+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Modelowanie procesów wewnętrznych firmy

Dobry, skuteczny i efektywny proces funkcjonujący w Twojej firmie jest dla niej podstawą do wygenerowania przewagi konkurencyjnej. Bez względu na charakter procesu – czy dotyczy on rekrutacji, obiegu informacji czy technologii produkcji, pomożemy Ci poukładać jego etapy w sposób, który pozwoli na minimalizację kosztów i maksymalizację zysków. Zaczniemy od mapowania bieżącego modelu a skończymy na kompleksowej rekomendacji dla procesów, które już funkcjonują w Twojej firmie, jak i dla tych, które powinny w niej zaistnieć.

Modelowanie procesów to proces, który powinien zaistnieć w każdej większej organizacji. Struktura procesowa zapewniająca ciągłość i stabilność funkcjonowania przedsiębiorstwa to dziś podstawa. W ramach prowadzonych przez nas projektów dbamy o kompleksowość przedstawianych rekomendacji. Przygotowane przez nas modele procesów zawsze charakteryzuje kilka podstawowych cech.

Modele procesów – cechy:

  • Kryterium kompletności – nigdy nie pozostawiamy luk w łańcuchach procesowych, nigdy nie kończymy ich w połowie. Wszystkie mapy procesów biznesowych zaczynają się i kończą w konkretnym punkcie, zamykając mapę w jedną całość
  • Kryterium transparentności – zawsze dbamy o to, żeby mapy procesowe były czytelne, precyzyjne, zrozumiałe i przejrzyste. Ma to na celu jak najłatwiejsze przekazywanie obowiązków, wiedzy i informacji, również nowym pracownikom
  • Kryterium efektywności – w ramach projektu mapowania procesów zawsze zwracamy uwagę na słabsze, zbędne lub nadmiarowe elementy. Rekomendujemy rozwiązania, które podnoszą efektywność całego procesu do maksimum, zapewniając Ci minimalizację kosztów i maksymalizację zysków
  • Kryterium adekwatności – modelowanie procesów musi być dostosowane do danego przedsiębiorstwa i rynku, na którym operuje. Mapy i modele przez nas przygotowywane zawsze poprzedzone są analizą firmy i jej otoczenia – struktury dostawców, konkurentów i odbiorców. Wszystkie te elementy bierzemy pod uwagę przygotowując modele procesowe dla Twojej firmy.

Projekt modelowania procesów zrealizowany z nami to pewność trafionej inwestycji – wspólnie z Tobą eliminujemy straty czasowe, materiałowe i wszelkie inne nadmierne koszty związane z funkcjonowaniem Twojej firmy. Modelowanie pozwala też na maksymalizację efektywności pracy, zwiększając tym samym przewagę konkurencyjną Twojego przedsiębiorstwa.

Modelowanie procesów - FAQ

Co to jest modelowanie procesów?

Modelowanie procesów to takie ustrukturyzowanie obiegu informacji, dokumentów i przedmiotów w firmie, które pozwoli na zarządzanie nimi w sposób stabilny i minimalizujący koszty. Ustrukturyzowane procesy są niezwykle istotne z punktu widzenia oparcia firmy na nich, a nie na konkretnych osobach i ich wiedzy – tak aby ich potencjalny brak nie wpłynął nadmiernie negatywnie na wyniki finansowe.

Jakie procesy mogą podlegać modelowaniu?

Praktycznie wszystkie. Dotyczy to zarówno procesów z zakresu workflow, innych procesów biurowych, procesów produkcyjnych czy logistycznych. Szczególnie dobrze ustrukturyzowane powinny być procesy, w których przypadku uczestniczy wiele osób a brak jednej w obecnej sytuacji utrudnia ich ciągłość.

Ile kosztuje modelowanie procesów?

Każdy projekt modelowania procesów wyceniany jest indywidualnie. Zależny jest przede wszystkim od jego bieżącego i pożądanego kształtu jak i wielkości całej organizacji oraz samego przedmiotu, który dany proces ma objąć.

Czy muszę znać docelowy kształt danego procesu?

Nie. Wspólnie z Tobą i Twoją firmą analizujemy bieżący kształt, w jakim dany proces funkcjonuje oraz samo jego istnienie. W kolejnym kroku rekomendujemy implementację ustrukturyzowanego procesu i w razie potrzeby uczestniczymy w jego implementacji.

Zainteresuje Cię również: