+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Nasze startupy na II Międzynarodowym Forum Energetyka i Środowisko
EKOZAKOPANE 2018

Za nami druga edycja jednego z najważniejszych wydarzeń dotyczących ochrony środowiska w Polsce. Między 3 a 6 czerwca w stolicy polskich Tatr poruszonych zostało wiele istotnych kwestii dotyczących m.in. elektromobilności i eko-trendów. Byliśmy jednym z głównych organizatorów spotkania i mieliśmy przyjemność zaprezentować innowacyjne rozwiązania wspieranych przez nas startupów w obszarze wykorzystywania czystej energii elektrycznej w motoryzacji.

W Zakopanem swoją wielką premierę miał Elimen E-V1 – ultralekki użytkowy samochód elektryczny w całości zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Ten ekonomiczny i ekologiczny van w wersji podstawowej waży niespełna 600 kg, a zawdzięcza to zastosowanym w konstrukcji włóknom kompozytowym. Elektryczny silnik o mocy 14,9 kW pozwala rozpędzić auto do ok. 80 km/h. Koszt przejechania nim 100 km oscyluje w granicach 7 PLN, a zasięg na jednym ładowaniu to nawet 300 km. Samochód ma szansę zrewolucjonizować rynek dostaw w dużych i małych miastach. Pierwszy E-VN1 został sprzedany właśnie podczas EKOZAKOPANE 2018.

Tego samego dnia w Zakopanem zaprezentowany został także Elimen Racing E-XR1. Auto stworzone przez zespół kierowców rajdowych, techników i technologów motoryzacji jest pierwszym w Polsce elektrycznym samochodem rallycrossowym. W ten sposób Elimen z przytupem wkracza w eko sport motorowy. Dalsze plany zakładają uruchomienie pierwszej na świecie ligi rallycrossu elektrycznego i stworzenie od podstaw autorskiego samochodu wyczynowego napędzanego bateriami.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pojazdy innych naszych startupów. Największą atrakcją miasteczka elektromobilności pod Wielką Krokwią były jazdy testowe skuterami Jednego Śladu oraz elektrycznymi rowerami i hulajnogami TrybEco. Podczas EKOZAKOPANE pojawiła się też nowinka technologiczna Jednego Śladu – trójkołowy skuter elektryczny przystosowany do jazdy po mieście bez względu na warunki atmosferyczne. Uwagę przyciągał także hybrydowy rower TrybEco, którym wielokrotny rekordzista Guinnesa, Walerjan Romanowski, pokonał dystans z Krakowa do stolicy polskich Tatr w niespełna 3,5 godziny.

Fanów innowacyjnych rozwiązań zainteresowały również stoiska NRG Project, firmy specjalizującej się w produkcji akumulatorów bateryjnych do e-pojazdów i projektowaniu ich na indywidualne zamówienie oraz Geecogen – spółki zajmującej się badaniami i rozwojem prototypowego układu zasilania szybkiej ładowarki do samochodów elektrycznych z elementami funkcjonalności SMART-GRID.

EKOZAKOPANE 2018 to wielki sukces projektów związanych z ochroną środowiska, które są nie tylko pożyteczne, lecz także mają ogromny potencjał biznesowy. Elektromobilność to przyszłość.