+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Jak mogą pomóc w rozkręceniu biznesu firmy konsultingowe?

Chociaż korzystanie z usług tego typu firm kojarzy się raczej jako domena największych korporacji, w istocie konsulting coraz częściej jest rozwiązaniem skierowanym do przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających swoją działalność. Każdy biznes zaczyna się od doskonałego pomysłu, opracowania patentu, czy też znalezienia zyskownej niszy rynkowej. Niestety nawet najlepsze produkty i usługi zazwyczaj nie poradzą sobie bez odpowiedniego wsparcia, długofalowej strategii finansowej. Prężnie działający biznes wymaga doskonałego zarządzania. Często przekonują się o tym właściciele innowacyjnych startupów, które pomimo doskonałych perspektyw ostatecznie upadają. W jaki sposób profesjonała firma świadcząca usługi konsultingowe może pomóc w rozkręceniu biznesu?

Pozyskiwanie funduszy

Dla niemal każdej firmy krytyczny moment stanowi początkowy okres prowadzenia działalności gospodarczej. Koszty są wówczas wysokie, a jednocześnie znaczące zyski jawią się jako przynajmniej kilkumiesięczna, a nawet roczna perspektywa. W jaki sposób przetrwać i dodatkowo skutecznie rozwijać swój biznes w tym newralgicznym czasie?

Atrybutem wielu startujących biznesów jest mająca odzwierciedlenie w rzeczywistości wiara w ich powodzenie. Konsulting to najlepsza droga do podzielenia się tą wiarą z instytucjami mogącymi udzielić przedsiębiorcy wsparcia finansowego. Możliwości w tym zakresie jest bardzo wiele. Jedna z nich to znalezienie inwestora, który za część udziałów w dobrze rokującym projekcie zapewni mu odpowiedni kapitał startowy. Nie każdy przedsiębiorca chce jednak dzielić się owocami swojej pracy. Wówczas korzystnym rozwiązaniem jest zdobycie środków publicznych. Jeżeli pomysł na biznes jest naprawdę innowacyjny, istnieje szansa na wsparcie ze strony instytucji dysponujących funduszami celowymi. Do zdobycia są również fundusze europejskie.

Profesjonalna firma świadcząca usługi konsultingowe doskonale wie, gdzie ich szukać. Ponadto pomoże przedsiębiorcy w przygotowaniu odpowiednich wniosków i dokumentacji, a następnie poprowadzi sprawę do szczęśliwego końca.

Usługi konsultingowe jako zarządzanie finansowe

Trudno odejść od tematu finansów w kontekście nowo powstałych przedsiębiorstw. Usługi konsultingowe to nie tylko pozyskiwanie funduszy, ale również sprawne zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Poza oczywistymi kwestiami podatkowymi firma doradcza zapewni znacznie więcej niż zwykłe biuro rachunkowe. Warto wymienić tu choćby sposób finansowania zakupu niezbędnych środków trwałych. Pochłonięty rozwijaniem biznesu od strony koncepcyjnej przedsiębiorca nie zawsze ma czas na samodzielne zadbanie o finanse firmy. Nie zawsze dysponuje ponadto odpowiednią wiedzą. Usługi konsultingowe to doskonała inwestycja.

Wsparcie kadrowe i IT

W przypadku większych przedsiębiorstw usługi konsultingowe mogą dotyczyć znacznie większej liczby obszarów zarządzania. Konsulting IT przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów pozwoli firmie na wdrożenie korzystnych rozwiązań informatycznych, które ułatwią zarządzanie, obieg informacji i usprawnią procedury działające w przedsiębiorstwie.

Usługi konsultingowe często wiążą się również z doradztwem odnośnie polityki kadrowej. W końcu nawet najlepiej zaplanowane procesy nie będą skuteczne bez świetnie przygotowanych ludzi. Doświadczona firma konsultingowa doskonale zdiagnozuje potrzeby kadrowe rozkręcanego właśnie biznesu. Sprawny manager o odpowiednich kwalifikacjach jest w każdej firmie na wagę złota.