+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Lean Managment - wyeliminuj straty z Twojej firmy

Lean Managment to taki styl zarządzania, który opiera się na elastyczności, wysokiej jakości, ciągłym doskonaleniu oraz – przede wszystkim – eliminacji strat i marnotrawstwa. „Szczupłe zarządzenie” jest więc niczym innym jak usuwaniem wszystkiego, co generuje zbędne koszty i wspieraniem tego, co maksymalizuje zyski.

Lean Managment - zdrowy tryb życia w Twojej firmie

Lean Managment często porównuje się do zdrowego trybu życia. W końcu prawidłowa dieta, utrzymanie właściwej wagi ciała i regularny sport wpływają nie tylko na naszą kondycję fizyczną, ale także psychiczną. Słowem – bycie szczupłym i zdrowym jest po prostu opłacalne.

Taka szczupłość i zdrowie w zarządzaniu firmą wiążą się z takim prowadzeniem przedsiębiorstwa, które potrafi elastycznie dostosowywać się do zmieniającej sytuacji rynkowej, a wszystkie jego tryby działają bez zarzutu. Jak wiadomo – całość ocenia się po najsłabszym ogniwie. W Lean Managmencie słabości się naprawia lub eliminuje.

Lean Managment to także specyficzny sposób myślenia. W świecie pełnym przesytu i rozbudowanych struktur – leanowcy poszukują prostoty. Takie firmy dostarczają klientom po prostu tych usług i produktów, których oczekują. Bez zbędnej „papierologii”, mnożenia zespołów, procesów i zasobów – gdyż to one generują większe koszty i sprawiają, że efektywne zarządzanie firmą staje się utrudnione, a wręcz niemożliwe.

Złe rozumienie Lean Managmentu

Wokół Lean Managmentu narosło wiele mitów i błędnych przekonań. Ten sposób zarządzania kojarzy się z restrukturyzacją, a ta dla polskiego pracownika oznacza jedno – zwolnienie. Łączenie Lean Managmentu z restrukturyzacją jest błędnym uproszczeniem. Zgodnie z filozofią tego sposobu zarządzania, dana firma powinna wykorzystać maksimum potencjału, inteligencji, zdolności i umiejętności swoich pracowników, przy jednoczesnym uproszczeniu ich pracy. Uproszczeniem nie jest więc zwolnienie, a dostarczenie pracownikowi nowych narzędzi, dzięki którym będzie pracował szybciej i sprawniej. A zaoszczędzony czas i pieniądze można wówczas zainwestować w nowe produkty i usługi.

Co więcej, dla wielu Lean Managment kojarzy się z pracą wielkich korporacji. Kilkadziesiąt lat istnienia tego sposobu zarządzania pokazało, że doskonale sprawdza się w każdym przedsiębiorstwie – ponieważ jest elastyczny i odpowiadający na bieżące problemy firmy i rynku. Wprowadzenie narzędzi Lean w każdej firmie, nawet najmniejszej, sprawi, że będzie ona ponosiła mniejsze koszty, a stały rozwój wygeneruje większe zyski.

Projekty Lean Managment - krok po kroku

Jeśli jesteś zainteresowany filozofią szczupłego zarządzania – zachęcamy do kontaktu z firmą konsultingową Assay. W jaki sposób będzie wyglądała nasza współpraca?

Na początku ustalimy te obszary działania firmy, które wymagają natychmiastowej pomocy. Określimy działania, które przynoszą wartość dodaną dla organizacji i szybko wskażemy na te miejsca, które są nieefektywne. Następnie przedstawimy nowe rozwiązania, które uwzględnią tylko konieczne i dające pozytywny efekt działania. Porady dotyczące tego, w jaki sposób utrzymać efekt i stale dążyć do perfekcji sprawią, że dana firma przez cały okres swojej działalności będzie się rozwijać, eliminować straty i maksymalizować zyski.