego zestawienia polskie firmy nie sprzedały tak dużo. Pierwsze miejsce w dwusetce zajął nasz gigant paliwowy, PKN Orlen. Gala była okazją do wyróżnienia innych wiodących, polskich firm. Specjalne Orły „Wprost” wręczono firmom: Protech Motors Industrial Services Sp. z o.o., El-Expert Sp. z o.o., Grupa Assay i Polfrost Internationale Spedition Sp. z o.o.. Nagrodę Lidera Biznesu „Wprost” 2020 odebrała firma Provema Sp. z o.o.

Więcej

09 czerwca 2020

newsgastro.pl

W czasie recesji potrzeby klientów są ważniejsze

Branża gastronomiczna została szczególnie dotknięta restrykcjami związanymi z epidemią. Obecnie wszystko wskazuje na to, że życie wraca do normy. W związku z tym trzeba zrobić wszystko co możliwe, aby cała branża jak najszybciej mogła wrócić do normalności. Z ekonomicznego punktu widzenia na rynku gastronomicznym obserwujemy w tej chwili zmniejszoną podaż i zmniejszony popyt. Dla przedsiębiorców taka sytuacja jest najgorsza z możliwych, gdyż oznacza nieuchronną recesję. W konsekwencji ponowne otwarcie lokali gastronomicznych wcale nie musi oznaczać końca ich problemów. Strategię wyjścia z kryzysu należy głęboko przemyśleć pod kątem finansowym, marketingowym, a także z punktu widzenia polityki personalnej.

Więcej

09 czerwca 2020

autoexpert.pl

Epidemia ma przyspieszyć tempo zmian w branży motoryzacyjnej

Według Przemysława Rozmysłowicza, Chief Constructor w Elimen Racing, rynek samochodów elektrycznych mimo epidemii rośnie w tempie trzycyfrowym, a fabryki podzespołów w wyniku zakłóceń łańcuchów dostaw mogą trafić z powrotem do Europy i Stanów Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że branża pojazdów elektrycznych nie będzie dotknięta skutkami epidemii tak, jak rynek samochodów spalinowych. Europejskie stowarzyszenie producentów samochodów ACEA podało, że udział samochodów elektrycznych w sprzedaży na rynku europejskim w pierwszym kwartale 2020 roku wyniósł 6,8%. W pierwszym kwartale roku ubiegłego było to tylko 2,5%. Ten wzrost jest spowodowany dwoma czynnikami. Po pierwsze wzrosła sprzedaż samochodów elektrycznych w liczbach bezwzględnych, po drugie spadła sprzedaż samochodów z silnikami spalinowymi.

Więcej

08 czerwca 2020

polskatimes.pl

Wprowadzanie i wycofywanie restrykcji jest nieprzewidywalne. „Skalę powstałego bałaganu będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat”

Epidemia koronawirusa wyrządziła gospodarce bezprecedensowe szkody na wiele sposobów. Niedawno opublikowane przez GUS dane gospodarcze dotyczące kwietnia pozwalają na dość szczegółową ocenę rozmiaru strat.
Widać wyraźnie, że bezpośrednim efektem kryzysu są upadające przedsiębiorstwa i wzrastające bezrobocie. Pośrednio, gospodarce szkodzi niespotykana dotąd w państwach demokratycznych, skala ograniczeń wolności obywatelskich i problemy z praworządnością. Ograniczenia w poruszaniu, zamknięcie granic, zamrożenie sądownictwa i administracji spowodowały zaburzenia procesów biznesowych i technologicznych w ramach przedsiębiorstw a także przerwanie łańcuchów dostaw.

Więcej

04 czerwca 2020

Raport koronawirus

W historii epidemie zdarzały się często i zawsze miały znaczący, negatywny
wpływ na gospodarkę. Obecny kryzys ekonomiczny jest jednak z kilku powodów
wydarzeniem bezprecedensowym.

Oparte na usługach, nowoczesne gospodarki są w ogromnym stopniu
uzależnione od powiązań społecznych. A to właśnie w nie uderza koronawirus,
wymagając przemodelowania najistotniejszych procesów biznesowych.
Poziom ryzyka związanego z zarządzaniem przedsiębiorstwami wymknął się
spod kontroli. Zakłócenia dotyczą zarówno globalnych łańcuchów wartości,
jak i najmniejszych organizacji, takich jak zakłady fryzjerskie.

Więcej

01 czerwca 2020

hipoalergiczni.pl

Może to wcale nie alergia, tylko przewlekły zespół suchego oka? Dr n. med. Anna Ambroziak odpowiada

Przecierasz oczy, bo swędzą i mówisz „Ach, znowu ta alergia!”. Pieczenie, zaczerwienienie, suchość, a Ty i tak nic z tym nie robisz, bo mówisz „Ach, ta alergia!”. I tak mijają miesiące, czasem lata, a Ty lekceważysz i alergię i oczy! Może to wcale nie alergia, tylko przewlekły zespół suchego oka, który nęka coraz większą rzeszę ludzi z powodów cywilizacyjnych? Światło, oliwa i sen, zobacz jak naprawić sytuację i jak sobie przy tym nie zaszkodzić. Rozmawiamy z dr n. med. Anną Ambroziak, Dyrektor Medyczną i Naukową Centrum Okulistycznego Świat Oka, specjalistką chorób oczu, redaktorką stanowiska Polskiej Grupy Ekspertów Akademii Powierzchni Oka.

Więcej

20 maja 2020

money.pl

Restauracje muszą przeprosić się z dowozem. Przynajmniej na początku

Choć od kilku dni restauracje mogą już działać, to bez oferowania jedzenia na wynos będzie im trudno się utrzymać – twierdzą eksperci. Przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy Polacy nadal mogą preferować zamawianie posiłków do domu. Mogło dojść do trwałych zmian w preferencjach klientów. Co najmniej przez jakiś czas może się utrzymać zwiększona popularność posiłków na wynos – tłumaczy w „Rz” prezes platformy Gastrojob Antoine Azais. Efekt? Nie wszystkie lokale, które się ponownie otworzą, przetrwają w dłuższym okresie – prognozuje Azais. I dodaje, że najbliższe miesiące mogą być dobrą okazją do przejęć i konsolidacji.

