Future is now – to powiedzenie jest dziś aktualne jak nigdy dotąd. Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że cyfryzacja następuje właściwie w każdej branży. Jednym z wymiarów tego procesu jest automatyzacja procesów biznesowych, czyli buzz automation. Co można zautomatyzować w przedsiębiorstwie?
Automatyzacja firmy – gdzie można to zastosować?
Robotyzacja procesów nie byłaby możliwa, gdyby nie rozwój rozwiązań określanych jako:
- Internet Rzeczy (IoT, z ang. Internet of Things), czyli idea, zgodnie z którą wymiana danych powinna następować dzięki użyciu przedmiotów codziennego użytku, w tym np. poprzez artykuły gospodarstwa domowego, elementy infrastruktury miejskiej czy… ubrania,
- Przemysł 4.0 – wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań, których cel jest bardzo prosty: przyspieszyć proces automatyzacji w różnych obszarach firmy.
Obydwie koncepcje – o ile są odpowiednio wdrożone przez przedsiębiorcę – sprawiają, że możliwa staje się automatyzacja biznesu na pełną skalę. Dzięki niej przedsiębiorstwa działają szybciej i sprawniej, a pracownicy popełniają mniej błędów.
Automatyzacja – zastosowanie technologii cyfrowych w biznesie. Co można zautomatyzować w firmie?
Automatyzacja to zbiór rozwiązań, które mają na celu zastąpienie czynności powtarzalnych, czasochłonnych i tradycyjnie wykonywanych w firmach. Dzięki dobrze wdrożonej automatyzacji można przekierować pracowników do wykonywania bardziej kreatywnych zadań. Kluczem do zrozumienia problemu jest tu stwierdzenie „powtarzalne i czasochłonne” czynności. Co się do nich zalicza?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: zadania, których wykonanie nie wymaga szablonowego podejścia. Tym samym, automatyzacja nie sięgnie tych sfer, w których do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest kreatywność, doświadczenie oraz umiejętność analitycznego myślenia.
Przedstawimy Ci teraz kilka przykładów zadań, które można zautomatyzować.
Księgowość
Bez wątpienia księgowość jest jednym z tych obszarów, które można przynajmniej częściowo poddać automatyzacji z wykorzystaniem AI. Co więcej, robi się to od wielu lat. Automatyzacja w księgowości może dotyczyć takich procesów jak na przykład:
- wystawianie i księgowanie faktur oraz innych dokumentów finansowych,
- generowanie raportów finansowych,
- monitorowanie wpływów i wydatków,
- zarządzanie fakturami, w tym np. śledzenie terminów płatności.
Takie rozwiązanie to bez wątpienia cenna pomoc dla księgowych. W ich pracy kluczowa jest precyzja i dokładność. Jeśli w codziennej pracy pomoże im sztuczna inteligencja, pracownicy z tej branży będą w stanie skupić się na analizie danych finansowych i podejmowaniu decyzji zarządczych, a systemy informatyczne zajmą się pozostałymi, monotonnymi i mniej kreatywnymi zadaniami.
Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że wszystko, co związane z rachunkowością, można zautomatyzować. Przykładowo, opracowanie systemu budżetowania w firmie to wyzwanie, które wymaga dobrej znajomości danego biznesu. Tego, ile środków należy przeznaczyć na zakup materiałów czy kampanię marketingową dostosowaną do potrzeb firmy, nie wie nawet najnowocześniejszy superkomputer.
Zarządzanie zasobami ludzkimi
Zarządzanie zasobami ludzkimi (HR, z ang. human resources) to kolejny obszar działania firmy, który można powierzyć sztucznej inteligencji. Wyobraźmy sobie sytuację, w której pracodawca organizacje dużą rekrutację. Analiza setek (jeśli nie tysięcy) CV oraz listów motywacyjnych to zadanie niezwykle czasochłonne. Zamiast mozolnego przeglądania dokumentów aplikacyjnych, lepiej wykorzystać do tego sztuczną inteligencję, prawda? Automatyzacja procesów w HR pozwala np. na szybką selekcję tych kandydatur, które spełniają wymogi na dane stanowisko.
Business automation to rozwiązanie, które zwiększa wydajność pracy w firmie. Można dzięki temu liczyć na redukcję kosztów oraz poprawę jakości usług, a w konsekwencji – zwiększenie konkurencyjności firmy.
Często można spotkać się z obawami, że automatyzacja wyprze ludzi z rynku pracy. Czy tak będzie w rzeczywistości? Niekoniecznie – wydaje się raczej, że narzędzia te wspomagają naszą codzienną pracę, ale ostatecznie to człowiek podejmuje kluczowe decyzje i wykazuje się kreatywnością… a przecież to właśnie kreatywność jest niezbędna w biznesie.