+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Jak zmienić formę prawną spółki?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest bardzo wygodną i stosunkowo prostą formą prowadzenia biznesu i decyduje się na nią bardzo wielu polskich przedsiębiorców. Na pewnym etapie rozwoju firmy przychodzi jednak moment, w którym taka forma prawna przestaje być opłacalna, a ponadto wiąże się ze sporym ryzykiem. Przedsiębiorca prowadzący działalność jednoosobową odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem, a nie jedynie majątkiem firmowym. W związku z tym, chociaż koszty prowadzenia biznesu mogą w ten sposób wzrosnąć, choćby z konieczności prowadzenia pełnej księgowości, przekształcenie w firmy w spółkę staje się nieuniknione. Podobnie jak w przypadku, gdy dwóch przedsiębiorców zamierza dokonać fuzji. Jak zatem zmienić formę prawną spółki? Czy warto skorzystać w tym przypadku z pomocy firmy świadczącej usługi konsultingowe? Możliwości jest kilka.

Wniesienie jednoosobowej działalności aportem do spółki

Aby skorzystać z tego rozwiązania, zanim zakończymy jednoosobową działalność należy zarejestrować nową spółkę. Kodeks cywilny umożliwia następnie wniesienie jednoosobowej działalności aportem do spółki. Instytucje świadczące usługi konsultingowe często doradzają przedsiębiorcom właśnie taki sposób zmiany formy prawnej działalności ze względu na korzyści podatkowe. W istocie jedynym podatkiem jakim wówczas zostanie obciążony przedsiębiorca jest podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC). Firma traci jednak swoją wcześniejszą nazwę i numer NIP. Z tego względu w przypadku niektórych rodzajów biznesu niemożliwe stanie się dalsze korzystanie na przykład z kas rejestrujących. Musimy uwzględnić więc dodatkowo koszty związane z wymianą ich pamięci.

Likwidacja działalności gospodarczej

Zanim powołamy do życia nową spółkę, możemy zlikwidować dotychczas prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą. Jeżeli byliśmy podatnikami VAT konieczne jest sporządzenie spisu z natury, który spowoduje konieczność opłacenia tegoż podatku. Zbycie firmowego majątku zostanie potraktowane jako zwyczajny dochód firmy i z tego tytułu również konieczne będzie jego opodatkowanie. Czy taka procedura może być dla przedsiębiorcy korzystna? Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie uzyskamy po skorzystaniu z usług konsultingowych. Doświadczeni specjaliści z pewnością doradzą w znalezieniu najkorzystniejszego rozwiązania.

Sprzedaż działalności na rzecz spółki

To rozwiązanie pod wieloma względami przypomina wniesienie działalności do spółki aportem. W tym przypadku również nie jesteśmy zmuszeni do zapłaty podatku VAT. Należy jednak pamiętać, że sprzedany majątek zostanie obarczony podatkiem dochodowym, więc tego typu rozwiązanie również nie jest idealne.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową

Ostatnie rozwiązanie stanowi w świetle prawa rzeczywistą formę przekształcenia prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy mają taką możliwość od 2011 roku. Nowo powstałe przedsiębiorstwo zostaje wpisane do KRS i jednocześnie automatycznie wyrejestrowane z CEIDG. Chociaż spółka nie może korzystać z przysługujących wcześniej firmie ulg podatkowych, zachowuje ona ciągłość pod wieloma względami. Ta wygodna forma wymaga jednocześnie przygotowania i dostarczenia wielu dokumentów, jak choćby plan przekształcenia w formie notarialnej. Profesjonalne usługi konsultingowe z pewnością pomogą przedsiębiorcy w przejściu przez wszelkie procedury, a także wyborze najkorzystniejszej formy przekształcenia.