Autor: Jakub Ceglarz

Więcej

19 maja 2020

rp.pl

Dostawy jedzenia przeżywają boom

Epidemia wywołała rewolucję w branży gastronomicznej. Zbankrutuje nawet 30 proc. restauracji, rozkwitnie rynek przejęć, a w siłę już rosną serwisy z posiłkami na wynos. Zamknięcie lokali gastronomicznych w czasie pandemii stało się gwoździem do trumny dla wielu biznesów tego sektora. Antoine Azais, prezes platformy Gastrojob, działającej w branży gastronomicznej, wskazuje, iż wielu dobrze prosperującym firmom, które miały stabilne przychody finansowe i lojalnych klientów, w tym kluczowym momencie zabrakło kapitału obrotowego. Efekt? Zbankrutuje około 20–30 proc. lokali gastronomicznych – zauważa Azais.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

18 maja 2020

comparic.pl

Czy w czasie epidemii rynki mogą być naprawdę efektywne?

Masowa informatyzacja procesów biznesowych prowadzi do zwiększenia ich efektywności. Z punktu widzenia inwestora, hipoteza rynku efektywnego to jedna z ciekawszych koncepcji ekonomicznych. Dotyczy ona w szczególności rynków papierów wartościowych, walut i surowców. Zakłada, że ceny instrumentów finansowych w danej chwili w pełni odzwierciedlają wszystkie dostępne informacje na ich temat. Inaczej mówiąc, nie ma informacji, które mogą pomóc w ustaleniu przyszłych cen. Inaczej mówiąc, nie ma informacji, które mogą pomóc w ustaleniu przyszłych cen. Osobą najbardziej zasłużoną w badaniu efektywności rynków jest laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, profesor uniwersytetu w Chicago Eugene Fama. Jego teoria została sformułowana na początku lat 70-tych XX wieku.

Więcej

18 maja 2020

liderzyinnowacyjnosci.com

Po Europie krążą polskie rowery

TrybEco, polski producent rowerów, skuterów i hulajnóg elektrycznych, otwiera salony franczyzowe w Irlandii i Szwajcarii. Zainteresowanie produktami firmy na zagranicznych rynkach potwierdza ich wysoką jakość. Jednoślady idealnie wpisują się także w trend „smart city”. Dzięki nim przemieszanie się po dużych i zatłoczonych miastach jest szybkie i przede wszystkim ekologiczne. Obecnie spółka posiada kilkadziesiąt punktów sprzedażowo-serwisowych w całej Polsce. Kraje Europy Zachodniej, to naturalny kierunek naszej ekspansji, ze względu na dużą świadomość ekologiczną oraz aktywność społeczeństwa. Obecnie jesteśmy w trakcie uruchamiania współpracy na terenie Niemiec, Holandii czy Słowacji oraz Irlandii i Szwajcarii, poprzez nowe salony franczyzowe. W planach marki mamy dalszą ekspansję na inne rynki zagraniczne takie jak Włochy czy Francja, mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco.

Więcej

14 maja 2020

rp.pl

Firmy technologiczne rosną na pandemii. Kto zyskuje najwięcej

Pandemia nie zaszkodziła firmom technologicznym – zwiększają przychody, dają największe zwroty akcjonariuszom i nieustannie przyciągają inwestorów. Co ważne, obecny kryzys – wbrew obawom – nie pogrążył startupów. Eksperci twierdzą, że choć epidemia ma negatywny wpływ na efektywność systemu finansowania młodych, innowacyjnych spółek, to przybywa przykładów udanych transakcji venture capital. Nie jest to jednak łatwy czas dla takich spółek. Jak tłumaczy Rybacki, popularną i skuteczną metodą pozyskiwania kapitału przez startupy jest roadshow. Tymczasem praktycznie wszystkie imprezy branżowe zostały odwołane. – Brak bezpośredniego kontaktu przedsiębiorcy i inwestora może stanowić problem szczególnie wtedy, gdy chodzi o inwestycje o podwyższonym stopniu ryzyka. Inwestorom trudniej podejmować optymalne decyzje, coraz więcej projektów jest w zawieszeniu – zaznacza.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

07 maja 2020

rp.pl

Jak pandemia zmieni branżę nowych technologii

Branża technologiczna powinna się skupić na tym, co od zawsze robi najlepiej. Czyli na coraz bardziej efektywnym zastępowaniu pracy człowieka przez maszyny – pisze Senior Partner w alternatywnej spółce inwestycyjnej ASSAY. Co cię nie zabije, to cię wzmocni. To popularne powiedzenie doskonale pasuje do współczesnej branży technologicznej. Bez względu na rządowe programy pomocowe, przetrwają jak zwykle, najlepiej przystosowani. W tym wypadku będą to te przedsiębiorstwa, które najszybciej zmienią swoją ofertę tak, aby zaspokajać zmienione w wyniku kryzysu potrzeby nabywców. Zrozumienie zmieniającej się struktury popytu będzie kluczowe.

Więcej

05 maja 2020

rp.pl

Pandemia matką wynalazków. Zagranica zainteresowana polskimi pomysłami

Rodzime startupy prześcigają się w pomysłach, które mogą pomóc w walce z koronawirusem i ułatwić funkcjonowanie w izolacji. Epidemia zamroziła rynek funduszy wysokiego ryzyka na świecie. A bez dopływu gotówki wiele startupów stanęło nad przepaścią. Kryzys to jednak nie tylko wizja utraty kroplówki z pieniędzmi i klientów, ale też – wbrew pozorom – szansa. Innowatorzy w czasach kryzysów stworzyli takie potęgi jak Slack, Dropbox czy Uber. I teraz nie musi być inaczej. – Ciężkie czasy są ogromną szansą dla tych przedsiębiorstw, które będą w stanie dostarczyć swoim klientom rozwiązania skutecznie zwiększające efektywność procesów technologicznych i biznesowych – przekonuje Iwo Rybacki, członek zarządu spółki inwestycyjnej Assay.

Więcej

04 maja 2020

mamstartup.pl

Polskie startupy budują ekologiczne samochody. Oto 6 projektów zaangażowanych w elektromobilność

Zatłoczone, zanieczyszczone i przepełnione hałasem ulice to współczesna rzeczywistość praktycznie każdego większego miasta. Elektromobilność to odpowiedź na ten problem. Zobaczmy zatem, jak polskie firmy wspierają tę branżę. Polska znajduje się obecnie na początkowym etapie wdrażania elektromobilności. Wykorzystując nasze doświadczenie, chcemy rozwijać trend elektryfikacji transportu i uczestniczyć w poprawie jakości życia mieszkańców naszego kraju. Dzięki współpracy z nami startupy, które tworzą ekologiczne formy transportu otrzymują dostęp do środków pozwalających im dynamicznie się rozwijać i maksymalizować swoją konkurencyjność na polskim i międzynarodowym rynku – mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Więcej

29 kwietnia 2020

mamstartup.pl

Jakie startupy mają szansę na sukces w czasach epidemii?

