+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Czy warto zarządzać ryzykiem?

Procesy zachodzące na rynku tylko pozornie są chaotyczne i trudne do przewidzenia. Wbrew pozorom możemy nauczyć się nimi sterować, maksymalnie ograniczając działanie przypadku. Niezależnie od wielkości naszego przedsiębiorstwa powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o tym, jak radzić sobie z ryzykiem. Odpowiedzią z pewnością jest zarządzanie ryzykiem strategicznym oraz operacyjnym.

Co daje nam wiedza o ryzykach?

Wiedza o ryzykach jest kluczowa, by w pełni zrozumieć rynek, a także sprawnie kierować swoim przedsiębiorstwem. Dlaczego? Ryzyko to nieodłączna część każdego biznesu. W trakcie swojej działalności będziesz miał do czynienia zarówno z ryzykiem specyficznym – związanym z Twoją branżą, jak i ryzykiem systemowym, a więc związanym z rynkiem rozumianym całościowo, ogólnie. Argumentem za tym, by bliżej zapoznać się z ideą zarządzania ryzykiem, jest fakt, że ryzyka po prostu nie da się uniknąć. Jeżeli będziemy patrzeć się na prowadzenie biznesu w sposób idealistyczny, myśląc wyłącznie o szansach, a nie zagrożeniach – w krótkim czasie czeka nas finansowe fiasko.

Na czym polega zarządzanie ryzykiem?

Według polskiej normy PN-ISO 31000:2012, zarządzanie ryzykiem to takie zarządzanie i kierowaniem organizacją, które odbywa się w odniesieniu do ryzyka. W rzeczywistości oznacza to, że realizując projekt, czy zarządzając firmą, poprzez wielowymiarową analizę musimy zdobyć jak najwięcej informacji na temat ryzyka wewnętrznego i zewnętrznego. Taka wiedza umożliwi nam przede wszystkim zapobiegnięcie ich materializacji.

Ile przedsiębiorstw, tyle różnych możliwych ryzyk. Każda firma chcąca dowiedzieć się, jak zarządzać ryzykiem, z pewnością przejdzie indywidualną analizę. Trudno tu o uniwersalne porady i sposoby radzenia sobie z problemem. Jednak zanim skorzystasz z usług firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem, warto poznać bliżej sam proces tego działania.

Na początku musimy sprawnie wyznaczyć obszary działalności biznesowej, które narażone są na ryzyko. I tak, w czasie identyfikacji ważne jest, by wskazać ryzyko istniejące, jak i przewidzieć potencjalne. Pracownicy firmy konsultingowej na postawie tej analizy zarekomendują czynności, zapobiegające zmaterializowaniu się ryzyk w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Profesjonalne zespoły trafnie zidentyfikują zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zagrożenia. W ten sposób zyskasz dużą przewagę nad konkurencją, jeśli ta jest słabiej przygotowana na sytuacje kryzysowe. Straty, które może ponieść w zderzeniu z ryzykiem z pewnością wzmocnią Twoją pozycję na rynku.

Jakie firmy powinny wdrożyć system zarządzania ryzykiem?

Jak pisaliśmy we wcześniejszych akapitach – w biznesie nie da się uniknąć ryzyka. W związku z tym każda organizacja jest podatna na wahania rynkowe, działania konkurencji i wiele złożonych czynników, które mogą doprowadzić do sytuacji niekorzystnej – przynoszącej przede wszystkim straty finansowe. Koszt wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem z pewnością jest mniejszy, a w konsekwencji – zdecydowanie opłacalny.