+48 22 292 04 80 kontakt@assay.pl

Błazen czy bohater - jaki jest archetyp Twojej marki?

W prowadzeniu biznesu nie ma czasu na przypadek, dlatego tak istotną kwestią jest wybór odpowiedniej strategii marketingowej firmy, której integralną część stanowi komunikacja marketingowa. To, jak rozmawiamy z potencjalnymi użytkownikami naszych produktów i usług oraz jak jesteśmy przez nich odbierani, ma niebywały wpływ na pozyskiwanie grup lojalnych klientów oraz budowanie ich przywiązania do marki.

Aby stworzyć markę, która przywiązuje, musimy wyzbyć się przypadku i postawić na spójny wizerunek. W tym pomoże nam archetyp marki.

Archetyp – od Junga do Jobsa

Archetyp to pojęcie, które popularność zyskało dzięki badaniom Carla Junga. Oczywiście geneza terminu jest dużo starsza – po raz pierwszy został użyty około I wieku p.n.e. w znaczeniu „pierwotnego wzorca”.

Jung na dobre wprowadził archetypy do psychologii. Według szwajcarskiego naukowca archetyp to pierwotne wyobrażenie i wzorzec zachowania, myślenia, emocji, które utrwalone są w ludzkiej psychice. Jak archetyp ma się do prowadzenia firmy? W marketingu teoria archetypów stała się popularna dzięki książkom „The Hero Within – Six Archetypes We Live By”, C. S. Pearson oraz „The Hero and The Outlaw. Building Extraordinary Brands Through the Power of Archetypes”, M. Mark i C. S. Pearson. Autorki tych publikacji wyróżniły archetypy, w prosty sposób definiujące znaczenie danej marki i wskazujące na ścisły związek między nieświadomymi, intuicyjnymi dążeniami konsumentów, na które odpowiedzią jest jasno sprecyzowany komunikat firmy.

Archetyp jako element strategii marketingowej firmy

Przechodząc do konkretów – obecnie archetypy są jednym z najważniejszych elementów strategii marketingowej firmy, które służą m.in. do określania roli marki w życiu konsumentów, kształtowania komunikacji i osobowości marki, czy do budowania jej rozpoznawalności.

Autorki wspomnianych książek stworzyły kilka niezwykle prostych, wyrazistych, charakterystycznych i budzących jednoznaczne skojarzenia archetypów, wśród których są m.in.: stwórca, buntownik, władca, kochanek, zwykły człowiek, mędrzec, bohater, odkrywca, czarodziej, opiekun, towarzysz, anioł i błazen.

Poniżej przedstawimy kilka przykładów marek z wyrazistym archetypem.

Stwórca to osoba tworząca nowe rozwiązania. Chce, by to dzieła mówiły o jakości – w końcu powołuje coś praktycznie z niczego. Z tego archetypu chętnie korzystają firmy produkujące zabawki logiczne i kreatywne (np. Lego), a także prowadzące działalność edukacyjną.

Archetyp bohatera przybierają marki, które pomagają klientom odnieść sukces, przekroczyć własne granice. Od razu nasuwają się nam skojarzenia ze sportem – taką bohaterską komunikację prowadzi m.in. Adidas.

Buntownik nie lubi utartych ścieżek i gotowych rozwiązań. Jego działania charakteryzuje łamanie reguł, gotowość na ryzyko, niezależność i wolność. Taką strategię komunikacyjną doskonale realizuje Steve Jobs i jego Apple ze sloganem „Think different”. Buntownikiem jest także Pepsi (z niebieskim Mikołajem w hawajskich szortach buntującym się przeciw zimie, a tym samym przeciw Coca-Coli!).

Zwykły człowiek – to osoba, z którą wielu z nas się utożsamia. Marki przyjmujące ten archetyp spełniają oczekiwania większości, są nastawione na sprawdzone rozwiązania, nie wzbudzają kontrowersji, z nikim nie walczą. Przykład? Ikea z ofertą funkcjonalnych, prostych, względnie tanich mebli dla każdego domu.

Przykłady można mnożyć. Archetypy są na tyle schematyczne, że mówiąc o nich, większość z nas w mig przywołuje skojarzenia: władca – Rolex, kochanek – Lindt, opiekun – Volvo, czarodziej – Disney etc.

Jeśli chciałbyś sprecyzować archetyp swojej marki i wypracować właściwą strategię marketingową firmy – zachęcamy do skorzystania z usług doświadczonych pracowników Assay.