Ciężkie czasy są ogromną szansą dla tych przedsiębiorstw, które będą w stanie dostarczyć swoim klientom rozwiązania skutecznie zwiększające efektywność procesów technologicznych i biznesowych. Niedługo miną dwa miesiące od 12 marca 2020 roku, kiedy światowa gospodarka wpadła w szok związany z konsekwencjami epidemii koronawirusa. Aktualnie zachowania inwestorów na rynkach zaczynają przybierać bardziej racjonalną formę. Dostępne są też pierwsze dane pozwalające ocenić skuteczność przyjętych przez przedsiębiorstwa strategii. Przygotowany przez serwis Nerdwallet ranking najlepszych amerykańskich inwestycji giełdowych ostatnich 52 tygodni nie pozostawia wątpliwości. Branża technologiczna przeżyje obecny kryzys.

Więcej

14 kwietnia 2020

rp.pl

Innowacje pomogą w rozwoju po pandemii

Szanse dostrzega także Łukasz Blichewicz, prezes spółki inwestycyjnej Assay. Zastrzega on, że innowacje, szczególnie te związane ze sztuczną inteligencją, przemysłowym internetem rzeczy, robotyką czy technologią 5G, są bardzo kapitałochłonne i osiągnięcie progu opłacalności wymaga często ogromnej skali produkcji. Zatem – jak przekonuje – ogólnoświatowy kryzys gospodarczy może nieco przyhamować ich tempo rozwoju. Zaraz jednak dodaje, że jednym z podstawowych celów innowacji jest zwiększenie efektywności i odpowiedź na nowo powstałe zapotrzebowanie. – A właśnie kryzys wywołany pandemią jest momentem, kiedy ta efektywność jest szczególnie potrzebna – zaznacza.

Autor: Michał Duszczyk

Więcej

08 kwietnia 2020

rp.pl

Jazda na e-rowerze lepiej wpływa na kondycję niż na tradycyjnym

Z sondażu CBOS wynika, że na rowerach jeździ ok. 70 proc. Polaków i liczba ta stale rośnie. Jednoślady wykorzystujemy głównie do jazdy rekreacyjnej oraz jako środek komunikacji. Rower elektryczny pomaga użytkownikowi. Nie ma jednak mowy o tym, by rozleniwiał cyklistów. Wspomaganie elektryczne zachęca do intensywniejszego pedałowania, bez dodatkowego obciążania mięśni. Możemy to porównać do bieżni, która poprzez samodzielny ruch wymusza bieg jej użytkownika. Napęd dwukołowca odcina się samoczynnie przy 25 km/h. Po przekroczeniu prędkości wspomaganej przez silnik elektryczny, rower jedzie już tylko dzięki sile naszych mięśni. Według badań naukowców, tego typu rozwiązanie lepiej wpływa na kondycję rowerzystów, niż jazda na zwykłym pojeździe – mówi Tomasz Przygucki, prezes TrybEco, łódzkiego producenta rowerów elektrycznych.

Więcej

03 kwietnia 2020

polskatimes.​pl

Każdy krach giełdowy to bańka spekulacyjna. Co robić?

O wpływie koronawirusa na gospodarkę napisano już prawie wszystko. Wiemy, że kłopoty mają sieci hoteli, restauracje i linie lotnicze. Wiemy też, że powstają nowe szanse rynkowe dla sektora e-commerce. Zastanówmy się jednak, jak można rozwiązać najważniejszy problem dzisiejszych rynków, jakim jest skokowy wzrost ryzyka. A ryzyko wzrosło ostatnio tak bardzo, że wielu inwestorów zaczyna na poważnie myśleć o chowaniu gotówki pod materacem. Jest jednak jedno wyjście. Kompasem na wzburzonym oceanie powinno być konsekwentne opieranie strategii inwestycyjnych na danych fundamentalnych.

Więcej

02 kwietnia 2020

manageronline.pl

Czy rządowe finansowanie startupów jest skuteczne?

Istnieje stosunkowo niewiele badań naukowych na temat finansowania polskich startupów technologicznych. Jednym z nich jest opublikowane w 2017 roku badanie pod tytułem „Źródła finansowania startupów w Polsce”, autorstwa Edyty Cegielskiej i Danuty Zawadzkiej z Politechniki Koszalińskiej. Ciekawym wnioskiem wynikającym z tego badania jest to, że aż 50% polskich startupów w ogóle nie korzysta z zewnętrznych źródeł finansowania. Powody tego zjawiska są nieznane, ale można się domyślać, że albo przedsiębiorcy chcą zachować pełną kontrolę nad firmą, albo dostęp do zewnętrznego finansowania jest zbyt trudny dla młodych przedsiębiorstw nieposiadających przychodów i wiarygodności kredytowej. Tymczasem prosta logika wskazuje na to, że na bardzo szybko zmieniającym się rynku technologicznym, powolny rozwój organiczny to recepta na porażkę w walce z dynamicznie działającą konkurencją.

Więcej

17 marca 2020

gu.com.pl

Dłuższa praca – obowiązek czy przywilej

Starzenie się polskiego społeczeństwa jest faktem. Nikłym pocieszeniem jest, że podobne problemy przeżywają i inne kraje nie tylko w Europie, ale i na świecie. Zwiększająca się liczba osób w starszym wieku to nie tylko kłopot dla gospodarki, gdyż w przyszłości coraz mniej osób będzie aktywnych zawodowo, tworząc produkt krajowy brutto, ale także dla samych obywateli. Bez wątpienia będziemy mieli do czynienia ze skokowym wzrostem liczby osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych oraz równie dynamicznym spadkiem liczby osób pracujących – uważa Łukasz Blichewicz, prezes zarządu firmy doradczej Assay Consulting & Research.

Więcej

16 marca 2020

parkiet.com

Co czeka startupy technologiczne

Czy polskie startupy są realną alternatywą dla inwestorów? Trochę tak, a trochę jeszcze nie. Trudno jednak wyobrazić sobie rynek, który w najbliższym czasie będzie rósł bardziej dynamicznie. Dla inwestora nie ma nic bardziej ekscytującego, niż znać przyszłość wcześniej niż inni. A w przyszłości polskiej gospodarki jest kilka rzeczy pewnych, z których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Chyba najważniejsza z nich to czekający nas intensywny wzrost rynku startupów technologicznych. To do nich będzie należeć nadchodząca dekada.

Więcej

06 marca 2020

warszawa.naszemiasto.pl

Dobry wzrok – co jeść, by o niego dbać? Czy witaminy i luteina na oczy działają? Jak troszczyć się o suche oczy?

