+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Co pomoże sprawdzić w Twojej firmie audyt finansowy?

Większości z nas audyt finansowy kojarzy się z kontrolą sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa i weryfikacją jego treści z rzeczywistością. Oczywiście jest to jeden z celów przeprowadzania audytu, jednak doświadczeni managerowie i właściciele firm doskonale wiedzą, jak duże korzyści przedsiębiorstwu może przynieść tego rodzaju kontrola. Zwłaszcza, gdy jest ona przeprowadzana przez specjalistów spoza firmy, których cechuje świeże spojrzenie i obiektywizm wobec przyjętej strategii. Co zatem pomoże nam sprawdzić audyt finansowy?

Wykrycie nieprawidłowości

Zarządzanie finansami nawet niewielkiego przedsiębiorstwa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Wiele przepisów prawa podatkowego pozostawia spore pole do interpretacji, co z kolei na dłuższą metę może prowadzić do pojawienia się i kumulowania nieprawidłowości. Te nie muszą wcale wynikać ze złej woli, a często bywają owocem drobnych błędów i nieprawidłowej interpretacji przepisów przez osoby dbające o kondycję finansową firmy. Niestety na końcu zawsze decydujące znaczenie ma interpretacja urzędnika, a Urząd Skarbowy w przypadku tego rodzaju nieprawidłowości zazwyczaj jest bezlitosny. Audyt finansowy przeprowadzony przez zewnętrzną instytucję ochroni nas przed takim ryzykiem i przykrymi konsekwencjami, które potencjalnie mogą słono kosztować przedsiębiorstwo.

Analiza strategii firmy

Każde przedsiębiorstwo, jeśli jest dobrze zarządzane, działa w oparciu o skrupulatnie opracowaną strategię i stawia przed sobą kolejne cele do zrealizowania. Struktura zarządzania firmą i panujące w niej procedury powinny ściśle przyczyniać się do ich realizacji. Niestety nie zawsze ma to miejsce, co potrafi trafnie wykazać właśnie audyt finansowy. Profesjonalnego audytora zewnętrznego cechuje przede wszystkim wysoki poziom obiektywizmu. Poza tym, jako osoba na co dzień niezaangażowana w funkcjonowanie przedsiębiorstwa i nieprzesiąknięta tamtejszymi realiami, cechuje się trzeźwym spojrzeniem na realizację strategii. Przy tym, jako specjalista, który w swojej pracy widział już bardzo wiele, zdecydowanie myśli nieszablonowo. W ten sposób audyt finansowy pozwala realnie ocenić drogę przyjętą do realizacji celów.

Audyt finansowy jako wstęp do procedur naprawczych

Wymierną korzyścią przeprowadzenia audytu finansowego przez instytucję zewnętrzną, poza wskazaniem obszarów, jakie powinny zostać poprawione jest również przedstawienie pomysłów na procedury naprawcze. Pracownik firmy zajmującej się przeprowadzaniem audytów ma do czynienia z wieloma klientami, zarówno z innych, jak i pokrewnych branż. Możemy więc śmiało założyć, że jego diagnoza powstała w oparciu o ogromne doświadczenie i procedury zaobserwowane w sprawnie działających instytucjach. Chociaż audytor zobowiązany jest do dochowania tajemnicy i nie ma prawa doprowadzić do sytuacji, w której jeden z klientów dzięki jego pracy odniesie korzyść ekonomiczną kosztem drugiego, ma prawo w oparciu o swoją wiedzę rekomendować wybór najlepszych rozwiązań.