+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Modelowanie procesów

Dobry, skuteczny i efektywny proces funkcjonujący w Twojej firmie jest dla niej podstawą do wygenerowania przewagi konkurencyjnej. Bez względu na charakter procesu – czy dotyczy on rekrutacji, obiegu informacji czy technologii produkcji, pomożemy Ci poukładać jego etapy w sposób, który pozwoli na minimalizację kosztów i maksymalizację zysków. Zaczniemy od mapowania bieżącego modelu a skończymy na kompleksowej rekomendacji dla procesów, które już funkcjonują w Twojej firmie, jak i dla tych, które powinny w niej zaistnieć.

Modelowanie procesów to proces, który powinien zaistnieć w każdej większej organizacji. Struktura procesowa zapewniająca ciągłość i stabilność funkcjonowania przedsiębiorstwa to dziś podstawa. W ramach prowadzonych przez nas projektów dbamy o kompleksowość przedstawianych rekomendacji. Przygotowane przez nas modele procesów zawsze charakteryzuje kilka podstawowych cech:

  • Kryterium kompletności – nigdy nie pozostawiamy luk w łańcuchach procesowych, nigdy nie kończymy ich w połowie. Wszystkie mapy procesów biznesowych zaczynają się i kończą w konkretnym punkcie, zamykając mapę w jedną całość
  • Kryterium transparentności – zawsze dbamy o to, żeby mapy procesowe były czytelne, precyzyjne, zrozumiałe i przejrzyste. Ma to na celu jak najłatwiejsze przekazywanie obowiązków, wiedzy i informacji, również nowym pracownikom
  • Kryterium efektywności – w ramach projektu mapowania procesów zawsze zwracamy uwagę na słabsze, zbędne lub nadmiarowe elementy. Rekomendujemy rozwiązania, które podnoszą efektywność całego procesu do maksimum, zapewniając Ci minimalizację kosztów i maksymalizację zysków
  • Kryterium adekwatności – modelowanie procesów musi być dostosowane do danego przedsiębiorstwa i rynku, na którym operuje. Mapy i modele przez nas przygotowywane zawsze poprzedzone są analizą firmy i jej otoczenia – struktury dostawców, konkurentów i odbiorców. Wszystkie te elementy bierzemy pod uwagę przygotowując modele procesowe dla Twojej firmy.

Projekt modelowania procesów zrealizowany z nami to pewność trafionej inwestycji – wspólnie z Tobą eliminujemy straty czasowe, materiałowe i wszelkie inne nadmierne koszty związane z funkcjonowaniem Twojej firmy. Modelowanie pozwala też na maksymalizację efektywności pracy, zwiększając tym samym przewagę konkurencyjną Twojego przedsiębiorstwa.

FAQ modelowania procesów

Co to jest modelowanie procesów?

Modelowanie procesów to takie ustrukturyzowanie obiegu informacji, dokumentów i przedmiotów w firmie, które pozwoli na zarządzanie nimi w sposób stabilny i minimalizujący koszty. Ustrukturyzowane procesy są niezwykle istotne z punktu widzenia oparcia firmy na nich, a nie na konkretnych osobach i ich wiedzy – tak aby ich potencjalny brak nie wpłynął nadmiernie negatywnie na wyniki finansowe.

Jakie procesy mogą podlegać modelowaniu?

Praktycznie wszystkie. Dotyczy to zarówno procesów z zakresu workflow, innych procesów biurowych, procesów produkcyjnych czy logistycznych. Szczególnie dobrze ustrukturyzowane powinny być procesy, w których przypadku uczestniczy wiele osób a brak jednej w obecnej sytuacji utrudnia ich ciągłość.

Ile kosztuje modelowanie procesów?

Każdy projekt modelowania procesów wyceniany jest indywidualnie. Zależny jest przede wszystkim od jego bieżącego i pożądanego kształtu jak i wielkości całej organizacji oraz samego przedmiotu, który dany proces ma objąć.

Czy muszę znać docelowy kształt danego procesu?

Nie. Wspólnie z Tobą i Twoją firmą analizujemy bieżący kształt, w jakim dany proces funkcjonuje oraz samo jego istnienie. W kolejnym kroku rekomendujemy implementację ustrukturyzowanego procesu i w razie potrzeby uczestniczymy w jego implementacji.