Skąd biorą się wady wzroku? Jak wyjaśnia dr Anna Ambroziak z Centrum Okulistycznego „Świat Oka”, na ich wielkość i progresję wpływa przede wszystkim wzmożony wysiłek wzrokowy w bliskich odległościach np. czytanie, nauka, praca przed monitorem komputera czy wielogodzinne korzystanie ze smartfona. Niekorzystne są też zbyt rzadkie przerwy w wysiłku wzrokowym, a ponadto brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu w otwartej przestrzeni i w naturalnym oświetleniu.

Autor: Anna Rokicka-Żuk

Więcej

06 marca 2020

polskatimes.pl

Odpowiedzialne inwestowanie jest nieopłacalne? Niekoniecznie

Inwestowanie odpowiedzialne społecznie oznacza, że inwestorzy chcą, aby ich przedsięwzięcia oprócz przynoszenia zysków finansowych, przyczyniały się do pozytywnych zmian społecznych. Z czysto finansowego punktu widzenia, podejście odpowiedzialne społecznie z reguły oznacza wzrost kosztów operacyjnych, czyli może negatywnie wpływać na stopę zwrotu. Nie ma jednak wątpliwości, że zaangażowanie przedsiębiorstw w działania nieetyczne lub nieodpowiedzialne społecznie prowadzi do bardzo niekorzystnych skutków, takich jak procesy sądowe czy bojkoty konsumenckie. Inwestorzy, również z powodów finansowych, nie mogą sobie pozwolić na zatruwanie środowiska, dyskryminację pracowników ze względu na płeć albo pochodzenie etniczne

Więcej

29 lutego 2020

wysokieobcasy.pl

Smog, praca przed komputerem, przyspieszają starzenie się wzroku. Choroby gałki ocznej pojawiają się coraz wcześniej

Dużo się mówi o szkodliwym działaniu światła niebieskiego czy promieniowania UV i jego wpływu na przyspieszone starzenie się oczu. Jak zadbać o wzrok? Po 40. roku życia mówi się o fizjologicznej starczowzroczności, ładniej nazywanej prezbiopią. Wiele czynników cywilizacyjnych drastycznie przyspiesza starzenie się wzroku. A nasz stan psychosomatyczny jest bardzo zależny od kondycji oczu. Kiedy wzrok niedomaga, pojawia się gorsze samopoczucie. Zaburzenia powierzchni oka, np. suche oko, mogą być przyczyną depresji. Nie należy zatem bagatelizować dbania o wzrok i profilaktyki – mówi dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki z Centrum Okulistycznego „Świat oka”.

Autor: Maria Kowalczyk

Więcej

24 lutego 2020

czasdlaseniora.pl

Jak depresja wpływa na zmysł wzroku

Według szacunkowych danych opracowanych w 2017 roku przez Światową Organizację Zdrowia depresja dotyka 322 miliony osób na świecie a zaburzenia lękowe ponad 264 miliony. Niestety liczba zachorowań stale wzrasta czyniąc depresję wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do funkcjonowania na świecie. W Polsce na depresję cierpi ponad 1.8 mln ludzi. O ubocznych skutkach depresji na zmysł wzroku i o tym czy zaburzenia tego zmysłu mogą skutkować jej nasileniem opowiada dr Anna Maria Ambroziak specjalistka okulistyki, dyrektor medyczna i naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka.

Więcej

18 lutego 2020

rp.pl

Mit polskich innowacji

Według raportu Startup Poland spośród wszystkich młodych firm uzyskujących dofinansowanie ok. 69 proc. otrzymuje wsparcie państwa, a nieco ponad 30 proc. – od funduszy typu venture capital. – Oznacza to, że wsparcie rządowe można uzyskać dwa razy łatwiej. I to jest bardzo ciekawa statystyka. Najwyraźniej państwowe fundusze są znacznie bardziej skłonne do podejmowania ryzyka. Sądząc po rezultatach, prawdopodobnie to ryzyko jest zbyt duże – podkreśla Iwo Rybacki z zarządu Grupy Assay. Dodaje, że innym problemem są kwoty dofinansowań.

Autor: Katarzyna Kucharczyk

Więcej

17 lutego 2020

strefabiznesu.pl

Ujemne stopy procentowe wspomagają gospodarkę?

We współczesnej gospodarce podstawową rolą banków centralnych jest kontrolowanie ilości pieniądza w obiegu. Właściwa polityka w tym zakresie zapewnia zaufanie do pieniądza oraz stabilność cen. Podstawowym narzędziem dla banku centralnego jest krótkoterminowa stopa procentowa. Konsekwencją jej obniżenia jest zwiększenie ilości pieniądza w obiegu dzięki temu, że banki komercyjne mogąc pożyczać taniej, pożyczają więcej. Odwrotnie jest w przypadku podwyższenia stopy procentowej. Taki krok pomaga bankom centralnym walczyć z inflacją.

Więcej

12 lutego 2020

comparic.pl

Banki nie chcą pieniędzy Polaków. Gdzie szukać dodatnich stóp zwrotu?

To nie jest dobry czas dla lokowania naszych pieniędzy w bankach. Ale czy mamy jakiekolwiek wystarczająco zyskowne i bezpieczne alternatywy? Zastanówmy się, dlaczego oprocentowanie lokat jest w ostatnich latach tak mało atrakcyjne. Nawiasem mówiąc, w Polsce nie jest aż tak źle. W wielu krajach, w tym w strefie euro, inwestorzy mają znacznie gorzej. Źródło problemu leży w polityce monetarnej banków centralnych. Najważniejszym narzędziem wpływu na gospodarkę poprzez politykę monetarną są stopy procentowe. Ich obniżanie w celu ożywienia gospodarki, od około dziesięciu lat stało się ulubionym zajęciem najważniejszych światowych banków centralnych.

Więcej

11 lutego 2020

magazynlbq.pl

Czy startupy mogą rozwijać się samodzielnie?

Jakie są potrzeby młodych, dynamicznie rozwijających się firm? Czy są w stanie rozwinąć się bez pomocy inwestorów? Nawet jeżeli tak, to czy organiczny rozwój ma sens na dynamicznych rynkach nowych technologii? Każdy startup zaczyna się od pomysłu. Najczęściej założycielom udaje się rozwiązać jakiś problem. Wtedy powstaje pytanie, czy projekt ma sens biznesowy. Czy przyjmie się na rynku? Czy nabywcy będą gotowi zapłacić tyle, aby stał się rentowny? Pierwszą potrzebą startupu jest więc konieczność walidacji modelu biznesowego.

Więcej

06 lutego 2020

kobieta.dziennik.pl

Prawdziwą miłość widać w oczach – dosłownie!

