+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Lean management – podstawowe założenia

Lean management czyli jak najbardziej racjonalne i wydajne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, to obecnie bardzo popularna strategia zarządzania firmą. Dowiedz się jakie są podstawowe założenia „szczupłego zarządzania”.

Ustalanie wartości

Pierwszym krokiem jest ustalenie co klienci uważają za wartość danego przedsiębiorstwa. Jeżeli najważniejsza jest cena i jakość, przedsiębiorstwo może ograniczyć np. wydatki w zakresie designu. Jeżeli jednak klienci pragną produktu o wysokiej jakości i dobrym designie, a cena nie jest tak istotna, to może być ona wyższa. Wartościami może być też konkretna dystrybucja, np. dostępność w każdym sklepie, dobry kontakt z przedsiębiorstwem czy relacje zbudowane na oferowaniu dodatkowych usług. W tym kroku eliminuje się niepotrzebne elementy oraz skupia na tych, które stanowią konkretną wartość.

Ustalanie strategii

W oparciu o powyższe ustalenia firma konsultingowa organizuje całą strategię działania przedsiębiorstwa, tak aby funkcjonowało ono przy jak najmniejszych stratach. Ważne są usprawnienia, takie jak wyeliminowanie niepotrzebnych działań pracowników, zakupu nadmiaru surowców czy zbyt dużej produkcji, które stanowią marnotrawstwo. Celem firmy jest bowiem zbilansowanie pracy tak, aby produkować tyle, ile tego potrzebuje rynek.

Dostosowanie do potrzeb rynku

Wielkość produkcji uzależniona od zamówień klienta charakteryzuje strategię pull. Wspomniana strategia marketingowa firmy polega na tym, że to klient zgłasza się do przedsiębiorstwa, które odpowiada produkcją na jego zapotrzebowanie. Dzięki temu nigdy nie zostaje wytworzony nadmiar. Pull stoi w opozycji do popularnej strategii push, która niemal zawsze skutkuje marnotrawstwem, gdyż polega na produkcji i dopiero wtedy szukaniu potencjalnych klientów.

Szczupłe zarządzanie jest dla każdej firmy

Lean management nie jest przeznaczony tylko dla producentów. Usługi także mają w sobie wartości, cenione przez klientów, a usprawnienia działania biur są równie ważne jak fabryk. Firmy konsultingowe w Warszawie, jak i w innych miastach, pomogą wyeliminować niepotrzebne działania i ograniczyć wydatki, tak aby sprawnie rozwijać przedsiębiorstwo, przy jak najniższym nakładzie finansowym. Celem lean managementu jest bowiem ciągłe dążenie do doskonałości w zarządzaniu własnym biznesem.