Pożeranie wzrokiem to nie mit! Czy okulista patrząc w oczy pacjenta jest w stanie zobaczyć, że jest on zakochany? Dr med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka: Są pewne symptomy stanu zakochania i jeśli wiemy, że ten człowiek jest w tym stanie, to widzimy je natychmiast. Przede wszystkim rozszerzają się nasze źrenice. Oczy robią się przez to „większe”. Kiedy patrzymy na kogoś kto nam się bardzo podoba, źrenice mogą powiększyć się prawie dwukrotnie. A to z kolei bardzo podoba się płci przeciwnej i efekt jest taki, że może wywołać zauroczenie patrzącego.

Więcej

28 stycznia 2020

strefainwestorow.pl

Inflacja rośnie, a mimo to banki obniżają oprocentowanie lokat

Stopy procentowe w NBP są od dawna na rekordowo niskich poziomach, a mimo to banki dalej obniżają oprocentowanie lokat. Robią to pomimo, że inflacja rośnie, a tzw. podatek belki obniża i tak niskie oprocentowanie. Mimo to, jak podkreśla fundusz inwestycyjny Assay, Polacy wciąż trzymają blisko 50% gotówki i depozytów w bankach. – Lokaty bankowe zapewniają największe bezpieczeństwo zainwestowanych środków, ponieważ ujęte są w bankowym systemie gwarancyjnym. Ceną za to bezpieczeństwo jest jednak niskie oprocentowanie, czyli możliwość uzyskania niskich zwrotów z inwestycji.

Autor: Natalia Kieszek

Więcej

27 stycznia 2020

biznes.newseria.pl

Zaufanie do polskiego rynku finansowego: Bezpieczeństwo a zyski inwestorów

Oprocentowanie lokat bankowych w kraju jest obecnie na najniższym poziomie w historii, a odsetki nadal są obniżane. Kiedy porównamy je z inflacją, okazuje się, że powierzając nasze pieniądze bankom możemy na tym stracić, zamiast zyskać. Mimo to, struktura oszczędności Polaków to wciąż blisko 50% udział gotówki i depozytów w bankach. Barierą w zmianie naszego podejścia do inwestycji jest niski poziom zaufania do rynku oraz mała wiedza ekonomiczna w naszym kraju, Milena Krasuska, Chief Operations Officer w Grupie Assay.

Więcej

27 stycznia 2020

parkiet.com

Czy polskie startupy mają czym podbijać Europę

Patrząc obiektywnie na osiągnięcia polskich startupów, nie jest dobrze. Co trzeba zrobić, aby to zmienić? Magazyn CEOWorld niedawno opublikował ranking państw najbardziej przyjaznych startupom. Pierwsze trzy miejsca zajęły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada. Na siódmym miejscu znalazła się Polska, wyprzedzając Szwecję, Danię, Szwajcarię, a nawet Singapur i Australię. Estonia – lider wśród innowacyjnych państw Europy Środkowo-Wschodniej, która dała światu między innymi serwis Skype, zajęła dopiero 16. miejsce.

Więcej

26 stycznia 2020

rp.pl

Państwo dolało paliwa startupom. Jest rekord

Kapitał wysokiego ryzyka płynie do młodych, innowacyjnych firm w Polsce szerokim strumieniem. W ub. r. fundusze VC zainwestowały nad Wisłą pięć razy więcej niż w rekordowym dotąd 2017 r. Rynek finansowania startupów w naszym kraju, po dekadzie stagnacji, wreszcie wystrzelił. Wartość tego typu inwestycji wzrosła w 2019 r. do niemal 1,3 mld zł – wynika z najnowszego raportu PFR Ventures i Inovo Venture Partners, który „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza.

Więcej

21 stycznia 2020

outsourcingportal.eu

Skąd pochodzą fundusze, z których korzystają startupy w Polsce?

Większość środków, z których korzystają start-upy w Polsce, pochodzi z funduszy państwowych. Powodem jest łatwość pozyskania tego rodzaju finansowania oraz niewielka liczba funduszy prywatnych, które inwestują w ten obarczony ryzykiem rynek. Jak wynika z raportu „The Polish tech scene. 5 years” przygotowanego przez Fundację Startup Poland pozyskanie dotacji państwowej jest dwa razy prostsze niż nawiązanie współpracy z funduszem Venture Capital. Jednak to właśnie współpracując z funduszem, przedsiębiorcy mają większą szansę na sukces rynkowy.

Więcej

16 stycznia 2020

polskatimes.pl

Inwestor 2020. Jeśli nie lokata, to co? Ekspert: Przyszłość branży funduszy inwestycyjnych leży w inwestycjach alternatywnych

Aktualne oprocentowanie trzymiesięcznych lokat bankowych waha się od 2 do 3 proc. w stosunku rocznym. Jednocześnie według danych podanych przez GUS w grudniu 2019, aktualna stopa inflacji wynosi 3,4 proc. W dodatku ekonomiści prognozują jej dalszy wzrost. Wyższe będą między innymi ceny energii, a napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie zawsze skutkowała wzrostem cen paliw. Na razie otwarte pozostaje pytanie, czy NBP odpowie na wzrost inflacji podwyższeniem stóp procentowych. To mogłoby doprowadzić do podwyższenia oprocentowania lokat. Póki co, wygląda jednak na to, że po uwzględnieniu inflacji, na lokatach bankowych w Polsce raczej można stracić, a nie zarobić.

Więcej

08 stycznia 2020

strefabiznesu.pl

Polska potrzebuje czegoś więcej niż inwestycje zagraniczne

Polska jest nadal interesująca dla bezpośrednich inwestorów zagranicznych. Czy trend wzrostowy będzie trwał? Prawdopodobnie tak. Jednak dziś polskiej gospodarce nie wystarczą inwestycje. Potrzebne są coraz bardziej intensywne, kompleksowe powiązania z gospodarką światową.

Więcej

21 grudnia 2019

centruminformacji.net

Innowacyjność Polskich firm

Wywiad z Łukaszem Blichewiczem – CEO Grupy Assay. Jakie są mocne strony polskich, rodzimych firm w budowie innowacyjnej gospodarki?
Przede wszystkim otwartość na innowacyjne, nowatorskie rozwiązania i chęć ich przyjmowania. Po kilkudziesięciu latach technologicznego i gospodarczego zastoju, podczas którego kraje zachodnie dokonały ogromnych postępów, mamy jako Polacy nieodpartą chęć tworzenia lepszej rzeczywistości dla nas i naszego otoczenia.

Więcej

20 grudnia 2019

centruminformacji.net

Krótka ścieżka do dłuższej współpracy

Doradcy finansowi, eksperci finansowi, trenerzy finansowy –często myleni z doradcami inwestycyjnymi – nazywają się niezależnymi. Ale tanie zależność i obiektywizm w rzeczywistości nie występują. Tak jak w każdej sprzedaży liczy się wykonanie planu miesięcznego, kwartalnego i wysokość prowizji, jaką pośrednik otrzyma od danej instytucji finansowej.

Więcej

18 grudnia 2019

isbnews.tv

Fundusz inwestycyjny Assay chce mieć w portfelu 40 spółek do końca 2020 roku

Grupa Assay, alternatywny fundusz inwestycyjny chce w mieć w swoim portfelu 40 spółek. Obecnie łączna kapitalizacja 23 spółek portfelowych wynosi 38 mln zł. Alternatywne spółki inwestycyjne i alternatywne fundusze inwestycyjne, to szansa dla start-upów. Inwestycje Grupy Assay w 90 proc. kończą się komercjalizacją, w przeciwieństwie do trendów rynkowych, gdzie większość młodych firm kończy działalność w ciągu dwóch lat.

Więcej

18 grudnia 2019

praca.interia.pl

Podwyżka płac minimalnych to okazja biznesowa

Zgodnie z zapowiedziami polityków partii rządzącej, nabierają tempa coroczne podwyżki wynagrodzeń minimalnych. W 2015 roku, czyli w momencie objęcia władzy przez rząd Beaty Szydło, płaca minimalna wynosiła 1750 zł brutto. Od 1 stycznia 2016 r. wzrosła o niecałe 6 proc. W następnych latach wzrost wynosił odpowiednio: 8,1 proc. w roku 2017, 5 proc. w roku 2018 oraz 7,1 proc. na początku tego roku. Podwyżka, jaka nas czeka na początku 2020 roku, jest największą z dotychczasowych. Płaca minimalna wzrośnie z 2250 do 2600 złotych, to jest o ponad 15 proc.

Więcej

17 grudnia 2019

energetyka24.com

Blichewicz: nasze pojazdy elektryczne mogą konkurować z Zachodem

Z prezesem funduszu inwestycyjnego Assay, wspierającego polskie spółki z branży e-mobility, które już teraz konkurują z firmami zachodnimi, przynoszą zyski, a w przyszłym roku uruchomią pierwszą na świecie ligę elektrycznego rallycrossu, Łukaszem Blichewiczem rozmawiał Maciej Zaniewicz.

Autor: Maciej Zaniewicz

Więcej

16 grudnia 2019

dlahandlu.pl

MatchUp – polska aplikacja, która pomoże w internetowych zakupach

Na czym polega jej fenomen i czym może zachwycić polskich odbiorców? O tym opowiada Mirosław Wawraszko, twórca aplikacji. Obserwując rynek odzieżowy zauważyliśmy, że dobieranie rozmiaru opiera się na próbie odnalezienia swoich wymiarów w tabeli, do której w mniejszym lub większym stopniu pasujemy. A co by było, gdybyśmy to odwrócili? I to ubranie byłyby dopasowywane indywidualnie i automatycznie do nas, a my bez wchodzenia do przebieralni z ogromną ilością rzeczy, za pomocą smartfona, moglibyśmy obejrzeć się w wybranej kompozycji?

Więcej

12 grudnia 2019

manager24.pl

Manager Award 2019 – Nagrody dla najlepszych managerów

11 listopada w Porsche Centrum Warszawa Okęcie przy ul. Sekundowej 1 odbyła się Gala wręczenia nagród Manager Award 2019. Listę managerów wyróżnionych prestiżową nagrodą miesięcznika Manager otwierał Prezes LOT Rafał Milczarski, który podkreślił w swoim wystąpieniu  jak ważna jest rola zespołu, ale też managera, który nim zarządza. Pozostali nagrodzeni to, m. in. prezes Grupy ASSAY – Łukasz Blichewicz, prezes PKN ORLEN – Daniel Obajtek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego – Beata Daszyńskia-Muzyczka.

Więcej

10 grudnia 2019

mambiznes.pl

Poszukiwacze start-upowych okazji. „Największe problemy zaczynają się po pozyskaniu pieniędzy”

Decyzja o ilości środków, które przekazujemy start-upom zależy od pomysłu i stopnia jego realizacji. Niektóre branże są bardziej, a inne mniej kapitałochłonne. Podejmując decyzję o akwizycji nowych start-upów, zastanawiamy się, jakie zadania możemy zrealizować korzystając z własnych zasobów. Paradoksalnie największe problemy startup-ów zaczynają się w momencie pozyskania pieniędzy — mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay. Podmiot inwestuje w perspektywiczne polskie start-upy.

Autor: Grzegorz Marynowicz

Więcej

05 grudnia 2019

biznes.newseria.pl

Regulacje MAR wymagają zmian w celu zachęcenia młodych firm do wchodzenia na GPW

Zakończone właśnie konsultacje społeczne są okazją do zmiany niejasnych przepisów. Jednym z wyzwań, z którymi boryka się polski rynek kapitałowy, jest niewielka ilość debiutów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jako przyczynę takiego stanu, młode przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu podają głównie nadmierne regulacje, które nie wpływają na realne zwiększenie bezpieczeństwa obrotu.

Więcej

04 grudnia 2019

bankier.pl

Podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju zagrano o przyszłość

Pod hasłem „Gramy o przyszłość – wejdź do gry” 28-29 listopada odbyło się w Uniejowie IV Forum Inteligentnego Rozwoju, w którym wzięło udział 400 osób – wybitnych naukowców, przedsiębiorców oraz samorządowców szukających nowych trendów, a także rozmawiających o aktualnych wyzwaniach tyczących się transferu wiedzy z sektora nauki do biznesu.Głównym organizatorem i inicjatorem Forum Inteligentnego Rozwoju było jak Centrum Inteligentnego Rozwoju, współorganizatorami tegorocznej edycji było Miasto i Gmina Uniejów i Grupa Eurokreator T&C. Partnerami strategicznymi Fundusz Assay – niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego, firma technologiczna ELIMEN – producent elektrycznego pojazdu rajdowego oraz PK

Więcej

28 listopada 2019

retailnet.pl

GastroJob – aplikacja szyta na miarę potrzeb branży gastronomicznej

Tradycyjne metody rekrutacji w sektorze HoReCa często są niewystarczające. Ogłoszenie na popularnych serwisach kosztuje, a informacje przekazywane drogą pantoflową mają niewielki zasięg. GastroJob zapewnił alternatywną, atrakcyjną kosztowo i intuicyjną platformę dla ludzi poszukujących pracy w gastronomii. Narządzie nie wymaga przygotowania CV, co znacząco skraca czas aplikacji. Kontakt pomiędzy grupami zainteresowań możliwy jest za pomocą chatu – mówi Iwo Rybacki, Członek Zarządu Grupy Assay.

Autor: Katarzyna Łabuz

Więcej

25 listopada 2019

rzeczo.pl

Break&Wash: pralko-suszarki dla stacji benzynowych

Break&Wash to pierwsza firma w Polsce, która oferuje możliwość korzystania z usług prania i suszenia odzieży na stacjach benzynowych i w miejscach obsługi podróżnych. Naszym celem jest otworzenie 100 oddziałów w najważniejszych punktach logistycznych na terenie Polski w ciągu najbliższych 5 lat oraz nawiązanie współpracy z dużymi koncernami paliwowymi, mówi Iwo Rybacki, Członek Zarządu Grupy Assay.

Autor: Jadwiga Pasiut

Więcej

22 listopada 2019

biznes.newseria.pl

GastroJob – najlepsza aplikacja do szukania pracy w gastronomii

GastroJob to atrakcyjne kosztowo i intuicyjne narzędzie dla ludzi poszukujących pracy oraz pracowników w gastronomii. Twórcy aplikacji pracują obecnie nad poszerzeniem jej funkcjonalności o mechanizmy wykorzystujące sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Dzięki temu możliwe będzie dopasowywanie ofert do umiejętności i doświadczenia pracowników oraz ustalanie stawek wynagrodzeń w czasie rzeczywistym.

Więcej

22 listopada 2019

rzeczo.pl

NOINN – typuj wyniki sportowe w gronie znajomych

NOINN to aplikacja mobilna, której użytkownicy mogą stworzyć własną ligę i typować wyniki różnych rozgrywek sportowych. NOINN jest pierwszą w Polsce aplikacją dedykowaną pasjonatom śledzenia wyników różnych dyscyplin sportowych. Użytkownicy platformy mogą stworzyć swoją prywatną ligę typerów i zmierzyć się w przewidywaniu wyników meczów piłkarskich, siatkarskich, koszykarskich, MMA, skoków narciarskich, a już wkrótce także tenisa i żużla.

Autor: Jadwiga Pasiut

Więcej

15 listopada 2019

dorzeczy.pl

„Gramy o przyszłość – wejdź do gry” podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju

Inwestycje w innowacje stają się obecnie koniecznością, by przetrwać na rynku. A gdzie rodzą się innowacje? Jak je zastosować w praktyce gospodarczej? Na te i wiele innych nurtujących pytań z punktu widzenia inteligentnego rozwoju znajdziesz odpowiedź podczas IV Forum Inteligentnego Rozwoju. Nie lada atrakcją wydarzenia, które odbędzie się od 28 do 29 listopada w ApartHotel Termy Uniejów będzie prezentacja samochodów Elimen Racing – w tym rewolucyjnego, elektrycznego pojazdu rajdowego do Rallycrossu, czyli najbardziej ekscytującej odmiany motorsportu. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Grupa Assay.

Więcej

23 października 2019

next.gazeta.pl

BP i inne stacje benzynowe z nową usługą. Pojawią się na nich pralko-suszarki

Pierwsze pralko-suszarki pojawiły się na stacji benzynowej BP Promna-Kolonia. To jednak dopiero początek projektu Break&Wash, w ramach którego uruchomionych zostanie 100 ogólnodostępnych sprzętów. Pomysłodawcą jest niezależny fundusz inwestycyjny Assay, który chce w ciągu 5 lat otworzyć usługę prania i suszenia odzieży na stacjach benzynowych w całej Polsce.

Autor: JM

Więcej

23 października 2019

truckfocus.pl

100 pralko-suszarek na stacjach benzynowych w 5 lat

Przepisy Państwowej Inspekcji Pracy stanowią m.in. o zapewnieniu przez pracodawcę czystej odzieży roboczej dla zatrudnionych. Może to być wyzwanie dla kierowców samochodów ciężarowych, których specyfika pracy często uniemożliwia utrzymanie ubrań w czystości. Dostrzegając to zjawisko, Assay, realizuje projekt Break&Wash.

Więcej

21 października 2019

polskicaravaning.pl

Elimen E VN1 – Elektryczny mikrokamper z Polski

Pierwsze zamówienia na samochody Elimen E-VN1 będzie można składać od września. Tymczasem już dziś współtwórca marki zapewnia, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojazd ten przekształcić w dwuosobowego kampera. Rozwój marki wspiera Assay, firma zajmująca się doradztwem biznesowym i inwestowaniem w start–upy, m.in. w obszarze ekologicznych rozwiązań dla transportu.

Więcej

20 października 2019

wprost.pl

Być żaglem i sterem

Powolna popularyzacja elektromobilności w Polsce wynika głównie ze słabo rozwiniętej infrastruktury ładowania. Dlatego zaopatrujemy nabywców naszych pojazdów w szybkie ładowarki – mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay, inwestora strategicznego Elimen Group.

Autor: Marta Szuma

Więcej

16 października 2019

wprost.pl

Innowatory Wprost IX edycji wręczone! Oto laureaci

W środę 16 października tygodnik „Wprost” po raz dziewiąty nagrodził najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa reprezentujące najbardziej dynamiczne sektory gospodarki. Wręczenie nagród poprzedziły prezentacje, które przybliżyły zgromadzonym trzy innowacyjne technologie transportowe. Rozwój elektromobilności w transporcie drogowym omówił Łukasz Blichewicz, który opowiedział o projekcie Grupy Elimen. Firma proponuje kompleksowe rozwiązania dla elektromobilności.

Więcej

15 października 2019

manageronline.pl

Bądź czujny inwestorze, bo nikt Ci nie pomoże

„Czy warto było szaleć tak…” śpiewała Agnieszka Chylińska w 1996 roku. Dziś to pytanie zadaje sobie wielu młodych przedsiębiorców, których start-upy doszły do ściany finansowej. I to nie ze względu na marny pomysł, brak klientów czy rozpad zespołu. Nowo powstające spółki o wysokim potencjale muszą zdawać sobie sprawę z tego, że inteligencja i rozsądek w poruszaniu się po samym rynku finansowym są równie istotne, jak ich koncepcja na biznes – o start-upach mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Więcej

15 października 2019

manageronline.pl

Startup na eksperckich barkach

O tym dlaczego specjalistyczne wsparcie młodych przedsiębiorców w najróżniejszych obszarach tak bardzo poprawia ich szanse na sukces – rozmowa z Mileną Krasuską, szefową operacji i prokurentem w Grupie Assay.

Więcej

15 października 2019

manageronline.pl

Akcje polskiego producenta samochodów elektrycznych trafiają do sprzedaży

9 października Elimen SA, polska spółka dostarczająca kompleksowe rozwiązania z zakresu elektromobilności dla biznesu, samorządów i klientów indywidualnych, ogłosiła zapisy na akcje. W ramach emisji Elimen Group planuje zebrać kwotę 4 milionów złotych. Większość kwoty zostanie wykorzystana na uruchomienie ligi Elimen Rallycross.

Więcej

13 października 2019

pb.pl

Assay wierzy w innowacyjne pomysły

Fundusz działający jako alternatywna spółka inwestycyjna wypracował własny model wspierania firm na wczesnym etapie rozwoju. Grupa Assay to firma doradczo-inwestycyjna specjalizująca się we wspieraniu dobrze rokujących start-upów. Stworzyli ją Łukasz Blichewicz, Iwo Rybacki i Paweł Kruszyński, którzy w tym celu zrezygnowali z pracy w korporacjach. Teraz inwestują w start- -upy będące na bardzo wczesnym etapie rozwoju, działające przede wszystkim w branżach związanych z elektromobilnością, medycyną i software’em.  Rozmowa z Łukaszem Blichewiczem, prezesem zarządu oraz Pawłem Kruszyńskim, członkiem zarządu Grupy Assay.

Autor: Sylwia Wedziuk

Więcej

07 października 2019

elektromobilnosc.pl

W Polsce możemy tworzyć pionierskie rozwiązania z zakresu elektromobilności

Polska potrzebuje rozwiązań, które pozwolą jej skutecznie konkurować na międzynarodowym rynku. Rozwój elektromobilności daje duże możliwości w połączeniu z relatywnie niskimi nakładami inwestycyjnymi. Elektryfikacja transportu jest więc szansą dla polskiej gospodarki na zbudowanie przewag konkurencyjnych na arenie międzynarodowej. Regulacje sprzyjają rozwojowi ekologicznych form transportu. Wśród wyzwań, które stoją przed rynkiem wymienia się magazynowania energii.

Więcej

03 października 2019

inwestorzy.tv

Jak działa alternatywna spółka inwestycyjna

Łukasz Blichewicz, Prezes Zarządu, Grupa Assay przybliża model biznesowy oraz przedstawia profil działalności spółki.

Więcej

24 września 2019

truckfocus.pl

Stworzyli pierwszy elektryczny samochód dla branży logistycznej

Assay jest funduszem inwestycyjnym, wspierającym projekty z obszaru elektromobilności. Należąca do funduszu spółka zaprezentowała pierwszy w Polsce elektryczny samochód dedykowany branży logistycznej. Na temat tego oraz innych projektów rozmawialiśmy z Iwo Rybackim, Członkiem Zarządu w Grupie Assay.

Autor: Witold Hanczka

Więcej

19 września 2019

petrolnet.pl

W Polsce możemy tworzyć pionierskie rozwiązania z zakresu elektromobilności

Polska potrzebuje rozwiązań, które pozwolą jej skutecznie konkurować na międzynarodowym rynku. Rozwój elektromobilności daje duże możliwości w połączeniu z relatywnie niskimi nakładami inwestycyjnymi. Elektryfikacja transportu jest więc szansą dla polskiej gospodarki na zbudowanie przewag konkurencyjnych na arenie międzynarodowej.

Więcej

04 września 2019

forbes.pl

Kobiety w nowych technologiach. Czy szef kobieta różni się od mężczyzny?

O wyzwaniach stojących przed kobietami w świecie nowych technologii podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy rozmawiali uczestnicy panelu „Forbes Women Polska” i „Newsweeka”. Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay mówił: – Jeśli wystawiamy ogłoszenie na software developera, większość kandydatów to mężczyźni. Ze statystyki wynika, że większość osób zatrudnionych to będą mężczyźni. Nie jest dobrze, gdy w dziale są sami mężczyźni, albo same kobiety. Dywersyfikacja jest szalenie ważna.

Więcej

03 września 2019

superbiz.se.pl

Prezes zarządu Grupy Assay Łukasz Blichewicz: Opłaca się inwestować w start-upy

Start-up to nie tylko modne słowo. Coraz więcej działalności opiera się na tym modelu. Inwestują w nie nie tylko prywatne firmy, ale coraz częściej rząd. Czy to nadal opłacalne? Na to pytanie odpowiada Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

Więcej

07 sierpnia 2019

gielda.money.pl

KNF wpisała Assay Management do rejestru zarządzających ASI

Assay Management został wpisany przez Komisję Nadzoru Finansowego do rejestru zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi, poinformowała spółka. Assay inwestuje głównie w podmioty o wysokim potencjale wzrostu, zamierzające rozpocząć działalność lub będące na wczesnym etapie rozwoju, a preferowane branże to: elektromobilność, medycyna i software.

Więcej

29 lipca 2019

outsourcingportal.eu

Grupa Assay podjęła współpracę z Grupą IPA

Grupa Assay, niezależny fundusz inwestycyjny, nawiązała współpracę ze Stołeczną Grupą Wojewódzką IPA, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji. Obecnie, spółka wspiera stowarzyszenie (Region „Pałac Mostowskich” IPA) poprzez współorganizację wydarzeń oraz przekazywanie środków na rzecz jego bieżącej działalności. Kooperacja podmiotów ma charakter długofalowy i swoim zakresem obejmie opracowanie prototypu użytkowego elektrycznego samochodu.

Autor: Assay

Więcej

28 lipca 2019

wlaczoszczedzanie.pl

Samochody na prąd już wkrótce mogą zmienić oblicze sportów motorowych

Już w 2050 roku 70% sprzedawanych samochodów ma być z napędem elektrycznym. Obecnie po polskich drogach jeździ blisko 5 tys. elektryków, a do dyspozycji kierowców jest ponad 640 punktów ładowania. Samochody na prąd już wkrótce mogą też zmienić oblicze sportów motorowych – gotowy jest już Elimen E-RX1, czyli pierwszy polski samochód elektryczny do rallycrossu. Pojawiają się też elektryczne samochody dostawcze. Choć nie nadają się jeszcze na trasy, sprawdzą się w dostawach na terenach miast.

Autor: Łukasz Pająk

Więcej

21 lipca 2019

wprost.pl

Problem wielki jak góry śmieci

Unia Europejska coraz aktywniej dąży do wdrożenia modelu gospodarki obiegu zamkniętego. Jest szansa, że w ciągu najbliższych 10 lat uda się wstrzymać zaśmiecanie środowiska. Gospodarka obiegu zamkniętego od kilku lat stała się gorącym tematem. Problem jednak w tym, że wszyscy nagle nie przestawią się na ekologiczny tryb zarządzania produkcją, produktami, a przede wszystkim odpadami.

Więcej